17:34 | شنبه 29 اردیبهشت 1403

ویتالیک بوترین (سازنده اتریوم ) کیست؟

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) یکی از افرادی است که بیشترین تاثیر را در دنیای کریپتو گذاشته است و می توان گفت از مهم ترین اشخاص فعال در این حوزه به شمار می رود. زیرا این نابغه روسی جوان ترین فرد فعال در حوزه ارز دیجیتال است که در سن بسیار کم، اتریوم را پایه گذاری کرده است و دومین ارز دیجیتال محبوب جهان را خلق کرده.

همانطور که می دانید اتریوم ارز دیجیتالی است که پس از بیت کوین به وجود آمد و از نظر ارزش بازار دومین دارایی دیجیتالی پرفروش و محبوب جهان محسوب می شود. خالق این رمز ارز شخصی نیست جز ویتالیک بوترین که در ادامه نقطه نظری به زندگینامه وی خواهیم داشت.

 

آشنایی با خالق اتریوم

ویتلایک بوترین اصالتا اهل روسیه است اما جالب است بدانید وی تنها تا 6 سالگی در این کشور زندگی کرده است. دوران کودکی ویتالیک همراه است با کلمه نابغه، زیرا ویتالیک از همان سال های اولیه زندگی اش نیز در علم ریاضی و اقتصاد نسبت به همسن و سال هایش زیرک تر بود و تقریبا هر مسئله ریاضی را بسیار سریع تر از کودکان دیگر حل می کرد. پدر و مادر ویتالیک که متوجه شرایط خاص و هوش بالای وی شدند، در 6 سالگی او را به مدرسه ای در کانادا منتقل کردند و ویتالیک دوران کودکی و دبستان را در مهاجرت در کانادا به سر برد.

پس از شروع تحصیل خالق اتریوم در مدرسه ای در کانادا، معلمان دریافتند که ویتالیک مانند سایر بچه ها نبوده و از هوش بسیار بالایی در ریاضی و برنامه نویسی برخوردار است. بعد از آنکه ویتالیک نیز متوجه علاقه کرانش به ریاضی و برنامه نویسی شد، شروع کرد به پیشرفت های چشم گیر تر و نمرات همیشه بالا. پس از آن ویتالیک برای تحصیل در مقاطع بالاتر دبیرستان، به دبیرستان خصوصی آبلارد در تورنتو منتقل شد. در تمام دوران تحصیلش در دبیرساتان آبلارد، نیز از نمرات بالا و هوش ریاضی بهره مند بود و به نابغع ریاضی مشهور شده بود.

 

آغاز علاقه مندی ویتالیک بوترین به حوزه ارز دیجیتال

شاید می توان محرک اصلی ورود ویتالیک به حوزه رمز ارز ها را پدرش دانست، زیرا پدر ویتالیک بوترین در سال 2013، بر روی یک استارت آپ نرم افزاری کار می کرد که ویتالیک را نیز به آنایی با این عرصه دعوت کرد. البته در ابتدا ویتالیک مخالف پدرش بود و عقیده داشت بیت کوین به دلیل نداشتن ذات حقیقی شکست خواهد خورد. وی همچنان در مصاحبه هایش تاکید می کند که تا مدت طولانی در مقابل جامعه کریپتو قرار داشت. آن را یک پروژه شکست خورده می دانست.

اما از آنجاکه این جوان نابغه بسیار کنجکاو بود، بر خلاف عقیده اش به تحقیق در رابطه با زیرساخت های بیت کوین و ماهیت ارز دیجیتال پرداخت. تا جایی که در انجمن های بیت کوین شرکت می کرد و برای مدت طولانی این رمز ارز مرموز را مورد بررسی قرار داده بود. در این بین کم کم به ذات ارز دیجیتال علاقه مند شد و عقیده داشت می توان از طریق فناوری ارز دیجیتال، چیزی بهتر از بیت کوین را خلق کرد.

ویتالیک و بیت کوین

این زمانی بود که ویتالیک بسیار علاقه مند به ماهیت ارز دیجیتال و تکنولوژی منحصر به فرد آن شده بود. اما سرمایه کافی برای استخراج ارز دیجیتال و یا خرید بیت کوین نداشت تا تحقیقات خود را درباره ارز های مجازی عمیق تر کند. به همین دلیل مشغول به کار بر روی یک وب سایت شد که در مقابل مقاله نویسی در مورد بیت کوین و ارز های مجازی، مقداری بیت کوین دریافت می کرد.

در همین حین که ویتالیک بیشترین توجه را به حوزه رمز ارز ها از خود نشان می داد. تحقیقاتش را درباره زیرساخت های آن در وب سایت به اشتراک می گذاشت، شخصی از دوستداران بیت کوین به نام (Mihai Alisie)، جذب مقاله های وی شد. وی فعالیت خود را با ویتالیک شروع کرد و به کمک یکدیگر مجله Bitcoin Magazine، را به انتشار گذاشتند. از همین لحظه بود که فعالیت ویتالیک در عرصه ارز دیجیتال رسمی شد. زیرا همزمان با انتخاب شدنش به عنوان سردبیر مجله Bitcoin Magazine، برای برنامه نویس محبوب به نام ایان گلدبرگ، نیز کار می کرد. ویتالیک در آن زمان دوره های برنامه نویسی را می گذراند.

اما سرانجام ویتالیک در سال 2013، به شهر سن خوزه کالیفرنیا سفر کرد تا فعالیت های خود را بیشتر کند. سر انجام به عنوان نماینده در مجله بیت کوین، شرکت کرد.

 

 

بنیان گذاری اتریوم

پس از آنکه ویتالیک کاملا به ماهیت مجازی ارز های دیجیتال و فناوری منحصر به فرد آن جذب شد، دانشگاه را کنار گذاشت. او تصمیم گرفت با بیت کوین هایی که جمع کرده است دور دنیا را سفر کند و سرنوشت جدیدی را رقم بزند. طی این دوره ویتالیک دریافت که با پیاده سازی برنامه نویسی جدید و زیرساختی که توسط خودش برنامه ریزی شد، شبکه ای خارق العاده و بی نقص را به وجود بیاورد.

البته که در ابتدا هیچ کس از ایده او استقبال نکرد. تمام افراد اطراف وی به ویتالیک توصیه می کردند که پیاده سازی همچین پروژه ای نیاز به صبر و سرمایه دارد. اما او از حرکت نایستاد و ایده اش را به تنهایی دنبال کرد.

سپس در سال 2013، ایده اش را به شکل یک گزارش کامل به نام (Whitepaper) به انتشار گذاشت که در نتیجه آن 30 نفر برای بحث درباره پروژه به سوی او جذب شدند. این عمل به تشکیل تیم پروژه اتریوم به بنیان گذاری ویتالیک شد. این تیم مدتی را به انجام راه های مختلف برای پیاده سازی برنامه نویسی موفق اتریوم گذراندند.

تیم اتریوم

از اشخاصی که برای این کار پیش قدم شدند و تیم اتریوم را به وجود آوردند می توان به:

میهای آلیسی  (Mihai Alisie)، چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson)، گاوین وود (Gavin Wood) ، آنتونی دی‌لوریو (Anthony Di Iorio)و جوزف لوبین (Joe Lubin)یاد کرد. این تیم موفق شد در سال 2014، به اهداف خود برسد و بهترین برنامه نویسی را برای پروژه اعمال کند.

در همین سال بود که پروژه اتریوم رسما به جامعه ارز دیجیتال معرفی شد. پس از آن فروش اولیه ای برای ارز اتر که رمز ارز اختصاصی شبکه بود، برگزار شد که طی آن ۱۸ میلیون دلار جذب سرمایه شد. ویتالیک بوترین و تیمش توانستند از طریق این سرمایه، یک سازمان غیر انتفاعی در سوییس را تاسیس کنند تا نظارت بیشتری بر روی پروژه اتریوم داشته باشند. پس ارائه نسخه های آزمایشی اتریوم مانند Olympic. سرانجام در ۳۰ ام ماه جولای سال ۲۰۱۵، اولین نسخه رسمی اتریوم به جهانیان معرفی شد و آغازی برای موفقیت این پروژه رقم خورد.

دستاورد های ویتالیک بوترین

پس از ارائه اتریوم به جهان، مشکلات زیادی بر سر راه این پروژه قرار گرفت. اما ویتالیک با ذکاوت خود و تیمش، از مشکلات اجتناب کرده و اتریوم را تبدیل به یک پروژه موفق کرد. وی در سال 2014، موفق به دریافت جایزه تیل فلوشیپ شد. همچنین جایزه WTA در بخش نرم ‌افزار آی‌تی را نیز در همین برهه از زمان دریافت نمود.

ویتالیک بوترین جوان ترین بنیان گذار کریپتویی است که در تمام سال های زندگی خود اورا با لقب نابغه ریاضی و برنامه نویسی نیز می شناسند. وی در لیست های فورچون ۴۰ و فوربز ۳۰ قرار دارد. ویتالیک بوترین از افراد موفق جهان است که بر روی علاقه خود کار کرده و از آن چیزی بزرگ خلق کرده است. وی عقیده دارد آینده اتریوم بسیار روشن است و این پروژه توانایی سبقت از بیت کوین را نیز دارد.

 

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

شما جزء کدام دسته از فعالان بازار رمزارزها هستید؟ ترید ارزهای دیجیتال را ترجیح
به‌ گزارش cointelegraph.com، بازی های مبتنی بر بلاک چین در ماه آوریل 2024 حدود 988 میلیون دلار
به‌گزارش crypto.news، ارز دیجیتال چین لینک در روز 27 اردیبهشت 1403 رشد قیمت 20 درصدی را
به‌ گزارش crypto.news، سایت معتبر کوین گکو در یک خبر تحلیلی عنوان کرد که سولانا در

منتخب

مطالب مشابه

شما جزء کدام دسته از فعالان بازار رمزارزها هستید؟ ترید ارزهای دیجیتال را ترجیح
به‌ گزارش cointelegraph.com، بازی های مبتنی بر بلاک چین در ماه آوریل 2024 حدود 988 میلیون دلار
به‌گزارش crypto.news، ارز دیجیتال چین لینک در روز 27 اردیبهشت 1403 رشد قیمت 20 درصدی را
به‌ گزارش crypto.news، سایت معتبر کوین گکو در یک خبر تحلیلی عنوان کرد که سولانا در