2:31 | جمعه 1 تیر 1403

چارلی لی (سازنده لایت کوین) کیست؟

اگر می ‌خواهید در مورد ارزهای دیجیتال و چگونگی تکامل آن ها در چند سال گذشته و افرادی که در پشت پرده ظهور رمز ارزهای دیجیتال هستند، اطلاعاتی به دست آورید، اولین چیزی که باید بدانید بنیانگذاران این رمز ارزها هستند. اگر تازه وارد بازار رمز ارزهای دیجیتال شده اید و اطلاعات زیادی راجع به کوین ها و بنیان گذاران آن ها، نمی دانید در این مقاله همراه ما باشید. در این مقاله قصد داریم به معرفی و زندگی نامه چارلی لی سازنده و بنیانگذار لایت کوین بپردازیم.

چارلی لی مردی است که در پشت یکی از اولین مشتقات بیت کوین، لایت کوین، قرار دارد. او یکی از دانشمندان علوم کامپیوتری است که در اوایل دهه 2010 به سراغ ارزهای دیجیتال رفت. در آن زمان، افراد زیادی راجع به رمز ارزها اطلاع نداشتند و انتظار نداشتند که رمز ارزهای دیجیتال تا این حد ارزشمند شوند، اما چارلی به این مفهوم اعتقاد داشت.

به همین دلیل است که او به کار در این زمینه ادامه داد و لایت کوین را به عنوان یک رمز ارز دیجیتال مشتق شده از بیت کوین به بازار رمز ارزها ارائه کرد که از 17 می 2021، لایت کوین با گردش کل بیش از 18.4 میلیارد دلار توکن، رتبه 12 را در فهرست بزرگترین ارزهای دیجیتال از نظر ارزش بازار اشغال کرده است. در این مقاله، به اینکه چارلی لی کیست و چگونه تجربه او به شکل گیری و ارائه لایت کوین کمک کرده است، پرداخته ایم..

 

زندگی نامه چارلی لی

چارلی لی در یکی از کشورهای آفریقای غربی ساحل عاج به دنیا آمد و زمانی که 13 ساله بود به همراه خانواده اش به ایالات متحده مهاجرت کرد و در سال 1995 از دبیرستان فارغ التحصیل شد . Charlie Lee مدرک لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته علوم کامپیوتر گرفت و در سال 2000 از دانشگاه فارغ التحصیل شد.

چارلی لی از اولین مراحل زندگی حرفه ای خود، علاقه و استعداد زیادی به فناوری رایانه نشان داد. در اوایل دهه 2000، لی سال ‌ها برای تعدادی از شرکت ‌های برتر و مطرح فناوری، از جمله Google و Guidewire Software کار کرده است. چارلی لی مدتی که در گوگل به عنوان یک مهندس نرم افزار فعالیت می‌ کرد، شروع به توسعه ایده لایت کوین کرد.

طبق بیوگرافی و زندگی نامه چارلی لی، کار او در گوگل شامل پروژه هایی مانند YouTube Mobile و Chrome OS بود. در سال 2011، زمانی که لی در گوگل کار می کرد، هنگام مطالعه مقاله ای با بیت کوین آشنا شد و این یک نقطه عطف حیاتی برای لی بود. قبل از این زمان، او به دنبال راه هایی برای مشارکت در تجارت طلا بود.

پیشینه شخصی و اعتقادات اقتصادی او باعث شد که با شک و تردید به سیستم فدرال رزرو نزدیک شود. لی در جستجوی راهی برای سرمایه ‌گذاری بود که کمتر به ابزارهای مالی استاندارد متکی باشد و به همین دلیل به بیت کوین و فناوری جدید بلاک چین که از آن پشتیبانی می‌ کند، علاقه ‌مند شد.

 

لایت کوین چیست؟

لایت کوین (LTC) یک ارز دیجیتال جایگزین است که در اکتبر 2011 توسط چارلز چارلی لی، مهندس سابق گوگل ایجاد شد. Litecoin از کد منبع باز بیت کوین با چندین تغییر اقتباس شد. Litecoin مانند بیت کوین مبتنی بر یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی شود.

لایت کوین از جنبه هایی مانند نرخ تولید بلوک سریعتر و استفاده از Scrypt به عنوان یک طرح اثبات کار با بیت کوین متفاوت است. ارز دیجیتال لایت کوین یکی از اولین آلتکوین ها است که از کد منبع باز اصلی بیت کوین مشتق شد که در ابتدا رقیب قدرتمندی برای بیت کوین بود.

با این حال، از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال در سال‌ های اخیر با عرضه‌ های جدید، بسیار اشباع ‌تر و رقابتی ‌تر شد، محبوبیت Litecoin تا حدودی کاهش یافت. مانند سایر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز، لایت کوین توسط دولتی صادر نمی شود که از نظر تاریخی تنها نهادی بوده است که جامعه برای انتشار پول به آن اعتماد دارد. لایت کوین توسط یک رویه ارز دیجیتال پیچیده به نام استخراج ایجاد می ‌شود که شامل پردازش فهرستی از تراکنش‌ های لایت‌ کوین است.

لایت کوین را همیشه به عنوان واکنشی به بیت کوین در نظر می گرفتند. در واقع، زمانی که لی اولین بار لایت کوین را معرفی کرد، آن را «نسخه لایت بیت کوین» نامید. به همین دلیل، لایت کوین بسیاری از ویژگی های مشابه بیت کوین را دارد، در حالی که برخی از جنبه های دیگر آن  را نیز تطبیق داد و تغییر می دهد. از نوامبر ۲۰۲۱ ، یک لایت کوین حدود 215 دلار ارزش داشت، که آن را به چهاردهمین ارز دیجیتال بزرگ با ارزش بازار کمتر از 15 میلیارد دلار تبدیل کرده است.

 

ایجاد و توسعه لایت کوین توسط چارلی لی

چارلی لی همراه با بسیاری از پذیرندگان اولیه بیت کوین که دانشمندان علوم کامپیوتری با استعدادی نیز بودند، شروع به آزمایش ماینینگ و استخراج بیت کوین کرد. چارلی لی همچنین با مایک هرن، توسعه‌ دهنده‌ ا ی که روی نرم ‌افزار مشتری بلاک چین برای بیت ‌کوین کار می‌کرد، همکاری داشت. این گفتگوها و علاقه او به بیت کوین، لی را برانگیخت تا قدرت خود را در توسعه ارز دیجیتال خود، با الگوبرداری از بیت کوین، امتحان کند.

لی تنها دانشمند کامپیوتر و مهندس نرم افزاری بود که این تلاش را ادامه داد و به سرانجام رساند. در سال های اولیه بیت کوین، توسعه دهندگان زیادی امیدوار بودند که بیت کوین بعدی را بسازند. اما لی بود که این کار را محقق کرد.

اولین پروژه کریپتوکارنسی لی Fairbix نام داشت. او این سکه را در سپتامبر 2011 با الگوبرداری از بیت کوین و Tenebrix، ارزی که در اوایل سال منتشر شد، توسعه داد. در واقع، چارلی لی و سایر اعضای تیم توسعه ‌اش از بخش‌ های زیادی از کد منبع Tenebrix استفاده کردند. در حالی که Fairbrix موفقیت آمیز نبود و به دلیل یک مشکل پیش از ماینینگ و اشکالات نرم افزاری که سکه را در معرض حمله 51٪ قرار می داد، تلاش کاملاً بی فایده ای نبود. لی پروتکل اثبات کار را از Fairbix برای کارهای بعدی خود با لایت کوین اتخاذ کرد.

 

 هدف از لایت کوین

چارلی لی لایت کوین تنها چند هفته پس از انتشار ناموفق Fairbrix، منتشر کرد. لایت کوین بر اساس کد اصلی بیت کوین، با چندین تنظیم که لی احساس می کرد بر بیت کوین بهبود می بخشد، مدل سازی شد. این مدل سازی ها شامل خود پروتکل هش، زمان تراکنش برای بلوک‌ ها و مجموع حداکثر مقدار سقف عرضه و … است.

اگرچه لایت کوین از بیت کوین الگو برداری شد، اما چارلی لی تلاش کرده است تا ارز دیجیتال را به عنوان جایگزینی برای بیت کوین معرفی کند. نه به عنوان یک رقیب برای آن. لی معتقد است که لایت کوین برای تراکنش های کوچکتر مانند خرید آنلاین مفیدتر است. در حالی که بیت کوین می تواند برای تراکنش های بزرگ بین المللی مفیدتر باشد.

 

نتیجه گیری

از زمان انتشار لایت کوین توسط چارلی لی در سال ۲۰۱۱، لی در Coinbase، صرافی محبوب ارز دیجیتال، فعالیت داشته است. در ژوئن 2017، لی کوین بیس را ترک کرد تا زمان بیشتری را روی لایت کوین بگذراند. در حالی که لایت کوین موفقیت بزرگی را تجربه کرده است، در بهار 2018 شایعاتی مبنی بر اینکه لی قصد دارد ارز دیجیتال خود را ترک کند، منتشر شد.

لی اعلام کرده است که در نهایت بازار ارز را ترک خواهد کرد. زیرا معتقد است مشارکت او به عنوان رهبر شبکه از غیرمتمرکز شدن کامل لایت کوین جلوگیری می کند. از ماه می 2021، چارلی لی هیچ اطلاعات بیشتری در مورد برنامه‌ های آینده خود در رابطه با لایت ‌کوین یا سایر پروژه های ارز دیجیتال ارائه نکرده است.

 

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

انواع الگوهای قیمت در تحلیل تکنیکال را می‌توان به دو دسته ادامه دهنده و برگشتی
به‌ گزارش crypto.news، ارز دیجیتال اتریوم نیم سرویس (ENS) در 24 ساعت منتهی به 30 خرداد 1403،
به‌ گزارش crypto.news، حجم معاملات استیبل کوین ها در بازار کریپتوکارنسی حدود 16 برابر
به‌ گزارش cointelegraph.com، جرمی آلر (Jeremy Allaire) مدیرعامل شرکت سیرکل، پیش‌بینی کرد که در

منتخب

مطالب مشابه

انواع الگوهای قیمت در تحلیل تکنیکال را می‌توان به دو دسته ادامه دهنده و برگشتی
به‌ گزارش crypto.news، ارز دیجیتال اتریوم نیم سرویس (ENS) در 24 ساعت منتهی به 30 خرداد 1403،
به‌ گزارش crypto.news، حجم معاملات استیبل کوین ها در بازار کریپتوکارنسی حدود 16 برابر
به‌ گزارش cointelegraph.com، جرمی آلر (Jeremy Allaire) مدیرعامل شرکت سیرکل، پیش‌بینی کرد که در