11:03 | جمعه 25 اسفند 1402

وایت پیپر ارز دیجیتال (White paper) چیست و چه اهمیتی دارد؟

وایت پیپر ارز دیجیتال یک دفترچه راهنمای آنلاین برای معرفی پروژه های بلاک چینی می باشد.

احتمالا زمانی که با چیزی آشنایی ندارید و می خواهید نحوه استفاده از آن را بدانید از دفترچه راهنما کمک می گیرید. این دفترچه راهنما فقط برای لوازم خانگی یا منوی رستوران ها نیست و در ارزهای دیجیتال هم مورد استفاده قرار می گیرد. در بازار ارز دیجیتال، به دفترچه راهنمای رمز ارزها وایت پیپر (White paper) می گویند. این دفترچه راهنما به شما کمک می کند که اطلاعات لازم را درباره یک پروژه بلاک چینی به دست آورید. در این قسمت از مقالات آموزشی، با وایت پیپر و اجزای آن آشنا می شوید و دلایل اهمیت این دفترچه راهنما را متوجه می شوید. پس از آن چند وایت پیپر مهم و معروف را به شما معرفی می کنیم تا در صورت تمایل آن ها را مطالعه کنید. نقشه راه شما در این مقاله به شکل زیر می باشد:

 1. آشنایی با وایت پیپر و کاربردهای آن
 2. معرفی قسمت های مختلف وایت پیپر
 3. دلایل اهمیت وایت پیپر
 4. معرفی چند White paper مهم و معروف

وایت پیپر ارز دیجیتال چیست؟

همانطور که در قسمت مقدمه گفتیم، وایت پیپر یک نقشه راه، دفترچه راهنما و معرفی نامه برای رمز ارزها می باشد. به بیان دیگر، می توانیم White paper را شناسنامه ارزهای دیجیتال در نظر بگیریم. در زبان فارسی به وایت پیپرها اوراق سفید نیز می گویند. این اوراق معمولا به شکل یک فایل PDF در سایت رسمی ارزهای دیجیتال قرار می گیرد و مراجعان می توانند آن را دانلود کنند. اولین وایت پیپر ارز دیجیتال مختص به بیت کوین است که توسط ساتوشی ناکاموتو نوشته شد. عنوان این فایل «بیت کوین: یک سیستم پرداخت نقدی الکترونیک و همتا به‌ همتا» بود که پروژه بیت کوین را به خوبی معرفی می کرد. این انتخاب نام هوشمندانه، باعث شکل گیری یک تصویر ذهنی کلی می شود و مخاطب را برای آشنایی بیشتر آماده می کند.

بعد از بیت کوین، چند هزار ارز دیجیتال دیگر نیز به وجود آمدند که عموما دارای وایت پیپر بودند. با این حال در این بین مواردی هم وجود داشتند که از اوراق سفید برخوردار نبودند. این پروژه ها به خاطر عدم برخورداری از وایت پیپر در همان ابتدای کار توسط متخصصان منع شدند. به این ترتیب می توانیم اوراق سفید را لازمه ای برای هر پروژه بلاک چینی و ارز دیجیتال در نظر بگیریم. در بخش «دلایل اهمیت وایت پیپر» نگاه دقیق تری به کاربردهای وایت پیپر خواهیم داشت.

وایت پیپر

وایت پیپر از چه قسمت هایی تشکیل می شود؟

اوراق سفید مربوط به هر ارز دیجیتال دارای چندین بخش کلیدی هستند که پروژه را به خوبی معرفی می کنند. هر کدام از این بخش ها اطلاعات مختلفی را درباره ارز دیجیتال یا شبکه مورد نیاز به شما می دهد. البته که این اطلاعات صرفا برای آشنایی شما با پروژه هستند و معمولا جنبه تبلیغاتی دارند. به همین دلیل نباید به آن ها به عنوان یک دلیل محکم برای سرمایه گذاری اتکا کنید. در این قسمت یک فهرست در اختیار شما قرار می دهیم که بخش های مختلف وایت پیپر در آن معرفی می شوند. به کمک این فهرست کاربرد وایت پیپر و اطلاعات داخل آن را بهتر درک می کنید:

 • چکیده (Abstract)؛ بخش اول
 • مقدمه (Introduction)؛ بخش دوم
 • مشکلی که پروژه به حل آن می پردازد (Problem)؛ بخش سوم
 • توضیحات مربوط به پروژه (Description)؛ بخش چهارم
 • جزئیات فنی پروژه (Technical Details)؛ بخش پنجم
 • توکنی که توسط تیم سازنده عرضه می شود (Token)؛ بخش ششم
 • معرفی توسعه دهندگان پروژه؛ بخش هفتم
 • جمع بندی (Conclusion)؛ بخش هشتم و آخر

همانطور که مشاهده می کنید وایت پیپر به طور کلی به 8 بخش تقسیم می شود. البته ممکن است که یک سری بخش های جانبی هم به صلاحدید توسعه دهندگان به این اوراق اضافه شوند. به طور مثلا، جرئیات عرضه عمومی توکن یکی از این موارد می باشد که در صورت عرضه یک توکن اختصاصی بیان می شود. در این قسمت شرایط خرید توکن و شرکت در عرضه اولیه، میزان توکن قابل عرضه برای جذب سرمایه و… همگی ذکر می شوند. به این ترتیب با کمک وایت پیپر می توانید اطلاعات کاملی را درباره ارز دیجیتال مورد نظر به دست آورید.

اوراق سفید چه اهمیتی دارند؟

چرا اوراق سفید اهمیت دارند؟

حالا وایت پیپر را می شناسید و با بخش های مختلف آن نیز آشنایی دارید. اکنون بد نیست که اطلاعاتی را درباره دلایل اهمیت اوراق سفید به دست آورید تا بدانید چرا باید آن ها را مطالعه کنید. همانطور که گفتیم وایت پیپر از جهتی جنبه تبلیغاتی دارد و مسلما تیم منتشر کننده آن می خواهد به این وسیله مشتری بیشتری را جذب کند. با این حال مطالعه وایت پیپر همچنان ضرورت دارد و بهتر است که انجام شود. علت های مختلفی هم برای این کار وجود دارد و ما در این قسمت به برخی از این علل اشاره می کنیم:

 • وایت پیپر تنها راه شناخت یک پروژه نوظهور و قابلیت های آن می باشد
 • بررسی وایت پیپر می تواند شما را با اهداف، قابلیت ها و موانع پروژه آشنا کند
 • پس از گذشت مدتی، می تواند عملکرد یک ارز دیجیتال را با ادعاهای مطرح شده در وایت پیپر مقایسه کنید
 • اوراق سفید به ما نشان می دهند که یک پروژه چقدر ظرفیت دارد و احتمالا چقدر تقاضا برای آن شکل می گیرد

این ها چند نمونه از دلایل اهمیت وایت پیپرها هستند. به این ترتیب می دانید که چرا باید از این اوراق برای شناخت ارزهای دیجیتال استفاده کنید. در آخرین قسمت این مقاله، وایت پیپرهای مهم و معروف را به شما معرفی می کنیم.

وایت پیپرهای مهم

مهم ترین وایت پیپرهای ارز دیجیتال

وایت پیپر ارزهای دیجیتال در سایت رسمی آن ها قرار دارد. شاید پیدا کردن مراجع اصلی برای شما کمی سخت باشد و در این راه به کمک نیاز پیدا کنید. به همین دلیل می توانید وارد سایت کوین مارت کپ شوید و با کلیک روی نام ارز دیجیتال مورد نظر، صفحه مربوط به آن را ببینید. در این صفحه اطلاعاتی در مورد ارز دیجیتال مشاهده می کنید که یکی از آن ها وایت پیپر است. با کلیک روی وایت پیپر، فایل PDF آن برای شما باز می شود و می توانید آن را بخوانید یا ذخیره کنید. وایت پیپرهای 10 ارز دیجیتال برتر بازار از جمله بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین، کاردانو و… موارد مهمی هستند. اوراق سفید تخصصی که به یک تکنولوژی خاص اشاره دارند نیز موجود اند. به طور مثال آیوتا یکی از این موارد می باشد که وایت پیپر سنگین و پیچیده تری دارد.

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

به‌گزارش cointelegraph.com، ایلان ماسک پس از مواجهه با درخواست‌های گسترده کارکنان تسلا
به گزارش crypto.news، توسعه دهندگان بایننس اسمارت چین قصد دارند آپدیت جدیدی را با
به‌گزارش crypto.news، روز چهارشنبه 23 اسفند 1402 راس ساعت 17:25 آپدیت دنکون (Dencun) در شبکه
به‌گزارش coingape.com، در روزهای اخیر در شرایطی شاهد افزایش فعالیت نهنگ‌های ریپل

منتخب

مطالب مشابه

به‌گزارش cointelegraph.com، ایلان ماسک پس از مواجهه با درخواست‌های گسترده کارکنان تسلا
به گزارش crypto.news، توسعه دهندگان بایننس اسمارت چین قصد دارند آپدیت جدیدی را با
به‌گزارش crypto.news، روز چهارشنبه 23 اسفند 1402 راس ساعت 17:25 آپدیت دنکون (Dencun) در شبکه
به‌گزارش coingape.com، در روزهای اخیر در شرایطی شاهد افزایش فعالیت نهنگ‌های ریپل