2:01 | جمعه 1 تیر 1403

سوشال تریدینگ چیست؟ آموزش سوشال تریدینگ

شبکه‌های اجتماعی نقش پررنگی در زندگی روزمره ما دارند. حتی در بازارهای مالی نیز قدرت تعامل بین معامله‌گران اهمیت بسیار زیادی در افزایش یا کاهش قیمت دارایی‌ها دارد. ضمن اینکه بسیاری از معامله‌گران به‌ دنبال فرصت تعامل با تریدرهای حرفه‌ای برای دستیابی به موفقیت هستند. در همین راستا مفهومی به نام سوشال تریدینگ در بازارهای مالی متولد شده است. در بازار ارز دیجیتال نیز پلتفرم های سوشال تریدینگ از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. در این مطلب قصد داریم به بررسی جنبه‌های مختلف سوشال تریدینگ ارز دیجیتال بپردازیم.

 

سوشال تریدینگ چیست؟

 

سوشال تریدینگ چیست؟

سوشال تریدینگ (Social Trading) نوعی تجارت الکترونیک اجتماعی است که مبتنی بر تعامل کاربران در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های آنلاین تعریف می‌شود. در واقع سوشال تریدینگ، جایگاه شبکه‌های اجتماعی در بازارهای مالی را از پلتفرم‌هایی برای بازاریابی به بستری برای بررسی نظرات و دنبال کردن تریدرهای حرفه‌ای ارتقا می‌دهد. بنابراین دقت داشته باشید که سوشال تریدینگ تنها در محدوده بحث و تبادل نظر بین معامله‌گران متوقف نمی‌شود؛ بلکه وارد حوزه خرید و فروش نیز می‌گردد.

فرقی نمی‌کند که چه میزان تجربه فعالیت در بازارهای مالی را دارید. افراد در هر سطحی می‌توانند در پلتفرم‌های سوشال تریدینگ بازارهای مالی فعالیت کنند. موضوعی که نقش تعیین کننده‌ای در ارتقای کیفیت ترید دارد. البته نباید از مخاطرات Social Trading در جهت‌دهی غیرواقعی به خرید و فروش دارایی‌ها نیز غافل شد. در ادامه بیشتر درباره مزایا و معایب این شیوه معامله‌گری بحث و بررسی می‌کنیم.

 

 

انواع سوشال تریدینگ ارز دیجیتال

سوشال تریدینگ ارز دیجیتال را می‌توان در گروه‌های مختلفی دسته‌بندی کرد. در اینجا تعدادی از اصلی‌ترین روش‌های Social Trading را بررسی می‌کنیم.

 

کپی تریدینگ

 

1. کپی تریدینگ

معروف‌ترین روش معامله اجتماعی در بازار ارز دیجیتال، کپی تریدینگ است. در این روش کاربر باید یک یا چند تریدر را در یک پلتفرم انتخاب و دنبال کند. سپس لازم است که موجودی حساب کاربری خود را شارژ کند. پس از آن پلتفرم به‌ صورت خودکار، پوزیشن‌های معاملاتی تریدرها را برای این کاربر نیز باز و بسته می‌کند.

در این روش شما چندان درگیر معاملات نمی‌شوید و کنترل روی معاملات نیز در کپی تریدینگ معمولا در پایین‌ترین سطح قرار دارد. ضمن اینکه استفاده از برخی پلتفرم‌های کپی تریدینگ با هزینه همراه است.

 

2. سیگنال تریدینگ

در روش دیگر، معامله‌گران در یک پلتفرم اجتماعی، سیگنال‌های خرید و فروش ارز دیجیتال را با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. شما می‌توانید سیگنال‌های مد نظر خود را انتخاب کنید. انجام معامله در این پلتفرم‌ها به‌ صورت دستی یا خودکار صورت می‌گیرد. البته تایید یا رد سیگنال‌های معاملاتی بر عهده شخص کاربر است.

 

3. فروم های گفتگو

ساده‌ترین شکل Social Trading مربوط به فروم‌های گفت‌وگوی تخصصی برای خرید و فروش ارز دیجیتال است. در این پلتفرم‌ها، کاربران به تبادل نظر در یک محیط آنلاین می‌پردازند. فروم‌های گفت‌وگو برای ارزیابی احساسات حاکم بر بازار و همچنین یادگیری استراتژی‌های معاملاتی مفید هستند. در عین حال به‌ دلیل حجم زیاد اطلاعات غلط در این پلتفرم‌ها، اعتماد کردن به اظهار نظرها اصلا ساده نیست.

 

 

مزایای سوشال تریدینگ چیست؟

چند مزیت کلیدی را می‌توان برای آموزش سوشال تریدینگ ارز دیجیتال برشمرد که در اینجا مرور می‌کنیم:

 

1. دسترسی به اطلاعات بیشتر

سوشال تریدینگ بستر مناسب برای دسترسی به اطلاعات بیشتری درباره بازارهای مالی را فراهم می‌کند. اطلاعاتی که اگر قرار باشد هر تریدر به‌تنهایی در جست‌وجوی آن‌ها باشد، با مشکلات و چالش‌های زیادی همراه خواهد بود.

 

2. شناسایی فرصت های معاملاتی جدید

تبادل نظر در سوشال تریدینگ، امکان شناسایی فرصت‌های معاملاتی جدید را برای تریدرها فراهم می‌کند. بررسی تحلیل‌ها، نظرات و سیگنال‌های معاملاتی دیگران در این زمینه بسیار مفید است.

 

یادگیری معامله گری حرفه‌ای

 

3. یادگیری معامله‌گری حرفه‌ای

معامله‌گران مبتدی در پلتفرم‌های سوشال تریدینگ با تریدرهای حرفه‌ای آشنا می‌شوند. ضمن اینکه می‌توانند نحوه معامله‌گری آن‌ها را زیر نظر بگیرند. موضوعی که در حکم کلاس درس ترید ارز دیجیتال به‌ شمار می‌رود. فعالیت در پلتفرم‌های Social Trading، به‌مرور زمان منجر به افزایش آگاهی و تجربه تریدرهای تازه‌کار می‌شود.

 

4. کسب سود

معامله‌گران می‌توانند با فعالیت در پلتفرم‌های سوشال تریدینگ ارز دیجیتال، شانس خود را برای کسب سود در دنبال کردن دیگر تریدرهای حرفه‌ای آزمایش کنند. اگر ریسک موجود در این زمینه را بپذیرید، می‌توانید سود نسبتا خوبی را به‌دست بیاورید.

 

5. عمق دادن به بازار

سوشال تریدینگ بستر مناسبی برای ورود سرمایه‌های خرد به بازار ارز دیجیتال را فراهم می‌کند. این اتفاق در افزایش حجم معاملات و همچنین عمق پیدا کردن بازار رمزارزها بسیار موثر است.

 

6. مدیریت احساسات

فعالیت در پلتفرم‌های سوشال تریدینگ در صورتی که مبتنی بر اصول فنی باشد، می‌تواند در مدیریت احساسات برای معامله‌گری به تریدرها کمک کند.

 

 

معایب سوشال تریدینگ چیست؟

سوشال تریدینگ ارز دیجیتال با چالش‌های خاص خود نیز همراه است که در اینجا تعدادی از مهم‌ترین محدودیت‌های آن را بررسی می‌کنیم.

 

1. ریسک ضرر و زیان

فعالیت در پلتفرم‌های سوشال تریدینگ به‌ هیچ عنوان با سود تضمین شده همراه نیست. شما باید توجه داشته باشید که حتی در صورت دنبال کردن حرفه‌ای‌ترین معامله‌گران نیز ممکن است دچار ضرر و زیان شوید.

 

2. جهت دهی غیرواقعی بازار

این امکان وجود دارد که برخی از تریدرها در راستای اهداف و منافع شخصی، به‌دنبال جهت‌دهی غیرواقعی سرمایه افراد در بازار باشند. موضوعی که می‌تواند ضرر و زیان بسیاری را برای دنبال کنندگان آن‌ها در پی داشته باشد.

 

3. دستکاری در بازار

متاسفانه کلاهبرداری سکه رایج بازار رمزارزها است. کم نیستند پلتفرم های سوشال تریدینگ که در ظاهر خدمات ایده‌آل ارائه می‌کنند؛ اما در پشت پرده با دستکاری در بازار موجب ضرر و زیان کاربران می‌شوند.

 

محدود بودن کنترل روی معاملات

 

4. محدود بودن کنترل روی معاملات

یکی از مهم‌ترین ایرادات سوشال تریدینگ، کاهش کنترل تریدرها روی پوزیشن‌های معاملاتی است. وقتی معاملات خود در یک پلتفرم را مبتنی بر پوزیشن‌های معاملاتی دیگران انجام می‌دهید، بدیهی است که نمی‌توانید نقطه نظرات خود را به‌ طور کامل اعمال کنید. مثلا تعیین نقاط ورود و خروج به پوزیشن‌ها، حجم معاملات، حد سود و ضرر و غیره تا حدی از کنترل شما خارج می‌شود.

 

5. مشکل در پیدا کردن تریدرهای حرفه‌ای

پیدا کردن معامله‌گران حرفه‌ای در پلتفرم‌های سوشال تریدینگ ارز دیجیتال اصلا کار ساده‌ای نیست. بعضا لازم است زمان زیادی را برای یافتن یک تریدر حرفه‌ای مطابق با شرایط مد نظر خود صرف کنید.

 

 

نکات مهم در انتخاب پلتفرم های سوشال تریدینگ ارز دیجیتال

تعدادی زیادی پلتفرم سوشال تریدینگ ارز دیجیتال در حال فعالیت هستند. توجه به نکات زیر در انتخاب بهترین پلتفرم سوشال تریدینگ به‌شما کمک می‌کند:

  • هرگز در پلتفرم‌هایی که وعده سود تضمین شده می‌دهند، فعالیت نکنید.
  • مدل مطلوب خود در بین انواع روش‌های سوشال تریدینگ را انتخاب کنید و بر اساس آن به‌دنبال پلتفرم ایده‌آل باشید.
  • سابقه فعالیت پلتفرم‌ها را بررسی و نظرات کاربران درباره آن‌ها را مطالعه کنید.
  • کارمزد و هزینه‌های استفاده از پلتفرم های سوشال تریدینگ مختلف را با هم مقایسه کنید.
  • ابزارهای ارائه شده در پلتفرم های سوشال تریدینگ را بررسی کنید.
  • هرچه تعداد کاربران یک پلتفرم بیشتر باشد، راحت‌تر می‌توان به آن اعتماد کرد.

 

 

کلام پایانی

در این مطلب بررسی کردیم که سوشال تریدینگ چیست و چه مزایا و معایبی دارد. دقت داشته باشید که سوشال تریدینگ را نباید با دستگاه چاپ پول اشتباه بگیرید. قرار نیست فعالیت در یک پلتفرم Social Trading دائما برای شما با سود همراه باشد. تجارت اجتماعی ریسک‌های خاص خود را دارد و باید با چشم باز در این مسیر قدم بردارید. اگر تجربه فعالیت در پلتفرم های سوشال تریدینگ ارز دیجیتال را دارید، نقدها و نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

انواع الگوهای قیمت در تحلیل تکنیکال را می‌توان به دو دسته ادامه دهنده و برگشتی
به‌ گزارش crypto.news، ارز دیجیتال اتریوم نیم سرویس (ENS) در 24 ساعت منتهی به 30 خرداد 1403،
به‌ گزارش crypto.news، حجم معاملات استیبل کوین ها در بازار کریپتوکارنسی حدود 16 برابر
به‌ گزارش cointelegraph.com، جرمی آلر (Jeremy Allaire) مدیرعامل شرکت سیرکل، پیش‌بینی کرد که در

منتخب

مطالب مشابه

انواع الگوهای قیمت در تحلیل تکنیکال را می‌توان به دو دسته ادامه دهنده و برگشتی
به‌ گزارش crypto.news، ارز دیجیتال اتریوم نیم سرویس (ENS) در 24 ساعت منتهی به 30 خرداد 1403،
به‌ گزارش crypto.news، حجم معاملات استیبل کوین ها در بازار کریپتوکارنسی حدود 16 برابر
به‌ گزارش cointelegraph.com، جرمی آلر (Jeremy Allaire) مدیرعامل شرکت سیرکل، پیش‌بینی کرد که در