22:45 | پنج‌شنبه 31 خرداد 1403

لوریج چیست؟ مزایا و معایب استفاده از لوریج

اهرم یا لوریج در معاملات فیوچرز ارز دیجیتال یک ابزار در اختیار تریدرهاست. ابزاری که به‌خصوص برای تریدرهای تازه کار بسیار وسوسه کننده به‌نظر می‌رسد؛ چرا که شما می‌توانید به کمک لوریج در ارز دیجیتال، پوزیشن معاملاتی خود را با حجم بالاتری نسبت به مارجین اولیه باز کنید. در نتیجه فرصت کسب سود بیشتری پیش روی شما قرار می‌گیرد؛ اما این همه ماجرا نیست و استفاده از لوریج با ریسک خاص خود همراه است. در این مطلب بررسی خواهیم کرد که اهرم چیست و چگونه باید با رعایت اصول مدیریت ریسک از این ابزار برای کسب سود در معاملات فیوچرز ارز دیجیتال استفاده کنید.

 

لوریج چیست؟

 

لوریج چیست؟

معاملات فیوچرز ارز دیجیتال به دو دسته لانگ (Long) و شورت (Short) تقسیم می‌شوند. در معاملات لانگ، تریدرها روی افزایش قیمت ارز دیجیتال معامله می‌کنند. این در حالی است که در معاملات شورت، هدف کسب سود از کاهش قیمت رمزارزهاست.

صرافی های ارز دیجیتال امکان استفاده از قابلیت اهرم یا لوریج را در معاملات فیوچرز فراهم می‌کنند. به‌ کمک لوریج شما می‌توانید اندازه پوزیشن‌های معاملاتی خود را چند برابر کنید. به‌ عبارت دیگر می‌توانید حجم معاملات بیشتری را در معاملات فیوچرز تجربه کنید. این موضوع کمک می‌کند تا در معرض کسب سود بیشتری در معاملات خود قرار بگیرید.

 

استفاده از لوریج در معاملات فیوچرز

 

مثال استفاده از لوریج در معاملات فیوچرز

اجازه دهید با یک مثال بررسی کنیم که مفهوم لوریج چیست. شما برای باز کردن یک پوزیشن معاملاتی فیوچرز نیاز به مارجین یا سرمایه اولیه دارید. فرض کنید سرمایه اولیه یا مارجین 100 دلار را برای باز کردن پوزیشن لانگ روی بیت کوین اختصاص می‌دهید. در عین حال به‌سراغ اهرم 1:10 می‌روید. در این حالت پوزیشن معاملاتی با حجم 1000 دلار باز خواهد شد. به‌عبارت دیگر، صرافی مبلغ 900 دلار به‌ شما قرض می‌دهد تا معامله را با حجم بیشتری باز کنید.

بعد از باز کردن پوزیشن معاملاتی، فرض کنید قیمت بیت کوین 10 درصد افزایش یابد. اگر از اهرم در معامله استفاده نکنید، سود شما برابر 10 دلار خواهد بود. این در حالی است که با استفاده از اهرم 1:10، سود شما از افزایش قیمت بیت کوین برابر 100 دلار خواهد بود.

البته ناگفته نماند که عکس این قضیه نیز صادق است. به‌ عبارت دیگر اگر قیمت بیت کوین 10 درصد کاهش پیدا کند، میزان ضرر پوزیشن معاملاتی برابر 100 دلار خواهد شد. در این شرایط، مقدار ضرر برابر مارجین اولیه شده و در نتیجه پوزیشن لیکویید می‌شود. البته معمولا صرافی‌ها قبل از رسیدن به سطح لیکویید شدن، پیغام هشدار برای تریدرها صادر می‌کنند. این پیغام هشدار معمولا در سطح کال مارجین صادر می‌شود.

 

 

مزایای لوریج در ارز دیجیتال چیست؟

استفاده از اهرم در ارز دیجیتال، مزایای مهمی را برای تریدرها به همراه دارد. در اینجا برخی از مهم‌ترین مزایای استفاده از لوریج را بررسی می‌کنیم.

 

1. امکان معامله با سرمایه اولیه کم

همان‌ طور که در مثال بالا مشاهده کردید، استفاده از لوریج به‌ شما اجازه می‌دهد تا علی‌رغم برخورداری از سرمایه اولیه کم، پوزیشن معاملاتی را با حجم چند برابری باز کنید. به‌ این ترتیب می‌توانید سرمایه خود را بین چند پوزیشن معاملاتی توزیع کنید و از فرصت کسب سود بیشتری بهره‌مند شوید. از همه مهم‌تر اینکه می‌توانید با سرمایه اولیه کم وارد بازار معاملات فیوچرز ارز دیجیتال شوید.

 

فرصت کسب سود قابل توجه

 

2. فرصت کسب سود قابل توجه

اگر پیش‌بینی و تحلیل قیمت رمزارزها را به‌ درستی انجام دهید، به‌ کارگیری لوریج امکان کسب سود قابل توجهی را برای شما فراهم می‌کند. نوسانات محدود قیمت رمزارزها نیز به‌ دلیل استفاده از اهرم، تبدیل به سود زیادی برای معامله‌گر می‌شود.

 

 

ریسک های استفاده از Leverage چیست؟

این طور نیست که استفاده از لوریج تنها موجب سودآوری باشد. یکی از دلایل پیچیدگی معاملات فیوچرز، دقیقا اهمیت انتخاب درست اهرم معاملاتی است. اگر اهل دنبال کردن اخبار معاملات فیوچرز ارز دیجیتال باشید، حتما تاکنون با خبرهایی مبنی بر لیکویید شدن صدها میلیون دلار موقعیت معاملاتی در اثر انتشار یک خبر در بازار رمزارزها بوده‌اید. این موضوع به‌وضوح نشان می‌دهد که چالش‌های زیادی هم در به‌کارگیری لوریج وجود دارد که برخی از آ‌ن‌ها عبارت‌اند از:

 

1. احتمال ضرر و زیان سنگین

استفاده از اهرم‌های بالا موجب می‌شود تا حتی کوچک‌ترین تغییرات قیمت در ارزهای دیجیتال، منجر به ضرر و زیان سنگین برای معامله‌گران شود. بسیاری از صرافی‌ها حتی امکان انتخاب اهرم‌های بالا مانند 1:200 را هم فراهم می‌کنند. اما پیشنهاد می‌کنیم که در انتخاب لوریج نهایت حساسیت و دقت را به‌ خرج دهید.

 

چالش مدیریت ریسک

 

2. چالش مدیریت ریسک

نوسانات قیمت شدید، یکی از ویژگی‌های ذاتی ارزهای دیجیتال است. بعضا شاهد هستیم که یک رمزارز در عرض چند دقیقه، بیش از 10 درصد نوسان قیمت را تجربه می‌کند. در چنین شرایطی استفاده از اهرم در ارز دیجیتال، مدیریت ریسک را به‌کار بسیار پرچالشی تبدیل می‌کند. موضوعی که منجر به تحمل فشار روحی و روانی زیادی هم برای تریدرها می‌گردد.

 

3. شرایط پیچیده صرافی ها برای استفاده از لوریج

هر صرافی معمولا قوانین و مقررات خاصی را برای معاملات اهرمی در نظر می‌گیرد. لازم است قبل از انتخاب صرافی، این موضوع را به‌ دقت بررسی کنید. بعضا کارمزدهای خاصی برای استفاده از اهرم های معاملاتی تعیین می‌شوند که در نهایت سود پوزیشن‌های معاملاتی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

 

 

نکات مهم در استفاده از اهرم یا لوریج

اگر از اهرم یا لوریج در معاملات خود استفاده می‌کنید، دقت داشته باشید که باید حتما به‌ سراغ حد ضرر و حد سود هم بروید. معاملات فیوچرز بدون تعیین حد ضرر، با ریسک بسیار بالاتری همراه می‌شوند. تعیین حد ضرر کمک می‌کند تا جلوی ضرر و زیان شدید در اثر نوسان قیمت گرفته شود.

پیشنهاد می‌کنیم که حتما قبل از اختصاصی سرمایه واقعی برای معاملات فیوچرز، چند ماه زمان بگذارید و در حساب دمو صرافی‌ها، همه نکات و چالش‌های مربوط به استفاده از لوریج را تجربه کنید. بعد از دستیابی به تسلط کافی، با سرمایه واقعی معاملات اهرمی را در دستور کار خود قرار دهید.

 

 

کلام پایانی

در این مطلب بررسی کردیم که لوریج چیست و چگونه می‌توان از آن در معاملات فیوچرز ارز دیجیتال استفاده کرد. بار دیگر لازم است تاکید کنیم که حتما در انتخاب صرافی ارز دیجیتال، شرایط و قوانین پلتفرم‌های مختلف در معاملات فیوچرز را بررسی و مقایسه کنید. به‌این ترتیب می‌توانید بهترین پلتفرم را برای معاملات آتی برگزینید. به‌نظر شما چگونه می‌توان بهترین اهرم را برای یک پوزیشن معاملاتی انتخاب کرد؟

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

انواع الگوهای قیمت در تحلیل تکنیکال را می‌توان به دو دسته ادامه دهنده و برگشتی
به‌ گزارش crypto.news، ارز دیجیتال اتریوم نیم سرویس (ENS) در 24 ساعت منتهی به 30 خرداد 1403،
به‌ گزارش crypto.news، حجم معاملات استیبل کوین ها در بازار کریپتوکارنسی حدود 16 برابر
به‌ گزارش cointelegraph.com، جرمی آلر (Jeremy Allaire) مدیرعامل شرکت سیرکل، پیش‌بینی کرد که در

منتخب

مطالب مشابه

انواع الگوهای قیمت در تحلیل تکنیکال را می‌توان به دو دسته ادامه دهنده و برگشتی
به‌ گزارش crypto.news، ارز دیجیتال اتریوم نیم سرویس (ENS) در 24 ساعت منتهی به 30 خرداد 1403،
به‌ گزارش crypto.news، حجم معاملات استیبل کوین ها در بازار کریپتوکارنسی حدود 16 برابر
به‌ گزارش cointelegraph.com، جرمی آلر (Jeremy Allaire) مدیرعامل شرکت سیرکل، پیش‌بینی کرد که در