2:30 | جمعه 1 تیر 1403

ارز دیجیتال الگوراند چیست؟ همه چیز درباره Algorand

ارز دیجیتال الگوراند یک شبکه بلاک چین منبع باز و غیرمتمرکز است که از ساختار دو لایه و منحصر به فرد مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) برای افزایش سرعت تراکنش و دستیابی به تایید شدن تراکنش ها استفاده می کند. توکن اختصاصی این شبکه با نام اختصاری ALGO، شناخته می شود که جوایز بلاک های شبکه الگوراند میان تمامی دارندگان توکن های ALGO، توزیع می شود. در واقع هر جا صحبت از بلاک چینی با سرعت بالا، امن و محبوب می شود نام الگوراند می درخشد.

شبکه الگوراند در سال 2019، توسط یک دانشمند و برنامه نویس کامپیوتر به نام سیلویو میکالی (Silvio Micali) ساخته شد. پروژه الگوراند با هدف رفع سه مشکل اصلی سایر شبکه ها یعنی سرعت، امنیت و عدم تمرکز راه اندازی شده است، به همین دلیل به الگوراند فناوری نسل سوم را نسبت داده اند. اگر شما نیز کنجکاو هستید بدانید الگوراند چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال الگوراند در این مقاله نوشته شده است.

 

معرفی بلاک چین الگوراند

همانطور که توضیح کوتاهی درباره الگوراند دادیم، یک بلاک چین منبع باز است که سرعت تایید تراکنش ها و امنیت در این شبکه زبانزد است. الگوراند یکی از پروژه های محبوب دنیای ارز دیجیتال است که با ویژگی هایی خاص، نام خود را در میان معامله گران این حوزه آشنا ساخته است. بلاک چین الگوراند که از توکن اختصاصی با نام ALGO، برخوردار می باشد توانایی تایید 1000 تراکنش در کثری از ثانیه را دارد. این بلاک چین از الگوریتم POS یا پروتکل گواه اثبات سهام استفاده می کند و پاداش میان تمامی کاربرانی که دارای ارز دیجیتال الگوراند باشند توزیع می شود.

پروژه الگوراند با هدف سه مشکل اصلی تمامی بلاک چین ها ایجاد شده است که در راه خود موفق شده است. الگوراند مشکل مقیاس پذیری را که سالهاست بلاک چین های گوناگون با آن درگیر هستند را حل کرده. همچنین سرعت و امنیت در این شبکه نسبت به سایر بلاک چین ها بهتر است. الگوراند به گونه ای طراحی شده است که یک شبکه متمرکز بر پرداخت با تراکنش های سریع و تمرکز قوی بر دستیابی به نهایی شدن نزدیک به آنی باشد – این به معنای پردازش بیش از 1000 تراکنش در ثانیه (TPS) و دستیابی به نهایی تراکنش در کمتر از پنج ثانیه است.

همچنین باید گفت شبکه Algorand، به عنوان یک بلاک چین قرارداد هوشمند عمومی که بر سهامداری متکی است، در حال حاضر قادر به میزبانی و توسعه برنامه های غیرمتمرکز(dApp) نیز می باشد.

 

تاریخچه ارز دیجیتال الگوراند

بنیانگذار الگوراند شخصی متخصص کامپیوتر به نام سیلویو میکالی است که این پروژه را در ژوئن 2019، به جهانیان ارائه کرده است. در همین سال بود که عرضه اولیه شبکه الگوراند اتفاق افتاد و طی این (IDO)، مقدار 25 میلیون توکن به فروش رفت و بیش از 60 میلیون دلار جمع آوری شد. البته بنیان گذار اصلی پروژه الگوراند یعنی سیلیو میکالی، به همراه تیم مجربی از افراد محبوب جهان بر روی پروژه الگوراند فعالیت می کند که در ادامه آن ها را نام بردیم:

 •       سرگئی گوربونف(Sergey Gorbunov)
 •       شان فورد (Sean Ford)
 •       کلی کالاگان (Keli Callaghan)
 •       استیو کوکینوس (Steve Kokinos)

تمامی افرادی که در بالا نام بردیم در شرکت های محبوب دنیا نقش آفرینی کرده اند و از متخصصان حوزه کامپیوتر و سایر حوزه ها می باشند.

 

الگوراند چگونه کار می کند؟

الگوراند از مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می کند و جوایز اعتبار سنجی را بین تمامی دارندگان ارز دیجیتال ALGO، توزیع می کند. از طریق ظرفیت توان عملیاتی قوی و ایجاد انگیزه عادلانه در جامعه Algorand، این بلاک چین قادر به مدیریت نیازمندی های بازده بالا در استفاده گسترده جهانی و انواع موارد استفاده است. الگوراند با دارا بودن دو ویژگی مقیاس پذیری و سرعت بالای تایید تراکنش ها، تبدیل به جایگزینی برای بلاک چین اتریوم شد.

زیرا به دلیل کارمزد بالای تراکنش ها و مقیاس پذیری ضعیف در شبکه اتریوم، بسیاری از سرمایه گذاران بازار ارز دیجیتال به دنبال راه جایگزین برای اتریوم می باشند که الگوراند یکی از رقبای اتریوم محسوب می شود. همچنین الگوراند یک ساختار بلاک چین دو لایه منحصر به فرد دارد. لایه پایه از قرارداد های هوشمند، ایجاد دارایی و مبادله اتمی بین دارایی ها پشتیبانی می کند. همه این فرآیند ها در لایه 1 بلاک چین Algorand انجام می شود که به تضمین امنیت و سازگاری این شبکه کمک شایانی دارد. لایه دوم الگوراند برای قرارداد های هوشمند سخت تر و توسعه dApp ایجاد شد. این دوشاخه شدن شبکه بین لایه 1 و لایه 2 است که به الگوراند اجازه می دهد تا تراکنش ها را با سرعت بالاتری پردازش کند.

 

توکن الگوراند چیست؟

 توکن ALGO، ارز دیجیتال بومی شبکه الگوراند است و به عنوان زیرساخت اصلی این شبکه به کار می رود. به عنوان بخشی از طراحی پروتکل منحصر به ‌فرد الگوراند می توان نحوه توزیع توکن ها را مثال زد. در این پروتکل جوایزی که به اعتبارسنجی‌ ها برای تولید بلوک‌ ها پرداخت می ‌شود، به جای اینکه فقط به تولیدکنندگان بلوک اعطا شود، بین همه دارندگان سکه ALGO تقسیم و توزیع می‌ شود. این بدان معنی است که همه دارندگان سکه ALGO می توانند از فوریه 2021 حدود 7.5٪ بازدهی درصدی سالانه (APY) کسب کنند.

توزیع پاداش تقریبا هر 10 دقیقه انجام می شود و هدف آن تشویق کاربران برای پیوستن به پلتفرم سهام Algorand و تسریع در مسیر عدم تمرکز است. برای آسان ‌تر کردن این فرآیند، کاربران مجبور نیستند خود کوین را به‌ عنوان بخشی از فرآیند تولید و اعتبارسنجی بلاک «استیک کوین» کنند، بلکه می‌ توانند به سادگی توکن ALGO، را در یک کیف پول دیجیتالی یا در صرافی نگه دارند تا به پاداش ‌های کسب ‌شده دسترسی داشته باشند. از این نظر ارز دیجیتال الگوراند تقریبا به اتوماسیون دست یافت، زیرا سهامداران می توانند به طور غیر فعال توکن ALGO را نگه دارند و در عین حال از شبکه نیز پشتیبانی می کنند.

نحوه توضیح پاداش الگوراند

توکن الگوراند نیز محدود می باشد و دریافت آن تا سقف 10 میلیارد واحد امکان پذیر است که به شکل زیر تقسیم بندی می شود:

 •       3 میلیارد واحد از ALGO، در پنج سال اول به گردش در می آید (شامل عرضه اولیه 25 میلیون کوین ALGO).
 •       1.75 میلیارد واحد از ALGO، تخمین زده می شود که در طول زمان به عنوان پاداش برای گره های مشارکت توزیع شود.
 •       2.5 میلیارد واحد از ALGO، در طول زمان برای گره های داخل شبکه توزیع می شود.
 •       2.5 میلیارد ALGO برای بنیاد Algorand و Algorand Inc رزرو شده است.
 •       0.25 میلیارد ALGO برای کمک هزینه های کاربر نهایی توزیع می شود.

لازم به ذکر است بگوییم در حال حاضر بنیاد الگوراند مقدار زیادی ارز دیجیتال الگوراند را در اختیار دارد، که منتقدان ادعا می کنند پروتکل را در کوتاه مدت متمرکز می کند. با این حال مکانیسم توزیع پاداش دموکراتیک الگوراند برای کاهش تمرکز شبکه در یک بازه زمانی طولانی تر ایجاد شد.

 

ویژگی های الگوراند

 

ویژگی های ارز دیجیتال الگوراند

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد الگوراند یک بلاک چین منحصر به فرد است که با ویژگی های خاص خود عرصه ارز دیجیتال را دگرگون ساخت. اما این ویژگی ها چه چیزهایی هستند؟ در ادامه برخی از مزایای ارز دیجیتال الگوراند را نام بردیم:

 1. مقیاس پذیری
 2. تایید 1000 تراکنش تنها در 5 ثانیه
 3. امنیت بالا
 4. ساختار مبتنی بر اجماع اکثریت (POS)
 5. ساختار غیر متمرکز
 6. استفاده از پروتکل مبتنی بر اجماع Byzantine
 7. توزیع عادلانه توکن ALGO

مواردی که در بالا نام بردیم برخی از ویژگی های منحصر به فرد ارز دیجیتال الگوراند است که باعث شد این شبکه به یکی از بلاک چین های محبوب دنیای ارز دیجیتال تبدیل شود.

 

قیمت ارز دیجیتال الگوراند

قیمت ارز دیجیتال الگوراند نیز مانند سایر رمز ارز ها دچار نوسانات دائمی و لحظه ای می شود. در نتیجه ارز الگوراند نیز قابل ترید و مورد استفاده معاملات رمز ارزی می شود. تعداد کل واحد های الگوراند محدود به 10 میلیارد توکن است که در حال حاضر مقدار 6.19 میلیارد از آن در گردش بازار می باشد. پس از خرید ارز الگوراند ضرورت دارد آن را در یکی از کیف پول های امن دیجیتالی ذخیره کرده و از آن نگهداری کنید. همچنین می توانید از طریق استیکینگ توکن الگوراند به پاداش های خوبی دست یابید.

 

نحوه خرید ارز دیجیتال الگوراند

ارز دیجیتال الگوراند را می توانید مانند تمام رمز ارزهای دیگر از طریق دو روش زیر خریداری کنید:

 1. خرید از کارت بانکی: اگر تمایل داشته باشید خرید ارز الگوراند را از طریق کارت بانکی خود و به صورت ریالی انجام دهید می توانید یکی از وب سایت های معتبر داخلی را انتخاب کرده و خرید خود را به صورت مستقیم از آن انجام دهید.
 2. خرید از صرافی های خارجی: اگر تمایل به خرید ارز دیجیتال الگوراند از صرافی خارجی داشته باشید باید ابتدا ارز تتر را خریداری کرده و سپس در صرافی خارجی مورد نظر تبدیل به الگوراند کنید.

نکته: اکثر صرافی های محبوب خارجی ایران و چند کشور دیگر را تحریم کرده اند و به آنها خدمات ارائه نمی دهند. به همین دلیل فعالیت در صرافی های خارجی ریسک بزرگی را در بر می گیرد.

 

بهترین کیف پول های ارز دیجیتال الگوراند

برای ذخیره ارز دیجیتال الگوراند نیز مانند تمامی رمز ارز ها نیاز به یک کیف پول دیجیتالی مناسب می باشد تا کوین های خود را در آن ذخیره کنید. به همین دلیل در این قسمت برخی از کیف پول هایی که از ارز الگوراند پشتیبانی می کنند را نام بردیم تا شما عزیزان بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید:

 •        Algorand Core Wallet (نرم‌افزاری)
 •        Trust Wallet ( نرم افزاری)
 •        اتمیک ( نرم افزاری)
 •        MyALGO  (مبتنی بر وب)
 •        لجر Ledger ( نرم افزاری)

کیف پول هایی که در بالا نام بردیم از والت های پرطرفدار و امنی هستند که از ارز دیجیتال الگوراند نیز پشتیبانی می کنند.

 

نتیجه گیری

الگوراند یکی از بلاک چین های منحصر به فرد عرصه ارز دیجیتال است که توکن بومی آن با نشان اختصاری ALGO، نشان می دهند. این شبکه با هدف رفع سه مشکل تمرکز، سرعت و مقیاس پذیری ایجاد شد و در تلاش است تراکنش ها را با بالاترین سرعت ممکن تایید کند. بلاک چین الگوراند یکی از رقبای مهم شبکه اتریوم محسوب می شود، زیرا در تلاش است مشکلات اتریوم را رفع کند و با سرعت بالا تری تراکنش های شبکه را تایید می کند. در واقع الگوراند یک پروژه متن باز است که قابلیت های بهینه دیگر بلاک چین ها را به کاربران خود ارائه می دهد.

 

 

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

انواع الگوهای قیمت در تحلیل تکنیکال را می‌توان به دو دسته ادامه دهنده و برگشتی
به‌ گزارش crypto.news، ارز دیجیتال اتریوم نیم سرویس (ENS) در 24 ساعت منتهی به 30 خرداد 1403،
به‌ گزارش crypto.news، حجم معاملات استیبل کوین ها در بازار کریپتوکارنسی حدود 16 برابر
به‌ گزارش cointelegraph.com، جرمی آلر (Jeremy Allaire) مدیرعامل شرکت سیرکل، پیش‌بینی کرد که در

منتخب

مطالب مشابه

انواع الگوهای قیمت در تحلیل تکنیکال را می‌توان به دو دسته ادامه دهنده و برگشتی
به‌ گزارش crypto.news، ارز دیجیتال اتریوم نیم سرویس (ENS) در 24 ساعت منتهی به 30 خرداد 1403،
به‌ گزارش crypto.news، حجم معاملات استیبل کوین ها در بازار کریپتوکارنسی حدود 16 برابر
به‌ گزارش cointelegraph.com، جرمی آلر (Jeremy Allaire) مدیرعامل شرکت سیرکل، پیش‌بینی کرد که در