9:36 | چهارشنبه 26 اردیبهشت 1403

وب 5؛ انقلاب جدید بیت کوین با مشارکت جک دورسی

نسل پنجم اینترنت یا همان وب 5 با مشارکت جک دورسی و استفاده از بلاک چین بیت کوین راه اندازی می شود.

از زمان ظهور اینترنت تا کنون، نسل های مختلفی از آن معرفی شد. آخرین موردی که کاربران فضای وب با آن آشنا شدند، نسل سوم وب یا همان وب 3 بود. این نسل از اینترنت ماهیتی غیرمتمرکز دارد و قرار است که جای وب 2 (وب متمرکز) را بگیرد. هنوز هم بسیاری از ابعاد این پروژه برای علاقمندان نامشخص است و شفافیت زیادی ندارد. با وجود این موضوع، نسل جدید تری از اینترنت هم می آید که کاملا شرایط را تغییر می دهد. این همان وب 5 است که به طور مستقیم با بلاک چین بیت کوین (Bitcoin) در ارتباط است. در این مقاله با نسل پنجم اینترنت (وب 5) بیشتر آشنا می شوید و نقش جک دورسی در آن را نیز می فهمید.

جک دورسی

نقش جک دورسی در بازار ارز دیجیتال

جک دورسی پیش از بیان ایده استفاده از بیت کوین به عنوان بستر اصلی راه اندازی وب 5 هم اظهاراتی درباره بیت کوین داشت. وی معتقد است که بیت کوین ارز دیجیتالی آینده دار می باشد و از این رمز ارز حمایت می کند. اینکه افرادی مثل دورسی از بیت کوین حمایت کنند می تواند روی نگرش عموم مردم نسبت به این ارز دیجیتال تاثیر بگذارد. وب 5 نیز اقدامی کاملا مرتبط با بیت کوین است که تکیه کلی خود را روی این شبکه می گذارد.

هدف از ساخت نسل پنجم وب، تکامل اینترنت با کمک بلاک چین بیت کوین می باشد. اینترنت نسل 3 نیز به همین شکل غیرمتمرکز است و فعالیتی وابسته به بلاک چین دارد. با این حال وب 5 تلاش می کند که با کمک بیت کوین، یک هویت دیجیتالی غیرمتمرکز بسازد که در آن همه چیز کاربر محور است. در این فضا تمامی اطلاعات کاربران و هویت دیجیتالی آن ها نزد خود می ماند و ساخت هویت های دیجیتالی در گرو کمک گرفتن از کمپانی های مطرح جهان نیست. هر فرد خودش سازنده یک هویت دیجیتالی است. جک دورسی به این دلیل از بیت کوین برای دستیابی به این هدف استفاده می کند که اعتقاد دارد پروژه های وب 3 در واقعیت غیرمتمرکز نخواهند بود. به اعتقاد او وب 3 فقط شعار تمرکز زدایی را می دهد و مالک اصلی آن شرکت های محدود هستند.

بیت کوین

بیت کوین؛ حاکم جدید اینترنت (وب 5)

از آنجایی که بیت کوین یک شبکه کاملا غیرمتمرکز می باشد، اعتماد به آن برای غیرمتمرکز سازی فضای اینترنت راحت تر است. شما می دانید که بیت کوین توسط هیچ کسی کنترل نمی شود و مالکان حقیقی آن کاربرانش هستند. بر این اساس، وب 5 تمرکز زدایی از فضای اینترنت را ضمانت می کند و بیت کوین به حاکم جدید اینترنت تبدیل می شود. با توجه به اینکه خود بیت کوین نیز توسط فعالان شبکه فعالیت می کند، همه چیز در اختیار خود شما قرار می گیرد.

بر این اساس در صورت تحقق وب 5 و آغاز سلطه بیت کوین بر فضای اینترنت، می توانیم منتظر روزهای خوبی برای آن باشیم. گرچه سایر پروژه های بلاک چینی هم می توانند با اثبات حقانیت خود، آینده خوبی را برای وب 3 رقم بزنند. در هر صورت همه ما می دانیم که حرکت اینترنت به سمت تمرکز زدایی به نفع کاربران بی شمار این بستر می باشد. بنابراین باید پروژه های وب غیرمتمرکز را بشناسیم و ظرفیت های آنان را بدانیم.

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

تفاوت قیمت خرید و فروش جفت ارزهای معاملاتی در صرافی‌های ارز دیجیتال باعث ایجاد
به‌گزارش crypto.news، حجم معاملات فیوچرز ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها برتر طی ماه آوریل
به‌ گزارش crypto.news، نات کوین یکی از پرسرو‌صداترین پروژه‌های بازی وب 3 در هفته‌های
به‌گزارش coinmarketcap.com، بار دیگر در شرایطی که بیت کوین و بسیاری دیگر از ارزهای

منتخب

مطالب مشابه

تفاوت قیمت خرید و فروش جفت ارزهای معاملاتی در صرافی‌های ارز دیجیتال باعث ایجاد
به‌گزارش crypto.news، حجم معاملات فیوچرز ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها برتر طی ماه آوریل
به‌ گزارش crypto.news، نات کوین یکی از پرسرو‌صداترین پروژه‌های بازی وب 3 در هفته‌های
به‌گزارش coinmarketcap.com، بار دیگر در شرایطی که بیت کوین و بسیاری دیگر از ارزهای