1:40 | جمعه 1 تیر 1403

دیفای Defi چیست؟ همه چیز درباره Defi

همیشه ارائه دهندگان خدمات مالی از مهم ترین پلتفرم های دنیا به شمار می روند. زیرا نهاد های مالی در سراسر جهان نقش مهمی را ایفا می کنند. امور مالی غیرمتمرکز دیفای (DeFi) نیز یک فناوری مالی در حال ظهور است. این عرصه بر اساس دفتر کل توزیع شده ایمن مشابه آنچه توسط ارز های دیجیتال استفاده می شود، فعالیت می کند. این سیستم کنترل بانک ها و موسسات بر پول، محصولات مالی و خدمات مالی را حذف می کند. برای آنکه با این سیستم غیر متمرکز و منحصر به فرد بیشتر آشنا شوید، با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

معرفی حوزه دیفای Defi

دیفای (Defi)، مخفف شده Decentralized Finance، و به معنی امور مالی غیر متمرکز است. این عرصه انقلابی عظیم در سیستم امور مالی ایجاد کرد. در حالت عادی هر شخص در هر کجای دنیا که باشد باید برای انجام دادن امور مالی خود از قبیل پرداخت قبوض، گرفتن وام، مالیات، پرداخت عوارض و بسیاری از موارد دیگر که به پرداخت های مالی مربوط می شود را باید از طریق بانک و سیستم های مالی متمرکز که تحت کنترل دولت است انجام دهد. اما دیفای (Defi) پلتفرمی است که تمامی فعالیت های مربوط به امور مالی را به صورت غیر متمرکز و مستقیم به کاربران خود ارائه می دهد.

به این معنی که کاربران می توانند با استفاده از این پلتفرم امور مالی خود را بدون دخالت نهاد دولتی به طور مستقیم انجام دهند و دیگر نیاز به معطل شدن در بانک ها نیست. در امور مالی متمرکز، پول شما توسط بانک ها نگهداری می شود، شرکت هایی که هدف اصلی آنها کسب درآمد است. سیستم مالی مملو از اشخاص ثالثی است که جابجایی پول بین طرفین را تسهیل می ‌کنند و هر یک برای استفاده از خدمات خود کارمزد دریافت می ‌کنند.

کاربرد های دیفای Defi

حوزه امور مالی غیرمتمرکز دیفای با اجازه دادن به افراد، بازرگانان و مشاغل برای انجام تراکنش های مالی از طریق فناوری های نوظهور، واسطه ها را حذف می کند. این امر از طریق شبکه های مالی نظیر به نظیر که از پروتکل های امنیتی، اتصال، نرم افزار و پیشرفت های سخت افزاری استفاده می کنند، انجام می شود. این امر تنها با استفاده از اینترنت محقق می شود. برخی از کارهای مهمی که می توان در پلتفرم Defi، انجام داد به شرح زیر می باشد:

 • وام گرفتن یا وام دادن: از آنجا که در این شبکه هیچ شخص ثالثی وجود ندارد که شبکه را کنترل کند، مردم خودشان شبکه را کنترل می کنند. برای مثال برخی از کاربران مقداری رمز ارز را در اختیار سیستم Defi، گذاشته تا سایر کاربران بتوانند از این طریق وام دریافت کنند و خود کاربران در برابر این عمل پاداش دریافت می کنند.
 • ارائه خدمات بانکی: مانند صدور استیبل کوین ها، رهن و بیمه
 • ارائه یک بازار غیر متمرکز: در Market Place، این پلتفرم می توان به صورت مستقیم تمام معاملات را انجام داد و ارز دیجیتال خرید و فروش کرد.
 • قراداد های هوشمند DEX: درواقع این بخش به عنوان یک صرافی غیر متمرکز به شمار می رود. از طریق این صرافی می توان تمام امور مالی عادی که در یک صرافی متمرکز انجام می دهیم را در این صرافی غیر متمرکز نیز به سمر برسانیم.

مثالی برای کاربرد Defi

به عنوان مثال، فرض کنید یک گالن شیر با استفاده از کارت اعتباری خود خریداری می کنید. هزینه از تاجر به یک بانک خریدار می رود، که جزئیات کارت را به شبکه کارت اعتباری ارسال می کند. بانک شما هزینه را تأیید می کند و تأییدیه را از طریق بانک گیرنده به شبکه ارسال می کند تا به تاجر برگردد. هر نهاد در زنجیره برای خدمات خود مبلغی را دریافت می کند، عموماً به این دلیل که بازرگانان باید برای توانایی شما برای استفاده از کارت های اعتباری و نقدی پرداخت کنند. اما در سیستم غیر متمرکز دیفای، واسطه ها حذف می شود و هر معامله گر می تواند بدون نیاز به شخص ثالث یا نهاد دولتی، به طور مستقیم و بی دردسر امور مالی خود را انجام دهد. از آنجا که این سیستم نیاز به یک میزبان دارد، در حال حاضر در شبکه اتریوم میزبانی می شود.

دیفای(Defi) چیست؟

حوزه Defi چکونه کار می کند؟

باید بگوییم در اینجا نیز نام بلاک چین می درخشد. پروژه دیفای کاملا مبتنی بر فناوری بلاک چین است و از بلاک چین برای غیرمتمرکز سازی هر چه بیشتر سیستم مالی خود استفاده می کند. در بلاک چین، تراکنش ها در بلوک ها ثبت می شوند و سپس توسط سایر کاربران تایید می شوند. اگر این افراد تایید بدهند و بر سر یک تراکنش توافق کنند، بلوک تکمیل و رمزگذاری می شود. بلوک دیگری ایجاد می شود که اطلاعات مربوط به بلوک قبلی را در خود دارد.

بلوک ها از طریق اطلاعات موجود در هر بلوک در حال انجام به یکدیگر «زنجیره» می شوند و نام بلاک چین را به آن می دهند. اطلاعات موجود در بلوک های قبلی را نمی توان بدون تأثیر بر بلوک های زیر تغییر داد، بنابراین راهی برای تغییر زنجیره بلوک وجود ندارد. این مفهوم همراه با سایر پروتکل های امنیتی، ماهیت امن یک بلاک چین را فراهم می کند. تراکنش های مالی همتا به همتا (P2P) یکی از مقدمات اصلی پشت DeFi است. تراکنش P2P DeFi جایی است که دو طرف توافق می کنند که ارز دیجیتال را برای کالا یا خدمات با شخص ثالثی که درگیر آن هستند مبادله کنند. در DeFi، از برنامه مالی غیرمتمرکز خود

(dApp) برای وارد کردن نیازهای وام خود استفاده می‌کنید، و یک الگوریتم شما را با همتایان خود مطابقت می‌دهد که نیازهای شما را برآورده می‌کنند. سپس باید با یکی از شرایط وام دهنده موافقت کنید و وام خود را دریافت کنید. تمامی این موارد از طریق قرارداد های هوشمند و برنامه های غیر متمرکز dApp، در بلاک چین انجام می شود.

مزایای دیفای Defi

پیش از هر چیزی باید بگوییم هدف اصلی سیستم DeFi، خلاص شدن از شر اشخاص ثالثی است که در تمام تراکنش های مالی دخیل هستند. به همین ترتیب حوزه دیفای با ارائه یک سیستم همتا به همتا برای انجام امور مالی، هزینه هایی را که بانک ها و سایر شرکت های مالی برای استفاده از خدمات خود دریافت می کنند حذف می کند. همچنین با استفاده از حوزه دیفای، شما می توانید به جای اینکه سرمایه خود را در بانک نگه دارید، در یک کیف پول دیجیتالی امن نگهداری کنید که کلید خصوصی آن تنها به دست خودتان است و هیچ کسی نمی تواند در کنترل دارایی های شما دخالت کند. همچنین برخی از ویژگی های اصلی DeFi، به شرح زیر می باشد:

 • اوپن سورس بودن دیفای
 • تمرکز زدایی و حذف واسط ها
 • کاهش هزینه های امور مالی
 • صرفه جویی در وقت و سهولت امور مالی
 • انتقال پول به طور مستقیم و تنها در چند ثانیه
 • استفاده از قرارداد های هوشمند و برنامه های غیر متمرکز (dApps)
 • محبوبیت روزافزون و مقبولیت بیشتر میان مردم از سراسر جهان
 • از بین رفتن خطای انسانی از طریق قرارداد های هوشمند

نتیجه گیری

پلتفرم دیفای (DeFi ) یک سیستم امور مالی غیر متمرکز است. هدف آن بازسازی سیستم های مالی سنتی مانند بانک ها و صرافی ها با ارز های دیجیتال می باشد. این حوزه بیشتر بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود و از قرارداد های هوشمند بهره مند می شود. DeFi، در تلاش است تمرکززدایی را در سیستم های مالی ایجاد کند. سپس افراد از سراسر جهان بتوانند امور مالی خود را بدون نیاز به مراجعه به نهاد های دولتی مانند بانک به طور مستقیم انجام دهند. این پلتفرم تا به امروز یکی از محبوب ترین پروژه های بازار ارز دیجیتال به شمار می رود که مبتنی بر بلاک چین است و از مزایای منحصر به فرد این فناوری بهره مند می باشد.

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

انواع الگوهای قیمت در تحلیل تکنیکال را می‌توان به دو دسته ادامه دهنده و برگشتی
به‌ گزارش crypto.news، ارز دیجیتال اتریوم نیم سرویس (ENS) در 24 ساعت منتهی به 30 خرداد 1403،
به‌ گزارش crypto.news، حجم معاملات استیبل کوین ها در بازار کریپتوکارنسی حدود 16 برابر
به‌ گزارش cointelegraph.com، جرمی آلر (Jeremy Allaire) مدیرعامل شرکت سیرکل، پیش‌بینی کرد که در

منتخب

مطالب مشابه

انواع الگوهای قیمت در تحلیل تکنیکال را می‌توان به دو دسته ادامه دهنده و برگشتی
به‌ گزارش crypto.news، ارز دیجیتال اتریوم نیم سرویس (ENS) در 24 ساعت منتهی به 30 خرداد 1403،
به‌ گزارش crypto.news، حجم معاملات استیبل کوین ها در بازار کریپتوکارنسی حدود 16 برابر
به‌ گزارش cointelegraph.com، جرمی آلر (Jeremy Allaire) مدیرعامل شرکت سیرکل، پیش‌بینی کرد که در