2:46 | جمعه 1 تیر 1403

آیا اتریوم به عنوان بهترین بلاک چین DAO انتخاب شده است؟

تسلط اتریوم به عنوان بلاک چین منتخب برای DAO ها همچنان قوی است. اما در این بین زنجیره های دیگری نیز وجود دارند که می توانند در این زمینه قوی عمل کنند. در حال حاضر جامعه فعال در صنعت کریپتوکارنسی، اتریوم را به عنوان زنجیره انتخابی برای ساخت اکثر برنامه ‌های غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین انتخاب کرده ‌اند. اما زنجیره‌ های دیگر ممکن است برای مدیریت حجم کاری سازمان‌ های مستقل غیرمتمرکز (DAO) مناسب ‌تر باشند. به همین دلیل است که اتریوم اغلب با سایر زنجیره های بلاک چینی مقایسه می شود، اما واقعا کدام بلاک چین برای DAO ها مناسب تر است؟

DAO ها در اتریوم

مزایای فنی و تراکنش‌ های ارزان ‌تر هنوز به یکی از عوامل اصلی کشش زنجیره‌ های ماشین مجازی اتریوم (EVM) تبدیل نشده‌ اند. سازگاری EVM شبکه را قادر می‌ سازد تا از ویژگی‌ های امنیتی اتریوم استفاده کند. درواقع می توان گفت اتریوم و زنجیره‌ های سازگار با آن، دارای مزیت آشکاری در تعداد DAO نسبت به سایرین هستند. طبق تحقیقات اخیر، حدود 4.200 دی ای او بر روی بلاک چین اتریوم وجود دارد.

در مقایسه با اتریوم، اکوسیستم Solana (SOL) تنها دارای 140 DAO  است، کاردانو دارای 10 DAO و Polkadot (DOT) Substrate می ‌گوید که فقط 8 DAO دارد. البته باید توجه داشته باشید که سه DAO مهم جهان، مبتنی بر سولانا می باشند. طبق تحقیقات ردیاب DAO Deep DAO، سه مورد از 10 DAO برتر جهان در بلاک چین سولانا اجرا می شود.

ایال ایثکوویچ مدیر عامل Deep DAO، عقیده دارد اتریوم به دلیل بهره مندی از رابط کاربری ساده، در بین سایر بلاک چین ها محبوب تر است. همچنین وی تسلط اتریوم را به این واقعیت نسبت می ‌دهد که ETH زنجیره‌ ای است که جنبش DAO از آنجا شروع شد. ایال ایثکوویچ در این باره توضیح داد:

« اتریوم بالغ ‌ترین اکوسیستم از نظر ابزار هایی برای راه‌ اندازی و مدیریت تمام جنبه‌ های DAO که البته عمدتا مالی است، می باشد. این مسئله ممکن است با افزایش محبوبیت زنجیره ‌های دیگر تغییر کند.»

از سوی دیگر، او به هزینه بالای گاز به عنوان نقص اتریوم اشاره کرد. ایال ایثکوویچ افزود که سولانا به دی ای او ها اجازه می دهد تا تراکنش های سریع و ارزان انجام دهند. اما زیرساخت های شبکه سولانا ضعیف تر از اتریوم هستند. علاوه بر این، سولانا در برابر قطعی شبکه آسیب پذیر است.

اجرای DAO ها در اتریوم

چرا اتریوم بهترین بلاک چین است؟

سارو مک کنا، یکی از بنیانگذاران توکن غیرقابل تعویض (NFT) در شبکه جهانی WAX است. سارو مک کنا هفته گذشته اعلام کرد، معتقد است شبکه  EOSIO (EOS) برای ساختن DAO ها مناسب تر از اتریوم می باشد. از نظر او اتریوم برای اهداف رای گیری، بسیار گران است و به گونه ای طراحی شده که یک “بلاک چین همه منظوره” باشد. اما شبکه  EOSIO اینگونه نیست و تا حدی برای تکمیل هدف DAO ها ساخته شده است. مک کنا در این باره می گوید:

« پایگاه کد EOSIO بسیار قدرتمند است و اجازه می دهد تا مجوزهای چند علامتی لایه ای و مکانیسم های انتخاب مجموعه پویا که برای عملکرد صحیح DAO ها حیاتی هستند، فراهم شود.»

لازم به ذکر است هزینه‌ های گاز مدت‌ هاست که برای کاربران اتریوم مشکل ‌ساز بوده است. اما در ماه مارس، این هزینه‌ ها در پایین ‌ترین سطح خود از آگوست گذشته بود. با این حال، اندرو لوین مدیر عامل شرکت مشاوره بلاک چین کوینوس، انتقاداتی را نسبت به EOSIO مطرح کرده است که می ‌تواند توضیح دهد چرا از میزان پذیرش اتریوم کمتر است.

ساختار EOSIO به طوری است که ذخیره سازی در آن بسیار گران می باشد. در نتیجه می توان گفت فایل های درون حافظه، به گران ترین شکل ممکن عمل ذخیره سازی را انجام می دهند. به همین ترتیب، می توان اتریوم را بهترین بستر برای ساخت برنامه های غیر متمرکز دانست. البته لازم به ذکر است که برخی دیگر از بلاک چین های غیر متمرکز مانند سولانا و EOS، از شبکه های قوی دنیای ارز دیجیتال به شمار می روند. این بلاک چین ها در تلاش اند با ارائه ویژگی های خاص خود، جایگزین اتریوم بشوند.

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

انواع الگوهای قیمت در تحلیل تکنیکال را می‌توان به دو دسته ادامه دهنده و برگشتی
به‌ گزارش crypto.news، ارز دیجیتال اتریوم نیم سرویس (ENS) در 24 ساعت منتهی به 30 خرداد 1403،
به‌ گزارش crypto.news، حجم معاملات استیبل کوین ها در بازار کریپتوکارنسی حدود 16 برابر
به‌ گزارش cointelegraph.com، جرمی آلر (Jeremy Allaire) مدیرعامل شرکت سیرکل، پیش‌بینی کرد که در

منتخب

مطالب مشابه

انواع الگوهای قیمت در تحلیل تکنیکال را می‌توان به دو دسته ادامه دهنده و برگشتی
به‌ گزارش crypto.news، ارز دیجیتال اتریوم نیم سرویس (ENS) در 24 ساعت منتهی به 30 خرداد 1403،
به‌ گزارش crypto.news، حجم معاملات استیبل کوین ها در بازار کریپتوکارنسی حدود 16 برابر
به‌ گزارش cointelegraph.com، جرمی آلر (Jeremy Allaire) مدیرعامل شرکت سیرکل، پیش‌بینی کرد که در