21:23 | یکشنبه 27 خرداد 1403

مقایسه اتریوم و پولکادات

اخیرا با توجه به ورود بلاک چین های بیشمار به بازار ارز دیجیتال، انتخاب یکی از پروژه های موفق این عرصه امری دشوار به حساب می آید. به خصوص رقابت تنگاتنگی که میان برخی از بلاک چین های محبوب، شکل گرفته قضیه را از همیشه سخت تر می کند. دو مورد از این پروژه های کریپتو، که به رقابت با یکدیگر مشغول اند و انتخاب یکی از آن ها امری دشوار خطاب می شود، اتریوم و پولکادات هستند.

اتریوم و پولکادات از بلاک چین های مشهور بازار محسوب می شوند که کاربران زیادی در این دو شبکه به انجام معاملات خود می پردازند. به همین ترتیب مقایسه اتریوم و پولکادات از نظر ساختار شبکه و ارائه خدمات، به شما عزیزان کمک می کند بهترین بلاک چین را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید. به همین دلیل است که در این مقاله تصمیم داریم به مقایسه اتریوم و پولکادات، دو غول صنعت بلاک چین پرداخته و بهترین پروژه را انتخاب کنیم.

 

اتریوم چیست؟

Ethereum، یک شبکه بلاک چین غیر متمرکز است که ارز دیجیتالی مخصوص آن با نماد اختصاری ETH، نشان داده می شود. اتریوم شبکه ای منبع باز برای کاربران ایجاد کرده است تا تمامی مشتاقان به عرصه ارز دیجیتال، بتوانند به سرویس های مالی خدمات پرداختی خود به صورت مجازی، دسترسی آسان تری داشته باشند.

پلتفرم اتریوم تحت کنترل هیچ ارگان دولتی یا سرور مرکزی نیست و تمامی دخالت ها از سوی سازمان های نظارتی را حذف کرده است. به همین دلیل کاربران می توانند از سراسر جهان، خدمات مربوط به انتقال وجه درون مرزی و بیرون مرزی، را بسیار سریع تر از بانک و بدون دخالت شخص ثالث انجام دهند. معمولا بیت کوین نام آشنا تری برای ارائه این خدمات است، زیرا این رمز ارز محبوب اولین دارایی دیجیتالی است که به جهان ارائه شد.

اما اتریوم نیز مانند این رمز ارز مشهور یک دارایی دیجیتالی است که از بلاک چین اختصاصی خود بهره مند می باشد. تمامی تراکنش های شما در این شبکه به صورت غیر متمرکز و منبع باز انجام می شود. در نتیجه می توان گفت اتریوم دومین ارز دیجیتال برتر جهان است که کاربران زیادی از خدمات گوناگون آن اعم از ارائه قرارداد های هوشمند، سرمایه گذاری در بازار داغ DeFi، انجام تراکنش ها بدون نیاز به یک ارگان دولتی مانند بانک و غیره استفاده می کنند و حجم معاملات در این شبکه بسیار بالا است.

 

پولکادات چیست؟

پولکادات (Polkadot)، بلاک چین انعطاف پذیر است که برای برقراری سایر بلاک چین ها با یکدیگر و ایجاد ارتباطی عمیق میان آن ها به وجود آمده است. به همین دلیل معمولا به پولکادات یک شبکه چند زنجیره ای نیز می گویند، زیرا این پلتفرم بر خلاف سایر شبکه هایی که به تنهایی کار می کنند، می تواند به شبکه های گوناگون متصل شود.

درواقع هدف اصلی پولکادات ایجاد ارتباط بیشتر میان شبکه ها و تعامل بلاک چین ها با یکدیگر می باشد. به این شکل که بلاک چین های گوناگون می توانند با پولکادات ارتباط برقرار کنند و به‌ طور موازی به‌ عنوان «پاراچین» کار کنند تا به تأیید اعتبار تراکنش ‌ها و امنیت شبکه دسترسی پیدا کنند. سپس بلاک ‌چین‌های متصل به پولکادات می‌ توانند از مکانیسم PoS خود استفاده کنند، تصمیم بگیرند که چه زمانی و چگونه کد خود را بروزرسانی کنند و داپ‌ ها یا توکن ‌هایی را که انتخاب می ‌کنند اجرا کنند.

این اساساً یک لایه انتخاب و امنیتی است که به شبکه ‌ها اجازه می ‌دهد امنیت خود را حفظ کرده و پروتکل ‌های جدید را با یکدیگر ادغام کنند. توکن اختصاصی شبکه که به انجام شدن این فرآیند کمک می کند با نشان اختصاری Dot، شناخته می شود و توکن بومی شبکه محسوب می شود.

 

شباهت های اتریوم و پولکادات

 

شباهت های اتریوم و پولکادات

پولکادات و اتریوم هر دو در لیست بلاک چین های برتر قرار دارند. رمز ارز های آن ها نیز در جدول 10 ارز دیجیتال برتر جهان قرار دارد. درواقع می توان گفت اتریوم و پولکادات از نظر کلی مشابه به یکدیگر فعالیت می کنند، اما از ساختار و اهداف متفاوتی برخوردار می باشند.

برای مثال هر دو پروژه هم به عنوان بلاک چین و هم به عنوان یک دارایی دیجیتال فعالیت می کنند. از نظر محبوبیت نیز در جایگاه خوبی از بازار کریپتو قرار دارند. با این حال وجه تمایز بیشتری که میان اتریوم و پولکادات وجود دارد، باعث مقایسه اتریوم و پولکادات می شود.در ادامه این تفاوت هات را شرح خواهیم داد.

 

تفاوت های اتریوم و پولکادات

 

تفاوت های اتریوم و پولکادات

پیش از هر چیزی باید بگوییم اتریوم یک شبکه بلاک چین قدیمی است. اتریوم میان معامله گران، از پروژه معروف تری نسبت به پولکادات به شمار می رود. اما با این حال نمی توان پیشرفت های چشمگیر پولکادات در سال های اخیر را نادیده گرفت. اما اگر بخواهیم این دو شبکه محبوب را از نظر زیرساخت نیز مقایسه کنیم، به تفاوت های بزرگی می رسیم.

زیرا شبکه اتریوم از اگوریتم اثبات کار می کند و نحوه استخراج آن با پولکادات متفاوت است. به این معنی که اتریوم را می توان مانند بیت کوین، از طریق دستگاه های ASIC، استخراج نمود. در مقابل، پولکادات را نمی توان از طریق این نوع دستگاه ها استخراج کرد. بلکه توکن های DOT، از طریق اثبات سهام و استیکینگ که یک سیستم توزیع عادلانه است، سرمایه گذاران خود را به سود می رسانند.

همچنین از آنجا که مقیاس پذیری یکی از مشکلات بزرگ در اکثر بلاک چین های موجود در بازار به شمار می رود، پولکادات را می توان یک بلاک چین پیشرفته در نظر گرفت. زیرا پولکادات وعده مقیاس پذیری بالا و سرعت بیشتر برای تایید تراکنش ها را به کاربران خود ارائه می دهد. از این روی می توان پولکادات را رقیبی جدی برای شبکه اتریوم که همیشه با این مشکل رو به رو بوده است، دانست.

 

جمع بندی

پولکادات و اتریوم هر دو از بلاک چین های محبوب بازار هستند. همچنین هر دوی آنها سرمایه گذاری در هر یک از آن ها مزایای خاصی را به همراه دارد. اما اگر بخواهیم از نظر ارزش بازار و قدمت شبکه، به مقایسه اتریوم و پولکادات بپردازیم، اتریوم شبکه قدیمی تری است. این شبکه از ارش بازار بیشتری نیز برخوردار می باشد.

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

به‌ گزارش Cointelegraph.com، مجله اینترنتی معتبر فوربس مجموع ارزش دارایی‌های چانگ پنگ
سواپ (Swap) در لغت به‌ معنی مبادله و تعویض است. این کلمه در بازارهای مالی کاربرد
به‌ گزارش coinmarketcap.com، ارز دیجیتال نات کوین (NOT) در یک ماه منتهی به 27 خرداد 1403 جهش
به‌ گزارش crypto.news، ارز دیجیتال تون کوین صبح روز 27 خرداد 1403 با قیمت 8.23 دلار معامله

منتخب

مطالب مشابه

به‌ گزارش Cointelegraph.com، مجله اینترنتی معتبر فوربس مجموع ارزش دارایی‌های چانگ پنگ
سواپ (Swap) در لغت به‌ معنی مبادله و تعویض است. این کلمه در بازارهای مالی کاربرد
به‌ گزارش coinmarketcap.com، ارز دیجیتال نات کوین (NOT) در یک ماه منتهی به 27 خرداد 1403 جهش
به‌ گزارش crypto.news، ارز دیجیتال تون کوین صبح روز 27 خرداد 1403 با قیمت 8.23 دلار معامله