12:03 | دوشنبه 24 اردیبهشت 1403

مقایسه آوه و کامپاند

سال 2020، شاهد بیشترین جدال میان پروژه های Defi، و پیشرو بودن آن ها در عرصه ارز دیجیتال بودیم. امروزه بازار برنامه های غیر متمرکز مالی بسیار داغ است و از محبوبیت بالایی در جامعه کریپتوکارنسی برخوردار می باشد. یکی از پر بحث ترین این پروژه ها پلتفرم های استقراض وام به شمار می روند که آوه (Aave) و کامپاند (Compound)، در این زمینه بسیار درخشان عمل کرده اند. این دو پلتفرم مخصوص وام گیری و وام دهی، به صورت غیر متمرکز فعالیت می کنند که اتفاقا از طرفداران زیادی نیز بهره مند شدند. به همین دلیل در این مقاله می خواهیم به مقایسه آوه و کامپاند بپردازیم و بهترین پروژه را برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم.

 

آوه چیست؟

آوه(Aave)، یک پروتکل مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که به افراد این امکان را می دهد بدون نیاز به استفاده از یک واسطه متمرکز، ارزهای دیجیتال را وام دهند و وام بگیرند. درواقع پلتفرم معاملاتی آوه را می توان جایگزینی مناسب برای روش های سنتی استقراض وام در نظر گرفت. زیرا وام گیری و یا وام دهی در پلتفرم آوه بسیار ساده است و بدون نیاز به نظارت نهاد دولتی و یا ارائه مدارک مالی خاصی صورت می گیرد. آوه در شبکه اتریوم  به وجود آمد. از همین روی تمام توکن های موجود در شبکه نیز از بلاک چین اتریوم برای پردازش تراکنش ها استفاده می کنند. این توکن ها به عنوان توکن های ERC20 معروف هستند.

همچنین پروتکل آوه از از یک سازمان مستقل غیرمتمرکز یا DAO استفاده می کند. به این معنی شبکه توسط افرادی که توکن‌های AAVE را در اختیار دارند و از طریق آن ها می توانند حق رای شبکه را به دست بیاورند، کنترل می شود. در آوه افراد می توانند به عنوان وام دهنده، فعالیت کنند و مقداری رمز ارز را به استخر های نقدینگی این پلتفرم ارسال کنند تا افراد دیگر بتوانند از آن ها وام دریافت کنند. البته لازم به ذکر است وام دهندگان در قبال این کار، پاداش دریافت می کنند. همچنین کسانی که تمایل به استقراض وام از این پلتفرم غیرمتمرکز را دارند، به سادگی در آن ثبت نام کرده و از خدماتش بهره مند می شوند.

 

کامپاند چیست؟

کامپاند (COMP) یک پروتکل غیرمتمرکز و مبتنی بر بلاک چین است که این امکان را برای کاربران از سراسر جهان فراهم می کند تا به وام گرفتن و وام دهی به صورت غیر متمرکز مشغول شوند. در واقع پس از آنکه صنعت بلاک چین روز به روز توسعه یافت، پروژه های اینچنینی در بازار زیاد شد. اما با این حال کامپاند به عنوان یکی از درخشان ترین این پروژه ها شناخته می شود. کامپاند یکی دیگر از پروژه های موفق در عرصه دیفای بر روی شبکه اتریوم  است.

این پلتفرم از استخرهای نقدینگی برای تسهیل وام، در رابطه با انواع ارزهای دیجیتال استفاده می کند. به این شکل که وام گیرندگان می توانند وام های وثیقه ای دریافت کنند. در حالی که وام دهندگانی که وجوهی را در اختیار استخرهای وام دهی قرار می دهند می توانند از طریق سپرده های خود از طریق توکن های بومی صادر شده ویژه درآمد کسب کنند. کامپاند توسط Robert Leshner و Geoffrey Hayes از طریق شرکت Compound Labs که مقر آن در سانفرانسیسکو است ایجاد شد. همچنین پروتکل کامپاند در سال 2018 شروع به توسعه کرد و Compound v2 در حال حاضر در ماه می 2019 فعال شد.

 

شباهت های آوه و کامپاند

 

شباهت های آوه و کامپاند

آوه و کامپاند هر دو از پلتفرم های استقراض وام هستند که با اهداف مشابه به وجود آمدند. در واقع هم آوه و کامپاند از پروژه های مشهور کریپتوکارنسی هستند که در تلاش اند روش های سنتی برای استقراض وام را تکمیل کرده و سیستمی بهینه تر را به کاربران خود هدیه دهند. از همین روی می توان گفت کاربرد آوه و کامپوند دقیقا یکی بوده و در راه خود هم قدم می باشند. یکی دیگر از شباهت های بزرگ آوه و کامپوند شبکه آن ها است. هر دو پلتفرم در شبکه اتریوم به وجود آمدند. همچنین هر دو از پروژه های امور مالی غیر متمرکز به شمار می روند.

 

تفاوت های آوه و کامپاند

 

تفاوت های آوه و کامپاند

آوه و کامپاند دو مورد از محبوب ‌ترین پروتکل‌ های وام‌ دهی ارزهای دیجیتال با نرخ‌ های رقابتی هستند. به همین دلیل این دو پلتفرم مشهور استقراض وام، اغلب با یکدیگر مقایسه می شوند. یکی از تفاوت هایی که میان این دو پلتفرم وجود دارد، این است که آوه تعداد بیشتری از انواع ارز دیجیتال را در استخر های نقدینگی خود پشتیبانی می کند. زیرا این پلتفرم پیش از کامپاند شروع به فعالیت کرد و از توسعه بیشتری برخوردار است. اما از سوی دیگر پروژه کامپاند نیز روزانه به کاربرانش افزود و از نظر جذب کاربر، بسیار نزدیک به آوه است.

همچنین باید گفت آوه در مقایسه با وثیقه، امکان استقراض بیشتر را فراهم می کند. این پلتفرم پول بیشتری به وام گیرندگان در ازای وثیقه آن ها، نسبت به کامپاند ارائه می دهد. به هر حال اگر بخواهیم مقایسه آوه و کامپاند، در حال حاضر بپردازیم، آوه یک پلتفرم قدیمی تر است که آزمون و خطای بیشتری انجام داد و از توسعه بیشتری بهره مند شد. اما کامپاند نیز طرفداران خود را داشته و از نظر افزایش کاربر روز به روز رو به رشد می باشد.

  

جمع بندی

وام دهی و استقراض در دنیای DeFi، امروزه از داغ ترین مباحث دنیای ارز دیجیتال می باشد. پلتفرم های آوه و کامپاند دو مورد از بهترین این پروژه ها هستند که امکان استقراض وام به صورت غیر متمرکز را برای افراد از سراسر جهان ایجاد کرده اند. اگر بخواهیم به مقایسه آوه و کامپاند بپردازیم، به طور واضح در میابیم که این دو پروژه بیشتر از اینکه متفاوت باشند، با یکدیگر تشابه دارند. تنها چیزی که باعث می شود آوه سرمایه گذاری بهتری نسبت به کامپاند به نظر برسد، سال های بیشتری است که آوه سپری می کند و زود تر از کامپاند به فعالیت پرداخت. با این حال هر یک از مزایا و معایب گوناگونی برخوردار بوده و نسبت به سرمایه گذاری افراد، انتخاب مناسبی به شمار می روند.

 

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

به‌گزارش theblock.com، حجم معاملات صرافی‌های ارز دیجیتال در آوریل کاهش یافت. آمارها
به‌گزارش politico.com، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 در آمریکا، ارزهای
به‌گزارش crypto.news، پلتفرم Majic Eden بیشترین حجم معاملات توکن‌های NFT در آوریل 2024 را به‌
فروشگاه اوپن سی (Opensea) در دسامبر ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد. این پلتفرم توسط دو کارآفرین

منتخب

مطالب مشابه

به‌گزارش theblock.com، حجم معاملات صرافی‌های ارز دیجیتال در آوریل کاهش یافت. آمارها
به‌گزارش politico.com، در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 در آمریکا، ارزهای
به‌گزارش crypto.news، پلتفرم Majic Eden بیشترین حجم معاملات توکن‌های NFT در آوریل 2024 را به‌
فروشگاه اوپن سی (Opensea) در دسامبر ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد. این پلتفرم توسط دو کارآفرین