7:47 | شنبه 4 فروردین 1403

استخراج بیت کوین رو به اتمام است!

یکی از ویژگی های اصلی بیت کوین این است که عرضه سکه آن محدود می باشد. مخترع بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، این ارز دیجیتال را به عنوان طلای دیجیتال طراحی کرد. به همین دلیل حداکثر عرضه بیت کوین را برای تقلید از طلای فیزیکی، محدود کرد. حداکثر تعداد بیت کوین هایی که می توان استخراج کرد ۲۱ میلیون است. این بدان معناست که استخراج بیت کوین تنها تا 21 میلیون واحد ادامه پیدا می کند. بیت‌ کوین‌ های جدید تقریباً هر 10 دقیقه یک بار به بیت‌کوین اضافه می‌شوند که میانگین زمانی است که برای ایجاد یک بلوک جدید بیت‌ کوین طول می‌ کشد.

از آنجاکه هر جهارسال یکبار تعداد BTC های قابل استخراج به نصف می رسد، انتظار می رود عمل استخراج بیت کوین، تنها تا سال 2140 ادامه داشته باشد. در ابتدا میزان بیت کوین های جدید که استخراج می شد، 50 BTC بود. اما با توجه به فرآیند هاوینگ یا همان نصف شدن مقدار واحد های قابل استخراج BTC، هر چهارسال یکبار این مقدار کمتر و کمتر می شود.

زمان اتمام استخراج BTC

زمانی که بیشتر واحد های بیت کوین استخراج شد، حتی اگر این تعداد کمتر از 21 میلیون باشد، عمل استخراج بیت کوین تمام خواهد شد. این عمل در ابتدا نسبتا سریع بود. در سال 2021، سرعت انتشار بسیار کاهش یافت و کمتر از نیم میلیون بیت کوین در طول سال استخراج شد. حتی زمانی که تمام بیت کوین استخراج می شود، بسیار کمتر از 21 میلیون به طور فعال در گردش است.

انتظار می رود آخرین BTC حدودا در سال 2140 استخراج شود. با توجه به وجود برخی اوپراتور های خاص در پایگاه کد BTC، ممکن است تعداد واحد های قابل استخراج آن به 21 میلیون واحد نیز نرسد. زمانی که عرضه بیت کوین به حد بالایی از خود برسد، هیچ بیت کوین اضافی تولید نخواهد شد و ماینرهای بیت کوین احتمالا فقط از کارمزد تراکنش ها درآمد کسب خواهند کرد.

پبنابراین، انتظار می رود پیش از آنکه کل 21 میلیون واحد استخراج شود، دیگر واحد جدیدی برای استخراج باقی نماند. این یعنی ماینینگ بیت کوین تمام می شود. به این دلیل که شبکه بیت کوین از عملگر های bit-shift استفاده می کند. عملگر های حسابی که برخی از اعداد اعشار را تا کوچکترین عدد صحیح گرد می کنند.

بیت کوین در حال تمام شدن است

پس از استخراج بیت کوین چه می شود؟

در ادامه مبحث فوق، باید بگوییم کردن اعداد اعشاری در بیت کوین، ممکن است زمانی رخ دهد که پاداش بلاک برای تولید یک بلاک جدید بیت کوین به نصف تقسیم شود و مقدار پاداش جدید محاسبه شود. از آنجایی که ساتوشی کوچک ترین واحد اندازه گیری در شبکه بیت کوین است، نمی توان آن را به نصف تقسیم کرد. بلاک چین بیت کوین، وظیفه تقسیم ساتوشی به دو نیم برای محاسبه مقدار پاداش جدید را بر عهده دارد. بلاک چین BTC به طوری طراحی شده است که با استفاده از عملگرهای bit-shift، به نزدیکترین عدد صحیح گرد شود.

طبق محاسبات، تا ژانویه سال ۲۰۲۲، مقدار 18.9 میلیون از پادشاه رمز ارز ها استخراج خواهد شد. اما حدود 2.1 میلیون بیت کوین هنوز منتشر نشده است. هنگامی که تمام واحد های بیت کوین استخراج شد، مقدار سکه های در گردش به طور دائم در آن سطح ثابت می ماند. سپس هیچ واحد جدیدی برای تکمیل شدن در بلاک چین، به شبکه اضافه نمی شود.

زمانی که کل واحد های بیت کوین استخراج شوند و واحد جدیدی به بلاک چین اضافه نشود، ماینینگ بیت کوین سود بسیار کمتری خواهد داشت. می توان گفت از زمان راه اندازی بیت کوین در سال 2009 تا به امروز، حدود 19 میلیون واحد از آن در شبکه تکمیل شده است. این تقریبا 90 درصد از کل واحد های بیت کوین را شامل می شود.

 با این وجود طبق برآورد های فعلی، احتمالا واحد های نهایی تا حدود سال 2140 استخراج نخواهد شد. سرعت تکمیل بلوک های جدید بیت کوین، به مرور زمان کاهش می یابد. پاداش تکمیل هر بلوک بیت کوین که هر 10 دقیقه انجام می شود، در هر 210000 بلاک به نصف کاهش می یابد.  این عمل تقریباً هر چهار سال یک بار اتفاق می افتد.

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

به‌گزارش coingape.com، شبکه بلاکچین سولانا در روز 16 مارس 2020 آغاز به‌کار کرد. بنابراین
به‌گزارش coingape.com، ارز دیجیتال بیت کوین در روز 17 مارس 2024 حدود 6 درصد کاهش قیمت را
به‌گزارش crypto.news، دوج کوین و شیبا اینو در روز 17 مارس 2024 (دیروز) افت قیمت شدیدی را
به‌گزارش coingape.com، در روز 15 مارس 2024 یک نهنگ تعداد 1000 میلیارد توکن شیبا اینو را از

منتخب

مطالب مشابه

به‌گزارش coingape.com، شبکه بلاکچین سولانا در روز 16 مارس 2020 آغاز به‌کار کرد. بنابراین
به‌گزارش coingape.com، ارز دیجیتال بیت کوین در روز 17 مارس 2024 حدود 6 درصد کاهش قیمت را
به‌گزارش crypto.news، دوج کوین و شیبا اینو در روز 17 مارس 2024 (دیروز) افت قیمت شدیدی را
به‌گزارش coingape.com، در روز 15 مارس 2024 یک نهنگ تعداد 1000 میلیارد توکن شیبا اینو را از