7:46 | شنبه 4 فروردین 1403

تله خرسی و گاوی در ارز دیجیتال چیست؟

بازیگران بزرگ در بازارهای مالی به‌دلیل سرمایه قابل توجهی که در اختیار دارند، نقش تعیین‌کننده در تغییر قیمت دارایی‌ها ایفا می‌کنند. در بازار ارزهای دیجیتال، برای کسانی که تعداد زیادی از یک رمزارز را در اختیار دارند، اصطلاح نهنگ (Whale) به‌کار می‌رود. هر چه مارکت کپ یک رمزارز کمتر باشد، نهنگ‌ها خیلی راحت‌تر می‌توانند نوسانات قیمت را در دارایی مد نظر خود ایجاد کنند. گاهی اوقات اقدامات نهنگ‌ها با هدف فریب معامله‌گران عادی انجام می‌شود. در اینجا مفاهیمی به‌نام تله خرسی و گاوی موضوعیت پیدا می‌کنند. در این مطلب با نشانه‌هایی برای شناسای تله گاوی و خرسی در ارز دیجیتال آشنا خواهید شد.

 

بحثی درباره نقش الگوهای قیمت در تحلیل تکنیکال

قبل از اینکه وارد بحث تله خرسی و گاوی شویم، لازم است مختصری درباره یک موضوع مهم بحث کنیم. پایه و اساس تله‌های گاوی و خرسی مبتنی بر الگوهای قیمت در تحلیل تکنیکال است. بسیاری از معامله‌گران از الگوهای قیمت کلاسیک (پرچم، سروشانه و …) و الگوهای کندل استیک (پین بار، ستاره صبحگاهی و …) برای دریافت سیگنال خرید و فروش استفاده می‌کنند.

واقعیت از این قرار است که هیچ تضمینی برای صحت و دقت 100 درصدی سیگنال‌های خرید و فروش در پی شکل‌گیری الگوهای قیمت وجود ندارد. شما نباید به‌صرف دیدن یک الگوی قیمت روی نمودار برای خرید و فروش تصمیم‌گیری کنید. بلکه لازم است حتما ملاحظات دیگری برای ارزیابی دقت سیگنال دریافتی را در دستور کار قرار دهید. چه بسا بازیگران بازار از ایجاد این الگوها برای فریب شما استفاده کنند.

 

تله گاوی در ارز دیجیتال چیست؟ (Bull Trap)

تله گاوی در ارز دیجیتال اصطلاحی است که در بازار صعودی موضوعیت پیدا می‌کند. در میانه روند صعودی، به یکباره قیمت با شیب تندی شروع به کاهش یافتن می‌کند. این اتفاق معمولا با ایجاد یک الگوی قیمت روی نمودار همراه می‌شود. به‌این ترتیب معامله‌گران تصور می‌کنند که روند صعودی پایان یافته و بازار وارد فاز نزولی شده است.

 

تله گاوی در ارز دیجیتال چیست؟ (Bull Trap)

 

به‌همین دلیل شروع به فروش دارایی‌های خود و خروج از بازار می‌کنند. غافل از اینکه کاهش قیمت مقطعی بوده و خیلی زود بار دیگر نمودار به روند صعودی باز می‌گردد. در واقع تمام این ماجرا نوعی تله گاوی بود که از سوی بازیگران برای فریب تریدرها ایجاد شد. نکته مهم آن است که در شرایط تله گاوی، هر میزان فروش که در بازار صورت می‌گیرد، از سوی بازیگر خریداری می‌شود.

 

تله خرسی در ارز دیجیتال چیست؟ (Bear Trap)

تله خرسی در ارز دیجیتال اصطلاحی است که در بازار نزولی مطرح می‌شود. در میانه روند نزولی، به یکباره قیمت با شیب نسبتا زیادی شروع به بالا رفتن می‌کند. این اتفاق معمولا با ایجاد یک الگوی قیمت روی نمودار همراه می‌شود. الگوی قیمتی که به‌صورت ساختگی تایید کننده تغییر روند در بازار است. به‌این ترتیب معامله‌گران تصور می‌کنند که روند نزولی پایان یافت و بازار وارد فاز صعودی شده است.

 

تله خرسی در ارز دیجیتال چیست؟ (Bear Trap)

 

در نتیجه معامله‌گران شروع به خرید می‌کنند تا به ظن خود از رشد ارز دیجیتال مد نظر در بازار جا نمانند. غافل از اینکه رشد قیمت مقطعی بوده و خیلی زود بار دیگر نمودار به روند نزولی باز می‌گردد. در واقع تمام این اتفاق نوعی تله خرسی بود که از سوی بازیگران برای فریب تریدرها ایجاد شد. بازیگران از فرصت تقاضای ایجاد شده برای فروش دارایی خود و خروج از بازار استفاده می‌کنند.

 

نشانه‌های تله خرسی و گاوی چیست؟

اجازه دهید یک نکته مهم را به‌صراحت ذکر کنیم. هیچ نشانه قطعی برای شناسایی تله خرسی و گاوی در بازارهای مالی وجود ندارد. واقعیت از این قرار است هیچ‌کس نمی‌تواند رفتار بازیگران بازار را با دقت 100 درصد پیش‌بینی کند. در عین حال نشانه‌هایی برای تله گاوی و خرسی می‌توان ذکر کرد که عبارت‌اند از:

 

1. تغییر ناگهانی قیمت

اولین مشخصه تله خرسی و گاوی در ارز دیجیتال، تغییر ناگهانی قیمت بدون هیچ نشانه قبلی است. به‌عبارت دیگر اندیکاتورها و سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال هیچ نشانه‌ای دال بر تغییر روند در بازار به‌دست نمی‌دهند. همچنین خبر خاصی هم برای ایجاد نوسان قیمت در بازار منتشر نشده است. در چنین شرایطی بدون توجیه فنی خاصی به‌یکباره روند قیمت تغییر می‌کند که نشانه جدی از تله خرسی و گاوی است.

 

ایجاد الگوهای قیمت بازگشتی

 

2. ایجاد الگوهای قیمت بازگشتی

در شرایطی که هیچ یک از ابزارهای تحلیل تکنیکال خبر از تغییر روند قیمت نمی‌دهند، بازیگران برای فریب دادن معامله‌گران دست به دامن الگوهای بازگشتی قیمت می‌شوند. این الگوها به‌صورت ساختگی در نمودار ظاهر می‌شوند. به‌این ترتیب عده‌ای از تریدرها که تنها با مشاهده یک الگوی قیمت تصمیم‌گیری می‌کنند، به دام می‌افتند.

 

3. افزایش ناگهانی حجم معاملات

سومین مشخصه تله گاوی و خرسی در بازار ارز دیجیتال، افزایش قابل توجه حجم معاملات است. به‌طوری‌که‌ معمولا در عرض یک روز بیش از 100 درصد حجم معاملات نسبت به میانگین روزهای گذشته افزایش پیدا می‌کند. در چنین شرایطی بازیگران بازار یک پای معاملات هستند و در نقش خریدار یا فروشنده حجم معاملات را افزایش می‌دهند.

 

چگونه در دام تله خرسی و گاوی نیفتیم؟

اگر می‌خواهید در دام تله خرسی و گاوی در بازار ارز دیجیتال نیفتید، باید چند نکته مهم را مد نظر داشته باشید. اولا استراتژی معاملاتی مشخص داشته باشید. با انتخاب یک ستاپ معاملاتی ایده‌آل می‌توانید سیگنال‌های اشتباه خرید و فروش ناشی از مشاهده الگوهای قیمت را شناسایی کنید. به‌عبارت دیگر شما نیاز به دو یا چند ابزار تحلیل تکنیکال سازگار با هم دارید که صحت سیگنال‌های یکی را با دیگران بسنجید.

 

چگونه در دام تله خرسی و گاوی نیفتیم؟

 

دومین موضوع مهم برای فرار از تله خرسی و گاوی، پرهیز از رفتارهای هیجانی و معامله‌ کردن در شرایط احساسی است. پایبندی به استراتژی معاملاتی شاید در حرف ساده باشد؛ اما عمل به آن نیازمند صبر و حوصله زیادی است. موضوعی که بسیاری از تریدرها از آن بی‌بهره هستند و به‌همین دلیل در دام بازیگران بازار می‌افتند.

 

کلام پایانی

در این مطلب بررسی کردیم که تله خرسی و گاوی در ارز دیجیتال چیست و چگونه می‌توان آن را شناسایی کرد. واقعیت از این قرار است که تعدد ارزهای دیجیتال باعث شده تا بازیگران مختلفی هم در رمزارزها فعالیت کنند. به‌همین دلیل امکان ظهور و بروز تله‌های گاوی و خرسی در بازار ارز دیجیتال در مقایسه با بازارهای مالی دیگر مانند forex به‌مراتب بیشتر است. حتما روی دفترچه سفارش صرافی‌ها و نمودار عمق بازار در آن‌ها تمرکز کنید تا سفارش‌های فیک و ساختگی با هدف فریب تریدرها را بشناسید. با مشورت افراد باتجربه و افزایش دانش خود، راحت‌تر می‌توانید تله خرسی و گاوی را تشخیص دهید.

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

به‌گزارش coingape.com، شبکه بلاکچین سولانا در روز 16 مارس 2020 آغاز به‌کار کرد. بنابراین
به‌گزارش coingape.com، ارز دیجیتال بیت کوین در روز 17 مارس 2024 حدود 6 درصد کاهش قیمت را
به‌گزارش crypto.news، دوج کوین و شیبا اینو در روز 17 مارس 2024 (دیروز) افت قیمت شدیدی را
به‌گزارش coingape.com، در روز 15 مارس 2024 یک نهنگ تعداد 1000 میلیارد توکن شیبا اینو را از

منتخب

مطالب مشابه

به‌گزارش coingape.com، شبکه بلاکچین سولانا در روز 16 مارس 2020 آغاز به‌کار کرد. بنابراین
به‌گزارش coingape.com، ارز دیجیتال بیت کوین در روز 17 مارس 2024 حدود 6 درصد کاهش قیمت را
به‌گزارش crypto.news، دوج کوین و شیبا اینو در روز 17 مارس 2024 (دیروز) افت قیمت شدیدی را
به‌گزارش coingape.com، در روز 15 مارس 2024 یک نهنگ تعداد 1000 میلیارد توکن شیبا اینو را از