5:47 | پنج‌شنبه 2 فروردین 1403

آموزش آربیتراژ ارز دیجیتال به زبان ساده

فرصت‌های معاملاتی در یک بازار مالی مانند ارز دیجیتال بسیار زیادتر از آن چیزی است که شما به‌عنوان یک تریدر فکر می‌کنید. گاهی اوقات به جای انتظار کشیدن برای تغییر قیمت یک ارز دیجیتال برای کسب سود، می‌توانید از محل خرید آن در یک صرافی و فروش در صرافی دیگر در همان زمان سود به‌دست بیاورید. این روش کسب درآمد از معامله‌گری در اصطلاح آربیتراژ (Arbitrage) نام دارد. در این مطلب ضمن بررسی مفهوم معاملات آربیتراژ، قصد داریم به آموزش آربیتراژ در بازار ارزهای دیجیتال بپردازیم.

 

آربیتراژ چیست؟

آربیتراژ به زبان ساده یک استراتژی معاملاتی است. در قالب آن تریدر تلاش می‌کند از محل اختلاف قیمت یک دارایی در دو یا چند بازار معاملاتی مختلف سود به‌دست بیاورد. اجازه دهید با یک مثال این موضوع را روشن کنیم. فرض کنید بیت کوین در صرافی A با قیمت 70,000 دلار قابل خریداری است.

در همان زمان می‌توانید بیت‌کوین را در صرافی B با قیمت 70,100 دلار بفروشید. در نتیجه شما می‌توانید با خرید بیت کوین از صرافی A و فروش آن در همان زمان در صرافی B، به ازای هر بیت کوین 100 دلار درآمد کسب کنید. البته سود نهایی پس از کسر کارمزد خرید و فروش مشخص می‌شود. این استراتژی معاملاتی، آربیتراژ بیت کوین نام دارد.

 

چرا فرصت‌های آربیتراژ ارز دیجیتال به وجود می‌آیند؟

 

چرا فرصت‌های آربیتراژ ارز دیجیتال به وجود می‌آیند؟

احتمالا این سوال برای شما هم پیش آمده دلیل اختلاف قیمت یک ارز دیجیتال در زمان واحد در پلتفرم‌های گوناگون چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که اولا این اتفاق در بازار رمزارزها کاملا رایج است و چند دلیل مهم باعث بروز فرصت‌های کسب درآمد از آربیتراژ می‌شود که عبارت‌اند از:

  • عدم وجود مرجع قیمت‌گذاری برای ارزهای دیجیتال
  • عدم نظارت و فعالیت بانک‌ها و موسسات مالی بر بازار رمزارزها
  • تفاوت در حجم معاملات و نقدینگی صرافی‌های ارز دیجیتال
  • تفاوت در عملکرد صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز برای خرید و فروش رمزارزها
  • کارمزد معاملات متفاوت صرافی‌های ارز دیجیتال

 

انواع روش‌های آربیتراژگیری ارز دیجیتال

انواع آربیتراژ ارز دیجیتال را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد که عبارت‌اند از:

 

1. آربیتراژ ساده

ساده‌ترین روش آربیتراژ ارز دیجیتال، خرید رمزارز از یک صرافی مانند نوبیتکس با قیمت کمتر و فروش همان ارز دیجیتال در صرافی دیگر مانند بیت ایمن با قیمت بالاتر در کمترین فاصله زمانی ممکن است. آربیتراژ تتر برای معامله‌گران ایرانی می‌تواند با سود قابل توجهی همراه باشد. اگر تجربه خرید تتر در صرافی‌های ایرانی را داشته باشید، حتما اختلاف قیمت بین پلتفرم‌های مختلف را دیده‌اید. از این فرصت می‌توانید برای کسب سود استفاده کنید.

 

 

آربیتراژ ساده

 

2. آربیتراژ مثلثی

نوع پیچیده‌تری از آربیتراژ ارز دیجیتال وجود دارد که اصطلاحا با نام آربیتراژ مثلثی شناخته می‌شود. در این روش شما معاملات خود را در یک صرافی انجام می‌دهید و با 3 ارز دیجیتال سروکار دارید. جفت ارز معاملاتی BTC/USDT و ETH/BTC را در نظر بگیرید. 3 ارز دیجیتال بیت‌کوین، تتر و اتریوم در این جفت ارزها مشاهده می‌شوند.

فرض کنید قیمت جفت ارز ETH/BTC در صرافی به‌گونه‌ای است که به جای خرید مستقیم اتریوم، با خرید بیت‌کوین به‌کمک تتر و سپس تبدیل بیت‌کوین به اتریوم می‌توانید از محل اختلاف قیمت جفت ارزهای معاملاتی به سود برسید. در این حالت شما از آربیتراژ مثلثی استفاده می‌کنید.

 

3. آربیتراژ اسپرد یا فیوچرز

سومین روش آربیتراژ از نظر اجرا کاملا شبیه به آربیتراژ ساده است. البته این روش در معاملات فیوچرز اجرا می‌شود. بر این اساس تریدر از محل اختلاف قیمت بین دو قرارداد آتی با سررسیدهای مختلف برای کسب سود استفاده می‌کند.

 

مزایای آربیتراژ ارزی چیست؟

 

مزایای آربیتراژ ارزی چیست؟

معاملات آربیتراژ ارز دیجیتال چند مزیت کلیدی به همراه دارد. اگر اصول انجام این استراتژی معاملاتی را به‌درستی رعایت کنید، در مقایسه با سایر استراتژی‌های ترید ارز دیجیتال ریسک بسیار کمتری به‌همراه دارد.

فرصت‌های آربیتراژ در بازار ارز دیجیتال بسیار گسترده هستند و می‌توانید با بهره‌گیری از ربات‌های تخصصی این حوزه، فرصت‌های موجود در هر لحظه را شناسایی و از آن‌ها استفاده کنید.

معاملات آربیتراژ معمولا روی قیمت ارزهای دیجیتال در بازارهای معاملاتی مختلف نیز تاثیر می‌گذارند. در واقع به افزایش نقدشوندگی دارایی‌ها در صرافی‌ها کمک می‌کنند و در نتیجه پویایی بیشتر برای بازار را به ارمغان می‌آورند.

 

معایب آربیتراژ ارز چیست؟

معاملات آربیتراژ ارز دیجیتال را می‌توان با سرمایه محدود هم انجام داد؛ اما واقعیت از این قرار است که برای سرمایه محدود، میزان سود حاصل با زحمتی که باید تریدر بکشد، هم‌خوانی ندارد. به‌همین دلیل شما اگر مایل هستید که به سود بالایی دست پیدا کنید، نیاز به سرمایه اولی بالایی دارید.

موضوع مهم بعدی هزینه‌های جانبی است که باید برای آربیتراژ ارز دیجیتال در نظر بگیرید. خرید و فروش رمزارزها و همچنین انتقال آن‌ها بین پلتفرم‌های مختلف با کارمزد همراه است. باید حتما دقت کنید که هزینه‌های جانبی در مقایسه با سود حاصل از معاملات پیشی نگیرند.

آخرین موضوع رقابت شدید بر سر معاملات آربیتراژ است. این موضوع لزوم سرعت عمل زیاد برای بهره‌مندی از نوسانات قیمت لحظه‌ای در صرافی‌های مختلف را در پی دارد. به‌همین دلیل بسیاری از معامله‌گران به‌سراغ ربا‌ت‌های معامله‌گر می‌روند که به‌صورت خودکار استراتژی آربیتراژ را پیاده می‌کنند.

 

چگونه آربیتراژ کنیم؟

 

چگونه آربیتراژ کنیم؟

شما برای انجام معاملات آربیتراژ باید چند گام اساسی را پشت سر بگذارید. اولین گام انتخاب بهترین ارز برای آربیتراژ است. معمولا رمزارزهایی که در پلتفرم‌هایی که حجم معاملات روزانه‌شان زیاد است و همچنین در فهرست معاملات صرافی‌های بیشتری قرار دارند، بهترین گزینه برای آربیتراژ هستند.

در ادامه باید صرافی‌هایی را شناسایی کنید که معمولا قیمت لحظه‌ای رمزارزها در آن‌ها اختلاف دارند. دقت داشته باشید که می‌توانید این کار را به ربا‌ت‌های آربیتراژ بسپارید. لازم است حتما مبنایی برای انجام معاملات داشته باشید. به‌این معنی که تصمیم بگیرید در ازای چه میزان اختلاف قیمت ارز دیجیتال در پلتفرم‌های مختلف تصمیم به خرید خواهید گرفت.

در صفحه مقایسه صرافی های ارز دیجیتال می‌توانید قیمت لحظه ای رمز ارزهای مختلف در صرافی های مختلف را مشاهده کنید. در این صفحه، ما بهترین صرافی برای خرید و بهترین گزینه برای فروش ارزهای دیجیتال مختلف را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید با خرید از صرافی اول و فروش آنی به صرافی دوم، از اختلاف قیمت ارز مورد نظر در این دو صرافی سود بگیرید. این اولین تمرین عملی آربیتراژ شما خواهد بود که در صورت انجام درست و دقیق آن، می‌توانید طعم خوش کسب سود بدون سرمایه گذاری را بچشید.

 

کلام پایانی

در این مطلب به بررسی مفهوم آربیتراژ ارز دیجیتال پرداختیم. دقت داشته باشید که این استراتژی خالی از ریسک نیست. ضمن اینکه نباید نسبت به سودآوری آن دچار غلو شوید. معمولا در مقایسه با سایر استراتژی‌های ترید، برای درآمدزایی با این استراتژی نیاز به تعداد معاملات پرشمار دارید. زمانی که بازار رمزارزها وارد فضای نوسانی شدید می‌شوند، بهترین فرصت برای معاملات آربیتراژ فراهم می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم تنها در صورتی به سراغ این استراتژی بروید که سرمایه کافی در اختیار داشته باشید.

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

به‌گزارش coingape.com، شبکه بلاکچین سولانا در روز 16 مارس 2020 آغاز به‌کار کرد. بنابراین
به‌گزارش coingape.com، ارز دیجیتال بیت کوین در روز 17 مارس 2024 حدود 6 درصد کاهش قیمت را
به‌گزارش crypto.news، دوج کوین و شیبا اینو در روز 17 مارس 2024 (دیروز) افت قیمت شدیدی را
به‌گزارش coingape.com، در روز 15 مارس 2024 یک نهنگ تعداد 1000 میلیارد توکن شیبا اینو را از

منتخب

مطالب مشابه

به‌گزارش coingape.com، شبکه بلاکچین سولانا در روز 16 مارس 2020 آغاز به‌کار کرد. بنابراین
به‌گزارش coingape.com، ارز دیجیتال بیت کوین در روز 17 مارس 2024 حدود 6 درصد کاهش قیمت را
به‌گزارش crypto.news، دوج کوین و شیبا اینو در روز 17 مارس 2024 (دیروز) افت قیمت شدیدی را
به‌گزارش coingape.com، در روز 15 مارس 2024 یک نهنگ تعداد 1000 میلیارد توکن شیبا اینو را از