14:14 | شنبه 26 اسفند 1402

استیک اتریوم چیست؟ آموزش استیکینگ اتریوم

در روز 15 سپتامبر 2022 آپدیت بزرگ Merge در بلاکچین اتریوم مستقر شد. پس از آن اتریوم از الگوریتم اجماع اثبات کار به اثبات سهام روی آورد. به‌این ترتیب استخراج اتریوم به‌روشی مشابه بیت کوین از موضوعیت افتاد. در پی این اتفاق نودها برای مشارکت در اعتبارسنجی و تایید تراکنش‌ها باید به استیک اتریوم روی بیاورند. در این مطلب قصد داریم ضمن بررسی ابعاد مختلف این موضوع به آموزش استیکینگ اتریوم بپردازیم. اگر به دنبال راهی برای کسب درآمد پسیو از اتریوم هستید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

 

منظور از استیک اتریوم چیست؟

استیک اتریوم اصطلاحی است که برای قفل کردن رمز ارز اتر (ETH) در شبکه اتریوم با هدف مشارکت در تایید و اعتبارسنجی تراکنش‌ها به‌کار می‌رود. این روش به‌عنوان جایگزین ایده ماینینگ یا استخراج برای تامین امنیت بلاکچین اتریوم انتخاب شده است. در واقع به‌جای استفاده از قدرت پردازش دستگاه‌های سخت افزاری برای استخراج بلوک‌های جدید، تعداد ارز دیجیتال اتر قفل شده در شبکه از سوی هر گره تعیین کننده شانس او برای موفقیت در فرآیند تایید تراکنش‌هاست.

 

منظور از استیک اتریوم چیست؟

 

گره‌هایی که در فرآیند تایید تراکنش‌ها و تامین امنیت شبکه اتریوم فعالیت می‌کنند، تحت عنوان ولیدیتور (Validator) شناخته می‌شوند. ولیدیتورها بسته به میزان رمزارز اتر که در شبکه قفل می‌کنند، در ازای استخراج بلوک‌های جدید پاداش دریافت می‌کنند. پاداش‌ها در قالب ارز دیجیتال اتریوم پرداخت می‌شود.

 

مزایای استیکینگ اتریوم

چند مزیت مهم را می‌توان برای استیک اتریوم ذکر کرد که عبارت‌اند از:

  • با قفل کردن رمزارز اتر در شبکه اتریوم می‌توانید به‌صورت پسیو یا غیرفعال درآمد کسب کنید.
  • هر چه میزان استیکینگ اتریوم افزایش یابد، امنیت این بلاکچین بیشتر می‌شود.
  • ولیدیتورها از حق رای برای تصمیم‌گیری درباره آینده شبکه اتریوم برخوردار هستند.

دقت داشته باشید که شما الزاما نیازی به راه‌اندازی نود کامل به‌عنوان ولیدیتور برای استیک اتریوم ندارید. چراکه این روش هم نیاز به دانش فنی بالایی دارد و هم باید سرمایه‌گذاری قابل توجهی انجام دهید. در حال حاضر پلتفرم‌های زیادی هستند که امکان مشارکت غیرمستقیم در استیکینگ اتریوم را فراهم کرده‌اند. شما بدون نیاز به دانش فنی و با سرمایه محدود می‌توانید از طریق این پلتفرم‌ها در استیکینگ اتریوم مشارکت و پاداش دریافت کنید.

 

محدودیت‌ها و معایب استیک اتریوم

 

محدودیت‌ها و معایب استیک اتریوم

نکته مهم این است که نباید تصور کنید استیک اتریوم سود تضمینی برای شما به همراه دارد. اولا نرخ پاداش استیکینگ ثابت نیست و بر اساس میزان فعالیت در شبکه اتریوم افزایش یا کاهش می‌یابد. از آن گذشته نباید نوسان قیمت ارزهای دیجیتال را نادیده بگیرید. در مدت زمانی که سرمایه شما در شبکه قفل است، امکان کاهش شدید قیمت اتریوم وجود دارد. در این حالت ممکن است شما متضرر شوید.

موضوع مهم بعدی چالش‌های امنیتی است که پلتفرم‌های استیکینگ اتریوم را تهدید می‌کند. در صورت حملات هکری موفق به این پلتفرم‌ها، سرمایه شما به خطر می‌افتد. اگر قصد راه‌اندازی نود کامل اتریوم به‌صورت مستقیم را دارید، نیاز به حداقل 32 اتریوم برای کسب جواز مشارکت در استیکینگ دارید. البته استخرهای استیکینگ معمولا امکان مشارکت در این امر را با سرمایه به مراتب کمتر به شما می‌دهند.

 

سودآوری استیکینگ اتریوم چقدر است؟

نرخ سود استیک اتریوم ثابت نیست و بر اساس وضعیت این بلا‌کچین تغییر می‌کند. در ابتدای سال 2024 نرخ سود سالانه (APR) استیکینگ اتریوم حدود 4.3 درصد است. در سال‌های اخیر هم این عدد بین 3 تا 5 درصد در نوسان بوده است. ناگفته نماند که در روش غیرمستقیم کارمزد پلتفرم نیز از سود شما کسر می‌شود.

 

میزان اتریوم استیک شده در حال حاضر چقدر است؟

همان‌طور که می‌دانید برای ارز دیجیتال اتریوم، سقف عرضه در نظر گرفته نشده است. در زمان نگارش این مقاله (13 اسفند 1402) بیش از 120 میلیون رمزارز اتر در گردش است. سایت The Block به‌صورت روزانه آمار مربوط به میزان اتریوم استیک شده را در قالب نمودار منتشر می‌کند که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

 

میزان اتریوم استیک شده در حال حاضر چقدر است؟

 

در حال حاضر حدود 26 درصد عرضه کل اتریوم معادل 31.2 میلیون رمزارز در این شبکه استیک شده است. نمودار فوق نشان می‌دهد که در یک سال گذشته میزان استیکینگ ارز دیجیتال اتر دائما در حال افزایش بوده است. رمزارزهای استیک شده به‌نوعی از میزان عرضه اتریوم در بازار کم می‌کنند و در نتیجه می‌توانند زمینه‌ساز افزایش قیمت ETH نیز باشند.

 

بهترین پلتفرم‌ها برای استیک اتریوم

 

بهترین پلتفرم‌ها برای استیک اتریوم

پلتفرم‌های زیادی هستند که امکان استیک اتریوم به‌صورت غیرمستقیم را فراهم می‌کنند. از جمله بهترین پلتفرم‌هایی که برای کاربران ایرانی در دسترس هستند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شما باید قبل از انتخاب پلتفرم، مواردی مانند نرخ سود و میزان امنیت گزینه‌های موجود را با هم مقایسه کنید.

 

آموزش استیکینگ اتریوم

راه‌اندازی نود کامل در شبکه اتریوم پیچیده است و برای سرمایه‌گذاران عادی با دارایی محدود توجیه ندارد. در اینجا روی آموزش استیکینگ اتریوم به‌صورت غیرمستقیم تمرکز می‌کنیم. همان‌طور که مشاهده کردید، پلتفرم‌های مختلف این قابلیت را در اختیار شما قرار می‌دهند. یکی از بهترین گزینه‌های در دسترس، کیف پول تراست ولت (Trust Wallet) است.

پس از نصب و راه‌اندازی این کیف پول، باید مقداری ارز دیجیتال اتریوم به حساب خود واریز کنید. امکان خرید اتریوم در صرافی داخلی این کیف پول نیز وجود دارد. پس از آن باید وارد بخش Earn در این ولت شوید.

 

آموزش استیکینگ اتریوم

 

در این بخش فهرست ارزهای دیجیتال قابل استیک کردن در تراست ولت به نمایش در می‌آید.

 

فهرست ارزهای دیجیتال قابل استیک کردن

 

معمولا اولین گزینه اتریوم است. روی آن بزنید تا صفحه اختصاصی استیکینگ اتریوم باز شود. تراست ولت در حال حاضر اقدام به راه‌اندازی نود کامل اختصاصی در شبکه اتریوم کرده است. این نود تحت عنوان Trust Nodes شناخته می‌شود. در صفحه باز شده نرخ سود سالانه (APR) برای استیک اتریوم به نمایش در می‌آید. دقت داشته باشید که این نرخ تقریبی است و امکان تغییر آن وجود دارد.

 

مقدار ارز دیجیتال مد نظر برای سپرده‌گذاری

 

کافیست مقدار ارز دیجیتال مد نظر برای سپرده‌گذاری را در کادر مربوطه وارد کنید. حداقل مقدار مجاز در کیف پول تراست ولت برابر 0.025 اتریوم است. به‌این ترتیب فرآیند سپرده‌گذاری آغاز می‌شود. سود استیکینگ به‌صورت روزانه محاسبه و به ولت شما واریز می‌گردد.

برخی از پلتفرم‌ها مدت زمان مشخصی را برای استیکینگ در نظر می‌گیرند که در آن زمان نمی‌توانید به سرمایه خود دسترسی داشته باشید. اما تراست ولت امکان لغو استیکینگ در هر زمان را فراهم کرده است. البته بعد از ثبت درخواست لغو استیکینگ، چهار روز طول می‌کشد تا سرمایه در اختیار شما قرار بگیرد.

 

کلام پایانی

در این مطلب به بررسی مفهوم استیک اتریوم پرداختیم. واقعیت این است که درآمدزایی از طریق استیکینگ اتریوم نسبت به خرید و فروش آن خیلی راحت‌تر است؛ اما باید به دو نکته مهم توجه کنید. اولا سود استیکینگ محدود است. علاوه بر آن، استیکینگ بیشتر برای هولدرهای اتریوم سودآور است. هولدرها دارایی خود را برای طولانی مدت نگهداری می‌کنند. به‌همین دلیل می‌توانند در کنار نگهداری از دارایی، به‌صورت پسیو درآمدزایی هم بکنند.

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

به‌گزارش cointelegraph.com، ایلان ماسک پس از مواجهه با درخواست‌های گسترده کارکنان تسلا
به گزارش crypto.news، توسعه دهندگان بایننس اسمارت چین قصد دارند آپدیت جدیدی را با
به‌گزارش crypto.news، روز چهارشنبه 23 اسفند 1402 راس ساعت 17:25 آپدیت دنکون (Dencun) در شبکه
به‌گزارش coingape.com، در روزهای اخیر در شرایطی شاهد افزایش فعالیت نهنگ‌های ریپل

منتخب

مطالب مشابه

به‌گزارش cointelegraph.com، ایلان ماسک پس از مواجهه با درخواست‌های گسترده کارکنان تسلا
به گزارش crypto.news، توسعه دهندگان بایننس اسمارت چین قصد دارند آپدیت جدیدی را با
به‌گزارش crypto.news، روز چهارشنبه 23 اسفند 1402 راس ساعت 17:25 آپدیت دنکون (Dencun) در شبکه
به‌گزارش coingape.com، در روزهای اخیر در شرایطی شاهد افزایش فعالیت نهنگ‌های ریپل