10:28 | یکشنبه 24 تیر 1403

بیت کوین چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال بیت کوین

امروزه بیت کوین یکی از فناوری هایی محسوب می شود که نام آن در سراسر جهان پیچیده است. این فناوری از محبوبیت بالایی میان مردم و شرکت های بزرگ برخوردار می باشد. در واقع BTC یک تکنولوژی منحصربه فرد به شمار می رود که در سال 2008، ابداع و به جهانیان عرضه شد. این فناوری با ارائه سیستم پرداخت همتا به همتا، روش جدیدی از پرداخت را به تاجران و سرمایه گذاران معرفی کرد. ارز دیجیتال بیت کوین که با نشان اختصاری BTC شناخته می شود نوعی پول دیجیتالی است که به صورت اینترنتی مورد استفاده عموم قرار می گیرد. اما ویژگی های این فناوری خارق العاده به همین جا ختم نمی شود، اگر می خواهید بدانید بیت کوین چیست؟ همه چیز درباره ارز دیجیتال بیت کوین را در این مقاله به زبان ساده توضیح دادیم تا شما عزیزان را با این ارز دیجیتال ارزشمند آشنا سازیم.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین(BTC)، نوعی پول دیجیتالی است که با هدف کاهش هزینه های تراکنش ها و سهولت پرداخت های روزمره بوجود آمد. اما مزیت بزگ این فناوری، که این رمز ارز را از سایر فناوری های بشر متمایز ساخته، غیرمتمرکز بودن آن است. این بدان معنی است که توسط هیچ دولت یا نهاد قانونی کنترل نمی شود. با آنکه کاربرد بیت کوین همانند پول است، اما به صورت فیزیکی موجود نیست و از طریق اینترنت معامله می شود. از آنجا که بیت کوین یک کالای ارزشمند محسوب می شود، با این پول مجازی می توان به خرید و فروش، سرمایه گذاری، انتقال پول به سراسر دنیا با هزینه ای کم و سرعت بالا، و تمام خدماتی که با پول سنتی یا فیات امکان پذیر است پرداخت.

اما آیا استفاده از این ارز دیجیتال بی خطر است؟ باید بگوییم بیت کوین از اکوسیستم منحصر به فردی به نام بلاک چین برخوردار است که این فناوری باعث شده تراکنش های BTC به امن ترین شکل ممکن انجام شود. در نتیجه می توان گفت تراکنش های BTC، از امنیت بالایی برخوردار است. دارایی های دیجیتالی شما با استفاده از بلاک چین در محیطی امن محفوظ می شود. پس از معرفی بیت کوین به کشور ها، سایر رمز ارز ها مانند اتریوم، کاردانو، پولکادات و غیره به وجود آمدند. این رمز ارز ها کاربرد هایی مشابه بیت کوین را ارائه می دهند. اما همچنان بیت کوین اولین و ارزشمند ترین ارز دیجیتالی ایست که دنیا به خود دیده است.

بلاک چین چیست؟

اکوسیستم بلاک چین یا Blockchain، هسته مرکزی بیت کوین است. تمامی تراکنش های BTC در این بخش انجام می شود. اگر بخواهیم بلاک چین را به زبان ساده تعریف کنیم، یک پایگاه داده است که با تدابیر امنیتی بالایی که دارد تراکنش های BTC را آسان و امن می سازد. در واقع بلاک چین مانند کتابخانه ای است که تمامی اطلاعات مرتبط با بیت کوین مانند تاریخ تراکنش ها، تایید تراکنش ها، درستی و راستی تراکنش ها و غیره را در خود ثبت می کند. این اطلاعات قابل حذف شدن نیست. یعنی هیچ تراکنش یا اطلاعاتی که در بلاک چین وارد می شود را نمی توان پاک کرد و این یک مزیت بزرگ برای فناوری بیت کوین است. زیرا تمامی روند تراکنش ها ثبت می شود و امکان دست بردن در آن غیر ممکن است.

بیت کوین چگونه کار می کند؟

بیت کوین همانند یک سیستم پرداخت مانند بانک است که به صورت دیجیتالی کار می کند. این فناوری روش پرداخت همتا به همتا را ارائه می دهد که با استفاده از آن می توان از هر نقطه از جهان انتقالات ارزی را با هزینه کارمزد کمتر و سرعت بالا تری انجام داد. پرداخت با بیت کوین به سادگی ارسال ایمیل است. شما BTC ها را از کیف پول دیجیتالی خود (که در ادامه مقاله توضیح داده ایم) به شخص دیگری، با استفاده از آدرس منحصر به فرد به شخص مورد نظر منتقل می کنید.

بیت کوین نیز مانند پول فیات که از واحد های ریال، تومان، دلار و غیره برخوردار است، از واحد یا اعشار تشکیل شده و شما می توانید یک واحد از بیت کوین و یا مقداری از آن را خریداری کنید. این واحد ها از طریق دستگاه های خاص و گران قیمتی به دست می آیند که به اصطلاح به این عمل ماینینگ یا استخراج بیت کوین می گویند.

ماینینگ بیت کوین به چه معناست؟

واحد های BTC از طریق استخراج ارز دیجیتال به دست می آید. به این صورت که تعدادی دستگاه های خاص با قدرت پردازش بالا به نام ASIC، وجود دارد که واحد های بیت کوین را استخراج می کند. تعدادی بلوک وجود دارد که به شکل رمز و معادله های ریاضی پیچیده وارد دستگاه های ASIC می شود و این رایانه ها با قدرت پردازش بالایی که دارند مسائل ریاضی را حل می کنند و بلوک ها تکمیل می شوند. سپس به عنوان پاداش بیت کوین دریافت می کنند. به همین دلیل است که بیت کوین با نام های رمز ارز یا ارز رمز نگاری شده نیز شناخته می شود. به اشخاصی که این عمل را انجام می دهند ماینر یا استخراج کننده، و به فرایند تکمیل بلوک ها در ازای بیت کوین ماینینگ یا استخراج بیت کوین گفته می شود.

دستگاه های ماینینگ بیت کوین با مبالغ بالایی در بازار وجود دارد و نیاز به نیروی برق زیادی دارد. به همین دلیل استخراج بیت کوین هزینه زیادی را در بر می گیرد و ماینر ها افراد خاصی هستند. لازم به ذکر است تنها رمز ارز هایی مانند بیت کوین، که از الگوریتم proof of work پیروی می کنند قابل استخراج هستند. سایر رمز ارز هایی مانند اتریوم یا کاردانو از روش های دیگری تکمیل بلوک خود را انجام می دهند. اما BTC به واسطه ساختار خاص proof of work، قابلیت ماینینگ را دارد.

بیت کوین چیست؟

سازنده بیت کوین چه کسی است؟

چیزی که ذات بیت کوین را مرموز و شگفت انگیز جلوه می دهد سازنده آن است. هیچ کس نمی داند هویت اصلی سازنده بیت کوین چه کسی است، چیزی که جهان در رابطه با خالق بیت کوین می داند، تنها یک اسم مستعار به نام ساتوشی ناکاموتو است. هیچ شخصی تا به حال او را ندیده و هویتش ناشناس مانده. حتی مشخص نیست ساتوشی ناکاموتو نام یک فرد است و یا گروهی از برنامه نویسان خبره در ابداع بیت کوین نقش داشتند. اما اطلاعاتی که در رابطه با این دستآورد تقریبا جدید وجود دارد آن است که در سال 2009، برنامه نویسی این رمز ارز جالب به اتمام رسید و به جهان معرفی شد.

تنها دستنوشته ای که از ساتوشی ناکاموتو وجود دارد در یکی از بلوک های بلاک چین بیت کوین است. که در آن نوشته بیت کوین با هدف از بین بردن تورم به وجود آمد. فرضیه های زیادی در رابطه با ابداع کننده بیت کوین وجود دارد. اما با آنکه بیش از 10 سال از ساخت بیت کوین می گذرد، هیچ یک از این فرضیه ها به اثبات نرسیده و همچنان هویت ساتوشی ناکاموتو پنهان مانده است.

چه چیزی BTC را منحصر بفرد می کند؟

برخی از قابلیت هایی که بیت کوین دارد نه تنها در سیستم مالی قدیمی دیده نمی شود بلکه در هیچ یک از فناوری های بشر به چشم نمی خورد. مهم ترین این مزیت ها قابلیت غیر متمرکز BTC است که باعث می شود کنترل دارایی های افراد تنها به دست خودشان باشد. اگر بخواهیم به طور کلی توضیح دهیم، شما می توانید با استفاده از سیستم منحصر به فرد بلاک چین دارایی های خود را به شکل دیجیتالی در آورید و انتقالات ارزی را بدون نیاز به یک نهاد یا شخص ثالث به راحتی انجام دهید. در واقع با استفاده از این فناوری، معامله گران می توانند بدون پرداخت مالیات تراکنش های خود را انجام بدهند و کنترل دارایی هایشان را در دست بگیرند. زیرا BTC به شکل کدنویسی می باشد و هیچ نهاد قانونی نمی تواند در چگونگی روند این سیستم دخالت کند.

ویژگی های بیت کوین

همانطور که تا این لحظه از این مقاله ذکر شد، BTC فناوری ارزشمند و گران بها است که از زمان پیدایش تا به امروز به سرعت میان معامله گران و سرمایه گذاران محبوب شد. اما چه چیزی باعث محبوبیت این فناوری شد؟ پاسخ این سوال ویژگی های جدید و حیرت انگیزی است که این پروژه به مردم ارائه می دهد. این ویژگی ها فناوری را به جهان ارائه می دهند که تا به حال وجود نداشته است. برخی از این ویژگی ها عبارت اند از:

 1. شبکه پرداخت همتا به همتا
 2. غیر متمرکز بودن
 3. استفاده از اکوسیستم منحصر به فرد بلاک چین
 4. امکان انتقالات ارزی به سراسر جهان با سرعتی بالاتر از بانک ها
 5. تراکنش های سریع تر و ارزان تر نسبت به بانک ها
 6. امنیت بالا
 7. غیر قابل هک شدن و یا جعل کردن تراکنش ها
 8. حمل آسان تر نسبت به پول فیزیکی
 9. تراکنش های نیمه ناشناس
 10. تعداد محدود
 11. امکان سرمایه گذاری در آن

مواردی که در بالا مشاهده کردید برخی از ویژگی های مهم بیت کوین هستند که باعث تمایز این ارز دیجیتال با سایر فناوری هاشدند. می توان گفت BTC هیچ پشتیوانه ای به جز پروسه عرضه و تقاضا ندارد. برای مثال طلا را در نظر بگیرید، طلا کالای ارزشمندی است که هرچه تقاضا برای آن بالا می رود قیمت نیز افزایش میابد. و بالعکس هر چه تقاضا کمتر باشد قیمت نیز کاهش میابد. بیت کوین نیز طلای دیجیتال است که همانند طلای واقعی ارزشمند بوده و قیمت آن دائما در حال نوسان می باشد. در واقع سیستم عرضه و تقاضا است که ارزش بیت کوین را تعیین می کند.

چگونه از بیت کوین استفاده کنیم؟

استفاده از بیت کوین را می توان نسبت به اهداف گوناگون طبقه بندی کرد. اما در حالت کلی استفاده از آن بسیار ساده است و با نصب یک کیف پول دیجیتالی امکان پذیر می شود. مانند پول فیزیکی که در دنیای واقعی نیاز به یک کیف پول یا کارت بانکی برای ذخیره دارد، برای ذخیره BTC نیز کیف پول های دیجیتالی مختلفی وجود دارد که با نصب آن ها می توان به راحتی به معامله با بیت کوین پرداخت. تنها کافیست یکی از انواع گوناگون کیف پول های الکترونیکی را بر روی گوشی یا رایانه خود نصب کنید و BTC های خود را در آن ذخیره کنید. پس از ذخیره بیت کوین های خود در کیف پول های نرم افزاری، می توانید به معاملات ارزی پرداخته و یا با ذخیره طولانی مدت آن از نوسانات قیمتی اش کسب سود کنید.

از کجا BTC بخریم؟

برای خرید بیت کوین(BTC)، می توانید به صرافی های محبوب غیر متمرکز و دیجیتالی مراجعه کنید و هر تعداد BTC که می خواهید را تهیه کنید. اما لازم به ذکر است برخی از صرافی های مشهور خارجی مانند بایننس، کوین بیس و غیره به کاربران ایرانی و سایر کشور هایی که تحریم هستند خدمات ارائه نمی دهند. به همین دلیل برای خرید BTC بهتر است به صرافی های ایرانی و یا وب سایت های معتبر داخلی مراجعه کرده و احراز هویت خود را در این پلتفرم ها انجام دهید. پس از خرید BTC، لازم است واحد های آن را در یکی از انواع کیف پول های الکترونیکی ذخیره کنید.

کیف پول بیت کوین چیست؟

بیت کوین و سایر رمز ارز ها را می توان در انواع کیف پول های نرم افزاری، سخت افزاری و کاغذی ذخیره کرد. هر کدام از کیف پول های دیجیتالی کاربرد و قیمت متفاوتی دارند. کیف پول های نرم افزاری، والت هایی هستند که می توانید بر روی تلفن همراه و یا رایانه خود نصب کنید و تراکنش های خود را انجام دهید. اما برخی از افراد تمایل دارند بیت کوین های خود را به صورت فیزیکی در دست داشته باشند. این حالت از طریق کیف پول های سخت افزاری که ظاهری شبیه به فلش مموری دارند امکان پذیر است.

والت های سخت افزاری نسبت به سایر کیف پول ها از امنیت بالاتری برخوردار هستند و به نسبت کیف پول های نرم افزاری از مراحل امنیتی بیشتری برخوردار می باشند. اما با این حال هر نوع از کیف پول های دیجیتالی مزایا و معایب خود را شامل می شوند و برای کاربرد های متفاوتی ارائه شدند. افرادی که تمایل به انجام معاملات دیجیتالی دارند، بهتر است از کیف پول های نرم افزاری استفاده کنند. اما افرادی که به ذخیره رمز ارز علاقه مند هستند، کیف پول های دیجیتالی می تواند برای این افراد بهترین گزینه باشد.

ویژگی های بیت کوین

بهترین کیف پول های نرم افزاری BTC

بیت کوین نیز مانند سایر رمز ارز ها، نیاز به یک کیف پول امن دارد. اما انواع گوناگونی از کیف پول های دیجیتالی در بازار موجود است. به همین دلیل انتخاب یک کیف پول مناسب، در اولویت هر معامله گری است. BTC دارای کیف پول مختص به خود نیز می باشد. در ادامه برخی از محبوب ترین کیف پول های نرم افزاری برای BTC را شرح می دهیم تا شما عزیزان بتوانید به ذخیره امن BTC های خود بپردازید.

 •  تراست والت Trust Wallet
 •  اکسودوس Exodus
 •  کوینومی Coinomi
 •  اتمیک Atomic Wallet
 •  بلاک چین Blockchain wallet
 •  بیت کوین Bitcoin Wallet

بهترین کیف پول های سخت افزاری BTC

کیف پول های سخت افزاری از بهترین نوع والت های BTC هستند. این نوع کیف پول ها از امنیت بالا و بدنه ای بسیار محکم تشکیلمی شوند. در واقع معامله گرانی که تمایل به ذخیره طولانی مدت BTC دارند، می توانند از این نوع کیف پول ها بهره مند شوند. زیرا کیف پول های سخت افزاری از امنیت بالایی برخوردار هستند. اما برای معاملات روزانه مناسب نیستند. برای معاملات روزانه بهتر است از والت های نرم افزاری استفاده شود. برخی از کیف پول های سخت افزاری را در ادامه نام بردیم:

 •  لجر Ledger
 •  ترزور Trezor
 •  ترزور مدل تی Trezor Model T
 •  لجر نانو اس Ledger Nano S
 • کیپ کی KeepKey
 •  لجر نانو ایکس Ledger Nano X
 •  BitBox02

هاوینگ بیت کوین چیست؟

به دلیل الهام گرفتن ارز دیجیتال BTC از طلا، ساختار آن نیز مانند طلا است. ساتوشی ناکاماتو برای پایداری ارزش BTC و جلوگیری از تورم، سیستمی برای BTC کدنویسی کرد که تعداد واحد های آن مانند طلا محدود باشد و استخراج آن تا 21 میلیون واحد بیشتر امکان پذیر نباشد. همین موضوع که تعداد واحد های BTC محدود به 21 میلیون واحد می باشد، ارزش زیادی به این پول مجازی اعطا می کند. این عمل با فرآیند هاوینگ (halving) یا نصف شدن کوین امکان پذیر می شود.

طبق عمل هاوینگ بیت کوین به طوری برنامه ریزی شده است که هر چهارسال یکبار میزان پاداش ماینر ها نصف شود. یعنی کوین های کمتری برای استخراج باقی می ماند. همانطور که توضح دادیم ماینر ها با حل مسائل پیچیده BTC پاداش می گیرند. اما از طریق پروسه هاوینگ هر چهار سال یکبار این پاداش کمتر می شود تا جایی که 21 میلیون واحد BTC به طور کامل استخراج شود. برای مثال پاداش استخراج در سال 2012، از 50 واحد به 25 واحد BTC کاهش یافت و این عمل آنقدر تکرار شد که در حال حاضر مقدار پاداش استخراج برای ماینر ها 6.25 واحد احتساب می شود.

آیا سرمایه گذاری در بیت کوین مشابه بورس است؟

بسیاری از افراد تصور می کنند سرمایه گذاری در بیت کوین مانند بورس است. در حالی که این یک تصور کاملا غلط است و ماهیت ذاتی این دو کاملا با یکدیگر متفاوت می باشد. بورس یک بازار مالی می باشد که معامله گران نسبت به اطلاعاتی که از سهام شرکت ها به دست می آورند شانس خود را امتحان می کنند. اما BTC یک فناوری و دستآورد جدید است که تا این لحظه بشر به خود ندیده است. همین باعث می شود سرمایه گذاری در بیت کوین بسیار متفاوت تر و امن تر باشد، زیرا فناوری به این مهمی هیچ گاه از بین نمی رود.

همچنین نوع سرمایه گذاری در بازار بورس و BTC بسیار متفاوت است. در بورس شما نسبت به اطلاعات و تحت کنترل دولت سرمایه گذاری می کنید. اما در سرمایه گذاری BTC همچین چیزی وجود ندارد و نوسانات قیمتی نسبت به چرخه طبیعی عرضه و تقاضا اتفاق می افتد. نوسانات قیمتی در بازار ارز های دیجیتال بسیار زیاد است. اما از طریق آموزش های درست، می توان بازار را نوسان گیری کرد. به همین دلیل می توان گفت در بورس، اطلاعات تحت مدیریت فردی نیست. اما در بازار ارز دیجیتال معامله گران می توانند به اطلاعات فردی خود متکی باشند.

 نتیجه گیری

بیت کوین یکی از مهم ترین و منحصر به فرد ترین فناوری های بشر است که با استفاده از آن می توان تمام خدمات مالی را از طریق اینترنت انجام داد. BTC نوعی پول الکترونیکی است که تحت نظارت هیچ دولت و یا نهاد قانونی قرار نداشته و با این سیستم مالی مجازی می توانید تراکنش های خود را تحت کنترل خودتان هدایت کنید. BTC با مزیت های زیادی که دارد و در این مقاله نام بردیم، انقلابی در سیستم مالی سنتی ایجاد کرد و به سرعت میان جوامع مختلف جای گرفت. در حال حاضر این ارز دیجیتال مشهور از نظر ارزش بازار با طلا در رقابت است و همانند طلا یک کالای گران بها به شمار می رود.

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

به‌ گزارش coingape.com، بیت کوین موفق شد در مارس 2024 رکورد جدیدی را حوالی 73700 دلار ثبت
به‌ گزارش theblock.co، تعداد گیمرهای بازی همستر کامبت از مرز 250 میلیون نفر فراتر رفته
به‌ گزارش cointelegraph.com، پیش‌بینی می‌شود که حجم معاملات ارز دیجیتال در سال 2024 از مرز
به‌ گزارش crypto.news، حجم معاملات توکن‌های NFT در شبکه پالیگان نسبت به بیت کوین و

منتخب

مطالب مشابه

به‌ گزارش coingape.com، بیت کوین موفق شد در مارس 2024 رکورد جدیدی را حوالی 73700 دلار ثبت
به‌ گزارش theblock.co، تعداد گیمرهای بازی همستر کامبت از مرز 250 میلیون نفر فراتر رفته
به‌ گزارش cointelegraph.com، پیش‌بینی می‌شود که حجم معاملات ارز دیجیتال در سال 2024 از مرز
به‌ گزارش crypto.news، حجم معاملات توکن‌های NFT در شبکه پالیگان نسبت به بیت کوین و