20:05 | چهارشنبه 27 تیر 1403

ده ارز دیجیتال برتر برای سرمایه گذاری در 2024

سال 2024 برای بازار ارز دیجیتال تا به اینجا که بیش از 2 ماه از آغاز آن سپری شده، طوفانی بوده است. مارکت کپ کل بازار در روز 9 مارس 2024 به محدود 2590 میلیارد دلار رسیده است. روند مثبت بازار باعث سرازیر شدن سرمایه‌های جدید به سمت ارزهای دیجیتال شده است. در چنین شرایطی سوال اساسی بسیاری از سرمایه‌گذاران این است که چه ارز دیجیتالی بخریم؟ به‌همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مطلب به معرفی ده ارز دیجیتال برتر برای سرمایه‌گذاری در سال 2024 بپردازیم.

 

10 ارز دیجیتال برتر بازار کریپتوکارنسی از نظر مارکت کپ در 2024

شما نیاز به یک یا چند معیار به‌منظور شناسایی بهترین ارز دیجیتال یا چند ارز دیجیتال برتر برای خرید دارید. یکی از بهترین معیارها که در سطح دنیا مبنای مقایسه عملکرد رمزارزها قرار می‌گیرد، مارکت کپ یا ارزش بازار است. این شاخص از حاص ضرب قیمت لحظه‌ای هر ارز دیجیتال در تعداد توکن‌های در گردش آن به‌دست می‌آید. در زمان نگارش این مقاله 10 ارز دیجیتال برتر دنیا بر اساس مارکت کپ به استثنای استیبل کوین‌ها را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

نام ارز دیجیتال مارکت کپ (میلیارد دلار)
بیت کوین (BTC) 1342
اتریوم (ETH) 470
بایننس کوین (BNB) 73
سولانا (SOL) 65
ریپل (XRP) 34
کاردانو (ADA) 26
دوج کوین (DOGE) 24
شیبا اینو (SHIB) 20
آوالانچ (AVAX) 16
پولکادات (DOT) 14

 

در این قسمت به معرفی مختصر درباره هر یک از ده ارز دیجیتال برتر سال 2024 می‌پردازیم.

 

1. بیت کوین (BTC)

فرقی نمی‌کند به‌دنبال بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری هستید یا قصد انتخاب بهترین ارز برای ترید را دارید. در هر صورت بیت کوین اولین و مهم‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری یا ترید در بازار رمزارزها است. این ارز دیجیتال در سال 2024 سقف قیمت 69 هزار دلار سال 2021 را شکست و به محدوده 70 هزار دلار رسید.

کارشناسان معتقدند بیت کوین در سال جاری به مسیر رو به رشد خود همچنان ادامه خواهد داد. شدت گرفتن ورود سرمایه به صندوق‌های ETF اسپات بیت کوین در آمریکا و همچنین در پیش بودن رویداد چهارم هاوینگ بیت‌کوین مهم‌ترین دلایلی هستند که موتور پیشران افزایش قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال را روشن نگه داشته‌اند.

 

بیت کوین (BTC)

 

2. اتریوم (ETH)

اتریوم در سال 2023 رشد قیمت به‌مراتب کمتری نسبت به بیت کوین داشت؛ اما در سال 2024 تقریبا پا به پای بیت‌کوین حرکت می‌کند. اتریوم هم در ماه مارس 2024 از مرز 4 هزار دلار عبور کرد که یک نقطه عطف برای آن به‌حساب می‌آید. دو دلیل مهم برای تداوم روند صعودی اتریوم در سال جاری می‌توان برشمرد که عبارت‌اند از:

  • احتمال تایید ETF اسپات اتریوم در آمریکا در نیمه نخست سال
  • اجرای نهایی آپدیت دنکون شبکه اتریوم در مارس 2024

 

3. بایننس کوین (BNB)

بعد از اتفاقات عجیب و غریب سال 2023 که منجر به جریمه 4 میلیارد دلاری صرافی بایننس در آمریکا و استعفای اجباری چانگ پنگ ژائو از سمت مدیرعاملی این صرافی، بسیاری گمان می‌کردند که ظرف چند ماه صرافی بایننس و ارز دیجیتال بایننس کوین به خط پایان خواهند رسید.

امروز که حدود 5 ماه از اتفاقات سال قبل سپری شده، بایننس کوین بالای 490 دلار قیمت دارد و روزهای پررونقی را سپری می‌کند. تداوم برنامه توکن‌سوزی بایننس کوین از یک سو و افزایش حجم معاملات ارز دیجیتال در صرافی‌های متمرکز از جمله بایننس دلایل مهمی هستند که منجر به رشد قیمت این رمزارز در ماه‌های پیش رو خواهند شد.

 

بایننس کوین (BNB)

 

4. سولانا (SOL)

سولانا در بین ده ارز دیجیتال برتر، بهترین عملکرد را در سال 2023 با حدود 600 درصد افزایش قیمت به خود اختصاص داد. در یک سال گذشته تعداد پروژه‌هایی که در بستر این بلاکچین راه‌اندازی شده، روبه‌افزایش است. دلیل اصلی آن هم مقیاس‌پذیری بهتر Solana و همچنین کارمزد معاملات کمتر آن نسبت به اتریوم است.

هر چند در ژانویه 2024 شاهد اصلاح قیمت سولانا بودیم؛ اما مولفه‌های بنیادی که منجر به افزایش قیمت سولانا در سال قبل شدند، همچنان پابرجا هستند. به‌همین دلیل انتظار می‌رود که این رمزارز در سال جاری هم به مسیر صعودی ادامه دهد. در روزهای ابتدایی مارس 2024 در محدوده 146 دلار معامله می‌شود. البته با استناد به نظر برخی از تحلیلگران، بعید است که شاهد تکرار رالی صعودی مشابه سال 2023 در سولانا باشیم.

 

5. ریپل (XRP)

ریپل را باید به‌عنوان یکی از بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری معرفی کرد. تجربه نشان می‌دهد که این رمزارز کمتر از سایر رقبای خود نوسانات شدید قیمت را تجربه می‌کند. اما معمولا در بلند مدت با یک شیب ملایم روند صعودی در پیش می‌گیرد. در یک سال اخیر تا حدی ریپل از روند کلی حاکم بر بازار جا مانده است. به‌همین دلیل می‌تواند امیدوار بود که در ماه‌های پیش رو بخشی از عقب ماندگی را با رشد قیمت جبران کند.

 

6. کاردانو (ADA)

کاردانو یکی دیگر از پروژه‌های رقیب اتریوم است که در جمع ده ارز دیجیتال برتر بازار قرار دارد. کاردانو در دو ماه ابتدایی سال 2024 تقریبا روند خنثی در پیش گرفته است و رشد قیمت چندانی را تجربه نکرده است. یکی از دلایل این موضوع تاخیر در پیشبرد برنامه‌های نقشه راه بلاکچین کاردانو است. در صورتی که حجم فعالیت‌ها در بلاکچین کاردانو بار دیگر به سطح سال 2021 باز گردد، می‌توان انتظار رشد قیمت قابل توجهی برای این رمزارز داشت.

 

کاردانو (ADA)

 

7. دوج کوین (DOGE)

دوج کوین بزرگ‌ترین میم کوین بازار کریپتوکارنسی است که در جمع ده ارز دیجیتال برتر جهان قرار دارد. این میم کوین بیش از آنکه تحت تاثیر عوامل بنیادی تغییر قیمت دهد، ناشی از فعالیت نهنگ‌ها، حمایت‌های رسانه‌ای چهره‌ای مانند ایلان ماسک و همچنین جو کلی حاکم بر بازار رمزارزها افزایش قیمت پیدا می‌کند. بعد از حدود یک سال نوسان قیمت دوج کوین در محدوده رنج، از نیمه دوم فوریه 2024 روند صعودی در این رمزارز آغاز شده است. افزایش قیمت قابل توجه آن در مدت کوتاه منجر به جهش پرش دوج کوین از جایگاه 12 به 9 در رتبه‌بندی رمزارزهای برتر از نظر مارکت کپ شده است.

 

8. شیبا اینو (SHIB)

شیبا اینو نیز یکی دیگر از میم کوین‌های محبوب بازار است که تقریبا عوامل موثر بر قیمت دوج کوین درباره آن هم صادق است. البته جامعه شیبا اینو در مقایسه با دوج کوین فعالیت‌های بیشتری انجام می‌دهد. چندین پروژه کاربردی مانند پلتفرم لایه دوم شیباریوم در این اکوسیستم اجرا شده است. ضمن اینکه برنامه توکن‌سوزی شیبا اینو نیز با شدت ادامه دارد. همه این موارد می‌توانند در رشد قیمت شیبا اینو تسهیل‌گر باشند.

 

9. آوالانچ (AVAX)

آوالانچ یکی دیگر از رقبای اتریوم در میزبانی از قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز است. این پروژه تا چندی پیش در جمع ده ارز دیجیتال برتر بازار قرار داشت. اما در رقابت با شیبا اینو و دوج کوین جایگاه خود را از دست داد و به رتبه 11 سقوط کرد. امیدواری برای افزایش آوالانچ منوط به ارائه قابلیت‌های جدید در این بلاکچین با هدف افزایش فعالیت‌های درون زنجیره‌ای امکان‌پذیر است.

 

10. پولکادات (DOT)

پولکادات یکی از لبه‌های تکنولوژی بلاکچین می‌باشد که از فناوری‌های نوین و کارامدی همچون پاراچین‌ یا زنجیره‌های موازی رونمایی کرد. رمز ارز بومی این پلتفرم که دات نام دارد و با نماد DOT معامله می‌شود، از سال 2020 مورد خرید و فروش قرار گرفت و از همان ابتدای کار خود مورد توجه سرمایه‌گذاران زیادی قرار گرفت. هم اکنون پولکادات در جایگاه دوازدهم بازار ارز دیجیتال بر اساس مارکت کپ قرار دارد. با کنار گذاشتن دو استیبل کوین بزرگ بازار یعنی تتر و یو اس دی کوین، می‌توانیم پولکادات را دهمین ارز دیجیتال برتر بازار برای سرمایه‌گذاری معرفی کنیم.

 

کلام پایانی

در این مطلب به معرفی ده ارز دیجیتال برتر برای سرمایه‌گذاری در سال 2024 پرداختیم. پیشنهاد می‌کنیم قبل از تصمیم‌گیری نهایی حتما درباره تمام ارزهای دیجیتال فوق شخصا تحقیق کنید تا به نتیجه مناسب برسید. در کنار آن ناگفته نماند که بهتر است به‌جای تمرکز روی یک ارز دیجیتال، سبد سرمایه‌گذاری متنوعی تشکیل دهید تا ریسک پیش روی شما تا حدی مدیریت شود. از طرفی در نظر داشته باشید که اطلاعات این مقاله مربوط به زمان نگارش آن می‌باشد و بهتر است که برای کسب اطلاعات دقیق‌تر و به‌روز، صفحه قیمت ارزهای دیجیتال را مشاهده کنید.

اشتراک گذاری

2 1 vote
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

تامین مالی برای راه‌اندازی و توسعه پروژه‌های کریپتویی یک ضرورت است. بسیاری از
به گزارش cointelegraph.com، صبح روز 27 تیر ماه 1403 بیت کوین در آستانه رسیدن به 66000 دلار قرار
به‌ گزارش cointelegraph.com، در فاصله بین 24 تا 26 تیر 1403 قیمت ارز دیجیتال سولانا 13 درصد
به‌ گزارش crypto.news، همستر کامبت بالاخره در سایت کوین مارکت کپ فهرست شد. نماد

منتخب

مطالب مشابه

تامین مالی برای راه‌اندازی و توسعه پروژه‌های کریپتویی یک ضرورت است. بسیاری از
به گزارش cointelegraph.com، صبح روز 27 تیر ماه 1403 بیت کوین در آستانه رسیدن به 66000 دلار قرار
به‌ گزارش cointelegraph.com، در فاصله بین 24 تا 26 تیر 1403 قیمت ارز دیجیتال سولانا 13 درصد
به‌ گزارش crypto.news، همستر کامبت بالاخره در سایت کوین مارکت کپ فهرست شد. نماد