20:30 | چهارشنبه 27 تیر 1403

آیا نسخه توییتر غیر متمرکز راه اندازی می شود؟

از زمانی که ایلان ماسک به سهامداران توییتر اضافه شد، طرح های زیادی برای تغییرات گسترده در توییتر پیشنهاد داد. این مدیر موفق، اواسط ماه گذشته 9/2 درصد از سهام توییتر را خریداری کرد و تبدیل به بزرگ ترین سهامدار این شبکه اجتماعی مشهور شد. در این هفته نیز، ماسک برای خرید هر سهم توییتر ، مقدار ۵۴.۲۰ دلار پیشنهاد کرد که با مخالفت اکثر سهامداران توییتر مواجه شد. یکی از بزرگ ترین مخالفان این امر شاهزاده سعودی الولید بن طلال آل سعود، بود که گفت ارزش سهام توییتر بیش تر از این قیمت است. در همین بین یکی دیگر از سهامداران توییتر به نام گروه ونگارد (Vanguard Group)، سهام توییتر خود را به بیش از ۱۰٪ افزایش داد. این اقدام از سوی ونگارد باعث شد دیگر ایلان ماسک بزرگ ترین سهام توییتر نباشد. در همین هنگام بود که چارلز هاسکینسون پیشنهاد ساخت توییتر غیر متمرکز را داد.

ساخت توییتر غیر متمرکز

پس از آنکه ایلان ماسک پیشنهاد خرید توییتر را به قیمت تقریبی ۴۳ میلیارد دلار ارائه کرد، خالق کاردانو به او پیشنهاد جالبی داد. چارلز هاسکینسون بنیان گذار کاردانو، زمانی که فهمید ایلان ماسک برای خرید سهم بیشتری از توییتر اقدام کرده است، در این باره یک توییت عجیب منتشر کرد. وی در صفحه توییتر خود خطاب به ایلان ماسک نوشت که اگر پیشنهادت را قبول نکردند من آمادگی همکاری برای ساخت نسخه توییتر غیر متمرکز(decentralized twitter)، را دارم. شایان ذکر است ساخت توییتر غیر متمرکز بدان معناست که کاربران مدیریت بیشتری بر روی فعالیت خود دارند. این یعنی هیچ شخصی نمی تواند در نحوه فعالیت های آن ها دخالت کند. این امر می تواند هم خوب و هم بد باشد. زیرا برخی از جوامع کریپتوکارنسی با دیدی روشن به ساخت توییتر غیرمتمرکز نگاه می کنند، و برخی دیگر نارضایتی خود را اعلام کرده اند.

توییتر غیر متمرکز

همکاری ایلان ماسک و خالق کاردانو

ایلان ماسک طی هفته گذشته برای خرید سهم توییتر، مقدار ۵۴.۲۰ دلار پیشنهاد داد. این پیشنهاد از سوی اکثر سهامداران رد شد. زیرا به گفته برخی از سهامداران، پیشنهادات ایلان ماسک برای تغییرات گسترده در شبکه توییتر می تواند مخرب باشد. ماسک پس از ارائه پیشنهاد خرید سهم بیشتری از توییتر، تاکید کرد که باید تغییرات نهادی مانند مدیریت جدید و خصوصی کردن شرکت توییتر انجام شود. وی همچنین عقیده داشت ضروری است که این شرکت با هدف احیای آزادی بیان، از بورس خارج شود. به نظر می رسد پیشنهاد تغییرات توییتر توسط ایلان ماسک، به مزاق سهامداران خوش نیامد. زیرا سهامداران کلیدی، اجازه خرید سهام بیشتر توسط ایلان ماسک را ندادند و پیشنهاد او را رد کردند. در همین حین چارلز هاسکینسون، ایده همکاری با ایلان ماسک را برای راه اندازی توییتر غیر متمرکز مطرح کرد.

اگر ایلان ماسک موفق به خرید سهام پیشنهادی توییتر نشود، خالق کاردانو بر روی ایده خود پافشاری خواهد کرد. این بدان معناست که ممکن است در سال های آینده یک پلتفرم غیر متمرکز با کارکرد توییتر را داشته باشیم. چارلز هاسکینسون تا جایی نگاه جدی به این طرح دارد که حتی برای ساخت فناوری و زیربنای این پلتفرم نیز توضیحاتی ارائه داده است. وی عقیده دارد برای آنکه پروژه توییتر غیر متمرکز، موفق شود باید شامل یک پل میان‌ زنجیره‌ ای بین بیت کوین (BTC)،دوج کوین (DOGE) و کاردانو (ADA) باشد. در پی همین موضوع، چارلز هاسکینسون در صفحه توییتر خود نوشت:

« ایلان، اگر توییتر پیشنهاد خرید سهام بیشتر را رد کرد، من را در جریان بگذار. خوشحال میشم برای ساخت یک نسخه غیر متمرکز از توییتر، با یکدیگر همکاری داشته باشیم.»

توییت چارلز هاسکینسون در مورد راه اندازی توییتر غیر متمرکز

نظر جامعه کریپتوکارنسی درباره راه اندازی توییتر غیر متمرکز

مانند هر موضوع جدید دیگر، طرح پیشنهادی چارلز هاسکینسون نیز از سوی برخی حمایت شد و برخی دیگر از منتقدان این پروژه بودند. برای مثال سم بیکمن فرید بنیانگذار و مدیر عامل صرافی FTX، در پی این خبر اعلام کرد که با این طرح موافق است. بیکمن فرید همچنین ادعا کرد که کمک گرفتن از فناوری Web3 می‌ تواند به تمرکز زدایی بیشتر نیز منجر شود. اما افراد تاثیر گذار دیگری مانند داگلاس هورن (Douglas Horn) معمار اصلی بلاکچین تلوس (Telos)، تمسخر خود را برای راه اندازی همچین پروژه ای بروز دادند. داگلاس هورن در این باره گفت، حتی اگر این پروژه موفق باشد، راه اندازی پلتفرم غیر متمرکز توییتر تا سال ۲۰۳۵ طول خواهد کشید.

افراد دیگری نیز وجود داشتند که مخالفت خود را با این طرح اعلام کردند و یا آن را به سخره گرفتند. اما در این بین خالق جوان اتریوم، تقریبا نظری بی طرف را اعلام کرد. وی در این باره گفت ایده به دست گرفتن شبکه های اجتماعی توسط افراد ثروتمند، جالب نیست. اما اگر ایلان ماسک کنترل بیشتری از توییتر را به دست بگیرد می تواند نتایج خوبی را حاصل کند. وی عقیده دارد ایلان ماسک می تواند برای توییتر خوب باشد. با این حال هنوز مشخص نیست که آیا این پلتفرم راه اندازی خواهد شد یا خیر. اما در حال حاضر بحث آن میان افراد تاثیرگذار کریپتوکارنسی داغ است.

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

تامین مالی برای راه‌اندازی و توسعه پروژه‌های کریپتویی یک ضرورت است. بسیاری از
به گزارش cointelegraph.com، صبح روز 27 تیر ماه 1403 بیت کوین در آستانه رسیدن به 66000 دلار قرار
به‌ گزارش cointelegraph.com، در فاصله بین 24 تا 26 تیر 1403 قیمت ارز دیجیتال سولانا 13 درصد
به‌ گزارش crypto.news، همستر کامبت بالاخره در سایت کوین مارکت کپ فهرست شد. نماد

منتخب

مطالب مشابه

تامین مالی برای راه‌اندازی و توسعه پروژه‌های کریپتویی یک ضرورت است. بسیاری از
به گزارش cointelegraph.com، صبح روز 27 تیر ماه 1403 بیت کوین در آستانه رسیدن به 66000 دلار قرار
به‌ گزارش cointelegraph.com، در فاصله بین 24 تا 26 تیر 1403 قیمت ارز دیجیتال سولانا 13 درصد
به‌ گزارش crypto.news، همستر کامبت بالاخره در سایت کوین مارکت کپ فهرست شد. نماد