20:32 | چهارشنبه 27 تیر 1403

با ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین آشنا شوید!!

امروزه، در عصری که به دلیل وجود ابزار های اطلاعاتی و ارتباطی قوی، به سختی می توان ناشناس ماند، هویت مخترع ارز دیجیتال به صورت یک راز باقی مانده است. ساتوشی ناکاموتو، این نامی است که همه آن را به عنوان مخترع بیت کوین میشناسند.

ساتوشی ناکاموتو مرموزترین شخصیت در حوزه ارزهای دیجیتال و نام ناشناسی است که توسط سازندگان ارز دیجیتال بیت کوین استفاده می شود. ناکاموتو، شخص واقعی خالق بیت کوین، که این نام نشان دهنده آن است، هرگز پیدا نشده است و بسیاری از مردم معتقدند که ناکاموتو ممکن است یک شخص واقعی نباشد، بلکه این نام ممکن است یک نام مستعار برای خالق یا سازندگان بیت کوین باشد که می خواهند ناشناس بمانند.

مشخص نیست که آیا این نام به فرد یا گروهی از افراد اشاره دارد. ساتوشی ناکاموتو، نام مستعاری است که وایت پیپر اصلی بیت کوین را نوشته، مرجع اصلی بیت‌کوین را ایجاد و اجرا کرده و به عنوان بخشی از پیاده سازی، اولین پایگاه داده بلاک چین را ابداع و هویتی است که بیت کوین را اختراع کرده است.

 

ساتوشی ناکاموتو کیست؟!

سیزده سال پیش، شخص یا گروهی از اشخاص، با استفاده از نام ساتوشی ناکاموتو مقاله ای منتشر کردند که در آن سیستم نرم افزاری جدیدی به نام بیت کوین را توصیف می کرد. که این سیستم نرم افزاری ارائه شده، امروزه بیش از 1 تریلیون دلار ارزش دارد.

در 31 اکتبر 2008، ساتوشی ناکاموتو مقاله ای 9 صفحه ای را برای گروهی از رمزنگاران ارسال کرد که در آن شکل جدیدی از “ارز الکترونیکی” به نام بیت کوین را تشریح می کرد.

در آن زمان هیچ کس به هویت ناکاموتو اهمیت نمی داد. اکثر افراد آن گروه نسبت به خود ایده بیت کوین بدبین بودند. رمزنگاران و توسعه دهندگانی مانند Hal Finney، Nick Szabo، David Chaum و Wei Dai بیش از یک دهه در تلاش بودند تا نسخه الکترونیکی پول نقد را توسعه دهند. اما همه آنها به دلایل مختلف شکست خورده بودند.

در سال‌های اولیه، جامعه ارزهای دیجیتال تصور می‌کرد که ساتوشی ناکاموتو برای همیشه ناشناس باقی می‌ماند. ناکاموتو هرگز اطلاعات شخصی خود را فاش نکرده است و تمام اطلاعات ارائه شده از او همه درباره بیت کوین و کدهای آن بوده است.

ناکاموتو از دو آدرس ایمیل و یک وب سایت استفاده میکرد. در نمایه بنیاد P2P خود در سال 2012، ناکاموتو ادعا کرد که مردی 37 ساله است که در ژاپن زندگی می‌کند. با این حال، برخی گمان می‌کردند که او به دلیل استفاده از زبان انگلیسی در سطح بومی‌اش، بعید است ژاپنی باشد.

 

پیشینه ساتوشی ناکاموتو

 

پیشینه ساتوشی ناکاموتو

ساتوشی ناکاموتو مقاله ای را در سال 2008، در حوزه توسعه ارزهای دیجیتال منتشر کرد.

ناکاموتو یک رویکرد غیرمتمرکز برای تراکنش‌ها پیشنهاد کرد که در نهایت با ایجاد بلاک چین به اوج خود رسید. این فرد، بر روی اولین نسخه نرم افزار، در سال 2009 کار می کرد. در 9 ژانویه 2009، ناکاموتو شبکه بیت کوین را راه اندازی کرد. آقای فینی یکی از معدود افرادی بود که از آن طرح استقبال و حمایت کرد و در هفته های اولیه راه اندازی، آن دو از راه دور برای راه اندازی شبکه کار می کردند.

اولین تراکنش بیت کوین از ناکاموتو به آقای فینی رسید. برای حدود دو سال، با رشد آهسته بیت کوین، ناکاموتو ایمیل های خصوصی با توسعه دهندگان رد و بدل می کرد. در دسامبر 2010، ناکاموتو ارسال عمومی، و در سال 2011، گفتگو با توسعه دهندگان را متوقف کرد. در همین سال، مشارکت ناکاموتو با بیت‌کوین در سال 2010 پایان یافت. آخرین مکاتبه‌ای که همه افراد با ناکاموتو داشتند، تحت عنوان ایمیلی بود که ۱۱ سال پیش به آنها ارسال شد. پیامی که در آن ایمیل وجود داشت این بود: “کارهای بیشتری برای انجام دادن وجود دارد”.

۱۱ سال از زمانی که ساتوشی ناکاموتو تمام ارتباطات خود را با صنعت کریپتو خاتمه داد می گذرد و این پیام نهایی او در این عرصه بود که از خود به جای گذاشت. ناکاموتو رهبری پروژه را به Gavin Andresen، یک توسعه دهنده نرم افزار واگذار کرد. یک دهه از ناپدید شدن ناکاموتو می گذرد. برخی میگویند که این امکان وجود دارد که خالق بیت کوین بدون دادن کلیدهای خصوصی به دیگران، از دنیا رفته باشد.

 

میزان ثروت ساتوشی ناکاموتو

در حالی که هویت ناکاموتو به شخص یا افراد قابل اثبات نسبت داده نشده است، اما تخمین زده می شود که ارزش بیت کوین های تحت کنترل ناکاموتو، که تصور می شود تعداد آنها حدود 1 میلیون باشد، ممکن است بیش از 50 میلیارد دلار ارزش داشته باشد.

با توجه به اینکه حداکثر تعداد ممکن بیت کوین های تولید شده 21 میلیون است، سهم ناکاموتو که 5 درصد از کل دارایی های بیت کوین است، میزان قابل توجهی را شامل میشود. امروزه ارزش بیت کوین حدود 55 میلیارد دلار است. بر اساس فهرست میلیاردرهای فوربس، همین موضوع، ناکاموتو را به یکی از 30 فرد ثروتمند جهان تبدیل کرده است.

 

هویت ساتوشی ناکاموتو

 

گمانه زنی‌ها راجع به هویت ساتوشی

تاکنون، چندین نفر به عنوان ساتوشی ناکاموتوی معرفی شدند، هرچند هیچ کدام از آنها به طور قطع ثابت نشد. در سال 2014، گروهی از دانشجویان و محققین در دانشگاه استون در بیرمنگام انگلستان، یک تحلیل زبان شناسی انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که فردی به نام سابو، به احتمال زیاد ناکاموتو است. اما او این ادعا را رد کرده است.

 

دوریان ناکاموتو

اولین فرد معرفی شده به عنوان ساتوشی ناکاموتو، فردی به نام دوریان ناکاموتو بوده که یک مهندس در کالیفرنیا است. او توسط لی مک گرات گودمن در مقاله ای در نیوزویک در مارس 2014 به عنوان خالق بیت کوین معرفی شد. مرد ژاپنی-آمریکایی که  نام واقعی اش ساتوشی ناکاموتو است، اما تحقیقات نشان داد که او ساتوشی ناکاموتوی واقعی نیست.

همچنین چندی پیش فردی به نام کریگ رایت که یک برنامه نویس استرالیایی بود و  که در لندن زندگی می کرد، در سال 2016 ادعا کرد که ساتوشی ناکاموتو است. ادعاهای او به سرعت در جامعه بیت کوین مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، اما به همان سرعت نیز رد شد. او متعهد شد با انتقال برخی از بیت کوین های اولیه ثابت کند که ناکاموتو است. اما هرگز موفق به انجام آن نشد.

او همچنین ادعا می کرد که همراه همکارش کلیمن، با هم به عنوان بخشی از یک شراکت تجاری، بیت کوین را توسعه دادند. اما هیئت منصفه دادگاه هیچ مدرکی مبنی بر ایجاد بیت کوین توسط این دو نفر پیدا نکرد. البته، اخیرا خبری مبنی بر ارائه بعضی مدارک توسط رایت به دادگاه و پذیرش آنها توسط دادگاه منتشر شد.

فرد دیگری که گمانه زنی ها راجع به او وجود داشت ایلان ماسک است. اما او تصریح کرده است که او ساتوشی ناکاموتو، فرد ناشناس یا گروهی از افرادی که گمان می‌رود بیت کوین را اختراع کرده‌اند، نیست.

 

نتیجه گیری

علیرغم تلاش های متعدد برای کشف هویت خالق بیت کوین، اما کماکان هویت ناکاموتو ناشناس است و او ثابت کرد که دست نیافتنی است، اما گمانه زنی ها بر روی متخصصان رمزنگاری و علوم کامپیوتر مختلف متمرکز شد، که عمدتاً از تبار غیر ژاپنی هستند. این در حالی است که چندین نفر ادعا کرده اند که ساتوشی هستند اما هویت واقعی آنها هرگز تایید نشده است.

اشتراک گذاری

1 1 vote
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

تامین مالی برای راه‌اندازی و توسعه پروژه‌های کریپتویی یک ضرورت است. بسیاری از
به گزارش cointelegraph.com، صبح روز 27 تیر ماه 1403 بیت کوین در آستانه رسیدن به 66000 دلار قرار
به‌ گزارش cointelegraph.com، در فاصله بین 24 تا 26 تیر 1403 قیمت ارز دیجیتال سولانا 13 درصد
به‌ گزارش crypto.news، همستر کامبت بالاخره در سایت کوین مارکت کپ فهرست شد. نماد

منتخب

مطالب مشابه

تامین مالی برای راه‌اندازی و توسعه پروژه‌های کریپتویی یک ضرورت است. بسیاری از
به گزارش cointelegraph.com، صبح روز 27 تیر ماه 1403 بیت کوین در آستانه رسیدن به 66000 دلار قرار
به‌ گزارش cointelegraph.com، در فاصله بین 24 تا 26 تیر 1403 قیمت ارز دیجیتال سولانا 13 درصد
به‌ گزارش crypto.news، همستر کامبت بالاخره در سایت کوین مارکت کپ فهرست شد. نماد