1:06 | یکشنبه 24 تیر 1403

شاخص ترس و طمع همچنان ترس شدید سرمایه گذاران را نشان می دهد

پایین بودن شاخص ترس و طمع در چند ماه اخیر چه چیزی را نشان می دهد؟

برای اطلاع از وضعیت فعلی بازار و پیش بینی آینده روش های مختلفی وجود دارد. یکی از این روش ها بررسی رفتار و احساسات سرمایه گذاران است که خود از چند دریچه متفاوت مورد بررسی قرار می گیرد. در این مقاله روی یک شاخص خاص تمرکز داریم که به بیان احساسات مثبت یا منفی سرمایه گذارها نسبت به وضعیت بازار می پردازد. این شاخص همان شاخص ترس و طمع یا Fear&Greed می باشد که احتمالا با آن آشنایی دارید. شاخص ترس و طمع به ما عددی بین 0 و 100 را نشان می دهد که می تواند در نواحی مختلفی قرار بگیرد. هر کدام از این نواحی بیانگر وضعیتی هستند که تحلیل آن حائز اهمیت است.

بخش های مختلف شاخص ترس و طمع

ناحیه اول عددی بین 0 و 25 است که نمایانگر ترس شدید سرمایه گذاران از وضعیت بازار می باشد. اگر شاخص F&G عددی در این بازه (مثلا 21) را نشان دهد، یعنی ترس شدیدی در میان سرمایه گذاران وجود دارد. هر چقدر که این عدد به 0 نزدیک تر باشد، افکار فعالان بازار منفی تر است. عکس این موضوع هم صدق می کند و عدد نزدیک تر به 100، طمع بیشتر معامله گران را نشان می دهد. بازه دوم بین 25 و 50 می باشد و ترس خفیف را نشان می دهد. عدد نزدیک به 50 در این بازه، ترس خفیف تر و تعادل بیشتر احساسات را معنا می کند. ناحیه سوم بین 50 و 75 قرار می گیرد که نشان دهنده طمع خفیف می باشد.

همانطور که حدس می زنید، عدد بالای 75 هم سیگنال طمع شدید را به شما می دهد. در واقع هر رابطه ای که بین اعداد 0 تا 50 وجود دارد، بین اعداد 50 تا 100 نیز برقرار است.

ارز دیجیتال

ترس شدید سرمایه گذاران از جو حاکم بر بازار ارز دیجیتال

پس از ریزش قیمت بیت کوین در چند ماه اخیر، احساس ترس در سرمایه گذاران بازار رمز ارز بیشتر و بیشتر شد. عموم فعالان این بازار با ترس از اینکه قیمت ها کاهش بیشتری پیدا کنند، از خرید در قیمت های پایین اجتناب کردند. عده ای دیگر هم حاضر شدند که علی رغم ضرر وارده، برای جلوگیری از ضرر بیشتر در موقعیت فروش قرار بگیرند. شاخص ترس و طمع به ما نشان می دهد که هنوز هم این احساس ترس به شدت وجود دارد. برخی از سرمایه گذاران معتقدند که یک موج نزولی دیگر هم در راه است و قیمت بیت کوین تا 10 هزار دلار سقوط خواهد کرد. این نگرانی در شاخص ترس و طمع هم به وضوح به چشم می خورد.

شاخص F&G هر روز عدد متفاوتی را نشان می دهد. این عدد در تاریخ امروز (29 ژوئن 2022) برابر 13 می باشد. روز گذشته و با کاهش مجدد قیمت بیت کوین تا محدوده 20 هزار دلار، شاخص روی عدد 10 قرار داشت! همانطور که گفتیم عدد پایین تر ترس بیشتر را نشان می دهد. بر این اساس به خوبی می توانیم از احساسات سرمایه گذاران مطلع شویم. این آگاهی به ما کمک می کند که رفتارهای احتمالی فعالان بازار را راحت تر تشخیص دهیم و تصمیم های درست تری در قبال معاملات خود بگیریم. شما می توانید همه روزه اخبار ارز دیجیتال را از طریق خبرگزاری نرخ لند بررسی کنید و از ترکیب آن با شاخص ترس و طمع، از وضعیت حال و آینده بازار تصویر خوبی بسازید.

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

به‌ گزارش coingape.com، بیت کوین موفق شد در مارس 2024 رکورد جدیدی را حوالی 73700 دلار ثبت
به‌ گزارش theblock.co، تعداد گیمرهای بازی همستر کامبت از مرز 250 میلیون نفر فراتر رفته
به‌ گزارش cointelegraph.com، پیش‌بینی می‌شود که حجم معاملات ارز دیجیتال در سال 2024 از مرز
به‌ گزارش crypto.news، حجم معاملات توکن‌های NFT در شبکه پالیگان نسبت به بیت کوین و

منتخب

مطالب مشابه

به‌ گزارش coingape.com، بیت کوین موفق شد در مارس 2024 رکورد جدیدی را حوالی 73700 دلار ثبت
به‌ گزارش theblock.co، تعداد گیمرهای بازی همستر کامبت از مرز 250 میلیون نفر فراتر رفته
به‌ گزارش cointelegraph.com، پیش‌بینی می‌شود که حجم معاملات ارز دیجیتال در سال 2024 از مرز
به‌ گزارش crypto.news، حجم معاملات توکن‌های NFT در شبکه پالیگان نسبت به بیت کوین و