21:10 | دوشنبه 30 بهمن 1402

ایردراپ چیست؟ راهنمای کسب درآمد از Airdrop

در شرایطی که تعداد پروژه‌های ارز دیجیتال روز‌به‌روز افزایش پیدا می‌کنند، اهمیت مسائل بازاریابی نیز دائما افزایش می‌یابد. به‌عنوان مثال اوپن سی (OpenSea) تا چند ماه قبل محبوب‌ترین پلتفرم معامله توکن‌های NFT بود، امروز جایگاه خود را از دست داده است. داستان از این قرار است که پلتفرم بلر (Blur) با‌ راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی گسترده در قالب ایردراپ ارز دیجیتال اختصاصی خود، توجه بازار را به‌خود جلب کرد.

امروز بیشترین حجم معاملات توکن‌های غیرمثلی در پلتفرم بلر صورت می‌گیرد. احتمالا شما هم کنجکاو هستید که ایردراپ چیست و چرا توسعه‌دهندگان پروژه‌های کریپتویی به‌سراغ این ایده در کمپین‌های بازاریابی خود می‌روند؟ در ادامه با ما همراه باشید تا به‌بررسی پاسخ این پرسش‌ها بپردازیم.

 

ایردراپ (Airdrop) چیست؟

ایردراپ (Airdrop) اصطلاحی است که برای رساندن مواد غذایی و اقلام امدادی با استفاده از هواپیما و بالگرد به مردم به‌کار می‌رود. در بازار ارزهای دیجیتال اصطلاح ایردراپ در معنای دیگری استفاده می‌شود. پروژه‌های کریپتویی در زمان راه‌اندازی یا در میانه فعالیت خود، برنامه‌های بازاریابی مختلفی را در دستور کار قرار می‌دهند که یکی از آن‌ها ایردراپ است.

در قالب Airdrop، تعدادی از ارز دیجیتال از سوی تیم توسعه دهنده پروژه به‌صورت رایگان توزیع می‌شود. معمولا افراد در ازای انجام کار خاصی مشمول دریافت توکن رایگان می‌شوند. به‌عنوان مثال می‌توان به دنبال کردن صفحات پروژه در فضای مجازی، انتشار پیام‌های تبلیغاتی پروژه، خرید و فروش آیتم‌های اختصاصی پلتفرم‌ها و … اشاره کرد.

نکته: دقت داشته باشید که Airdrop الزاما با توزیع رایگان توکن اختصاصی یک پلتفرم صورت نمی‌گیرد. بلکه ممکن است یک پروژه بدون داشتن توکن اختصاصی، وعده توزیع یک ارز دیجیتال دیگر مانند بیت کوین را بدهد.

 

کسب درآمد از ایردراپ؛ از شایعه تا واقعیت

 

کسب درآمد از ایردراپ؛ از شایعه تا واقعیت

کسب درآمد از ایردراپ، موضوعی جذاب برای بسیاری از فعالان بازار کریپتوکارنسی است. دلیل اصلی آن هم امکان بهره‌مندی رایگان از تعدادی ارز دیجیتال است که از محل فروش آن‌ها می‌توان به درآمد قابل توجهی دست پیدا کرد. البته نباید انتظار معجزه از ایردراپ ارز دیجیتال داشته باشید. چراکه معمولا تعداد محدودی ارز دیجیتال در این برنامه‌ها به هر کیف پول اختصاص پیدا می‌کند. ضمن اینکه هیچ تضمینی برای افزایش قیمت توکن‌ها وجود ندارد تا از طریق آن به‌سود مناسب دست پیدا کنید.

در تاریخ بازار ارزهای دیجیتال، ایردراپ‌های بزرگی به‌چشم می‌خورند. یکی از آن‌ها مربوط به ایردراپ صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ بود. این برنامه در روز 1 سپتامبر 2020 برگزار شد. شرط مشارکت در این برنامه نیز استفاده از صرافی یونی سواپ قبل از تاریخ ذکر شده بود. در این برنامه 600 میلیون توکن UNI بین 12 هزار آدرس توزیع شد. این تعداد معادل 60 درصد عرضه کل توکن یونی سواپ بود. جالب است بدانید در آغاز معامله توکن یونی سواپ، این ارز دیجیتال 4 دلار قیمت داشت.

 

ریسک‌ ایردراپ در ارز دیجیتال چیست؟

آیا ایردراپ ها واقعی هستند؟ این سوال بسیار مهمی است که نباید به‌سادگی از کنارش عبور کنید. واقعیت این است که تا به اینجا تنها به وجه مثبت Airdrop در بازار کریپتوکارنسی اشاره کردیم؛ اما تجربه نشان داده است که بعضا کلاهبرداران از این روش برای فریب فعالان بازار رمزارزها استفاده می‌کنند.

به‌این ترتیب که با تبلیغات ایردراپ ارز دیجیتال، اطلاعات مهمی مانند دسترسی به کیف پول ارز دیجیتال را از آن‌ها می‌گیرند. به‌عنوان مثال کاربر به یک سایت هدایت می‌شود. سپس از او درخواست می‌شود تا برای مشارکت در Airdrop، کیف پول ارز دیجیتال خود را متصل کند. به‌همین سادگی دسترسی ولت شما در اختیار کلاهبرداران قرار می‌گیرد و آن‌ها می‌توانند موجودی کیف پول‌تان را خالی کنند.

نمونه‌های این دست کلاهبرداری‌ها به‌وفور اتفاق می‌افتند. چند ماه قبل بود که کلاهبرداری در قالب ایردراپ توکن اختصاصی سایت تریدینگ ویو انجام شد. به‌دلیل محبوبیت بالای این سایت نزد فعالان بازارهای مالی، کلاهبرداران همواره از آن به‌عنوان پوشش برای سوء استفاده بهره می‌گیرند. این در حالی است که تیم توسعه دهنده تریدینگ ویو بارها اعلام کرده هیچ‌گونه برنامه‌ای برای عرضه توکن اختصاصی در آینده نزدیک ندارد.

در کل توصیه می‌کنیم تحت هیچ شرایطی برای مشارکت در ایردراپ ارز دیجیتال، اطلاعات خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید. ضمن اینکه قبل از شرکت در Airdrop حتما درباره ماهیت پروژه‌های کریپتویی تحقیق کنید. بهتر است تنها در ایردراپ‌هایی شرکت کنید که از طریق پلتفرم‌های معتبر برگزار می‌شوند.

 

چگونه از ایردراپ ارزهای دیجیتال مطلع شویم؟

 

چگونه از ایردراپ ارزهای دیجیتال مطلع شویم؟

شرایط شرکت در ایردراپ پروژه‌های مختلف، یکسان نیست. به‌علاوه اینکه مشخص نیست پروژه‌ها چه زمانی تصمیم به اجرای Airdrop می‌گیرند. لازم به ذکر است که بعضی از پروژه‌ها، Airdrop را به‌چشم یک برنامه بازاریابی برای باشگاه مشتریان خود نگاه می‌کنند. مثلا صرافی غیرمتمرکز ژوپیتر (Jupiter) به‌تازگی برنامه ایردراپ خود را اعلام کرد.

اطلاعیه‌ این برنامه در پایان سال 2023 اعلام شد. بر این اساس تمام کسانی که تا پایان نوامبر 2023 حداقل 1000 دلار معامله در این صرافی انجام دادند، مشمول دریافت توکن رایگان JUP شدند.

با رصد کردن سایت‌هایی مانند DeFiLlama و DappRadar می‌توانید اطلاعات برنامه‌های غیرمتمرکز را دنبال کنید. به‌این ترتیب می‌توانید بهترین پروژه‌هایی که هنوز توکن اختصاصی عرضه نکرده‌اند را شناسایی کنید.

با فعالیت در این پروژه‌ها می‌توانید شانس خود را برای بهره‌مندی از ایردراپ احتمالی آن‌ها افزایش دهید. همچنین یکی از سایت‌هایی که اطلاعیه مربوط به ایردراپ رمزارزها را به‌صورت روزانه منتشر می‌کند، airdrops.io است که پیشنهاد می‌کنیم آن را هم دنبال کنید. رصد سایت‌های خبری بازار کریپتوکارنسی نیز در این زمینه بی‌تاثیر نیست.

بر اساس گزارش سایت coingape، برخی از ایردراپ‌های احتمالی در سال 2024 عبارت‌اند از:

  • Linea Voyage
  • zkSync
  • Wormhole
  • LayerZero
  • Berachain
  • Celestia
  • Manta Network

 

کلام پایانی

در این مطلب بررسی کردیم که airdrop چیست و چگونه می‌توانید از آن کسب درآمد کنید. هر چند برخی از Airdropها مانند ارز دیجیتال یونی سواپ، سود هنگفتی را نصیب مشارکت کنندگان کردند؛ اما باید توجه داشته باشید که همه این برنامه‌های بازاریابی شرایط یکسانی ندارند. به‌علاوه اینکه بسیاری از آن‌ها ممکن است کلاهبرداری باشند.

قبل از هرگونه اقدام برای مشارکت در یک برنامه Airdrop درباره آن تحقیق کنید. پس از مطمئن شدن از اعتبار پروژه در آن برنامه شرکت کنید. بار دیگر تکرار می‌کنیم به‌هیچ عنوان لازم نیست در یک برنامه ایردراپ واقعی، کیف پول خود را به یک پلتفرم متصل کنید یا اطلاعات خصوصی مانند عبارت بازیابی ولت خود را در اختیار دیگران بگذارید.

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

هر جایی که گردش مالی قابل توجهی به چشم می‌خورد، خطر کلاهبرداری نیز وجود دارد.
به‌گزارش crypto.news، خبرگزاری بلومبرگ به‌تازگی یک گزارش از وضعیت رسیدگی به پرونده
به‌گزارش coingape.com، ماینرهای بیت کوین همزمان با افزایش قیمت این ارز دیجیتال در دو
توکن ورلد کوین با نماد معاملاتی WLD در یک هفته گذشته بیش از 170 درصد افزایش قیمت را

منتخب

مطالب مشابه

هر جایی که گردش مالی قابل توجهی به چشم می‌خورد، خطر کلاهبرداری نیز وجود دارد.
به‌گزارش crypto.news، خبرگزاری بلومبرگ به‌تازگی یک گزارش از وضعیت رسیدگی به پرونده
به‌گزارش coingape.com، ماینرهای بیت کوین همزمان با افزایش قیمت این ارز دیجیتال در دو
توکن ورلد کوین با نماد معاملاتی WLD در یک هفته گذشته بیش از 170 درصد افزایش قیمت را