17:11 | یکشنبه 24 تیر 1403

نوسان گیری؛ فوت کوزه گری سودساز معامله گران

پایین بخر، بالا بفروش، یا در اوج قیمتی فروشنده باش و در قیمت های خالی دارایی خود را از آن سهم افزایش بده. تمام این کلمات در وصف مفهومی مهم در بازارهای ارزهای دیجیتال، یعنی نوسان گیری به‌کار برده می‌شوند.

نه تنها جهان مالی ارزهای دیجیتال، بلکه تمام بازارهای مالی و حتی دیگر بخش های فعالیت انسانی نیز سودآوری خود را در گرو بدست آوردن بیشترین نوسان ممکن برای سود مالی و یا انواع دیگر سود می‌دانند.

در مقاله ای که پیش روی شما برای مطالعه قرار دارد سعی شده تا درباره مفهوم نوسان گیری به زبانی ساده و کاربردی صحبت شود، باشد که برایتان مفید واقع شود.

 

نوسان گیری چیست؟

نوسان گیری در معاملات به معنای استفاده اصولی از نوسانات و تغییرات قیمتی متناوب در بازار ارز، سهام، کالاها و سایر دارایی‌ها برای کسب سود است. این تغییرات قیمت می‌تواند صعودی و یا حتی نزولی باشد و ممکن است در طول زمان کوتاه یا طولانی تری نیز رخ دهد.

نوسان گیری در معاملات نتیجه تعامل عرضه و تقاضا، اخبار و رویدادهای مختلف، عوامل فنی و تحلیلی، تغییرات اقتصادی، تغییرات سیاسی و سایر عوامل اقتصادی و جهانی است که معامله گران همواره در پی حضور در این روندهای ایجاد شده و کسب بیشترین سود ممکن هستند. البته که این تغییرات قیمتی می‌توانند منجر به سود یا ضرر معامله‌گران و سرمایه‌گذاران نیز شوند.

 

نوسان گیری در ارزهای دیجیتال

بازارهای ارز‌های دیجیتال، به دلیل طبیعت پویا و پرنوسان خود، معمولا شامل نوسان گیری های بسیار زیادی هستند، و به همین دلیل، معامله‌گران و سرمایه‌گذاران باید توانایی درک و مدیریت این نوسانات را داشته باشند.

به عنوان مثال دیدن حرکات شدید قیمتی چند ده و یا چند صد درصدی در این بازار جزو رویه‌های معمول به شمار می آید.

با توجه به نوسان گیری، معامله‌گران می‌توانند با خرید و فروش در زمان‌های مناسب و با استفاده از روش‌های مختلفی مانند تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال یا بنیادی، زمان شروع حرکت‌های قیمتی که سرآغاز یک موج است را براساس احتمال ورزی، بدست آورده و با مدیریت سرمایه وریسک معاملات تلاش کنند تا در این روند به صورت بهینه معامله کنند.

از سویی دیگر، نوسان گیری همانطور که قبلا اشاره کردیم، می‌تواند در صورت عدم مدیریت درست ریسک، معامله‌گران را به خطر بی اندازد و ضرر زیادی را برای آنان به همراه داشته باشد.

 

عوامل نوسان ساز بازار

 

عوامل نوسان ساز بازار

تغییرات قیمتی در بازارهای مالی تحت تاثیر عوامل متعددی قرار می‌گیرند. در ادامه، برخی از این عوامل را بررسی می‌کنیم:

  1. عرضه و تقاضا: نیروهای عرضه و تقاضا بر بازارها تاثیر زیادی دارند. اگر تقاضا برای یک دارایی افزایش یابد و عرضه ثابت بماند، قیمت افزایش خواهد یافت و برعکس، افزایش عرضه و کاهش تقاضا باعث کاهش قیمت می‌شود.
  2. عوامل اقتصادی: شرایط اقتصادی مانند رشد اقتصادی، تورم، نرخ بهره و سیاست‌های پولی و مالی می‌توانند بر تغییرات قیمتی در بازارهای مالی تاثیر بگذارند. برای مثال، اعلام رشد اقتصادی قوی می‌تواند باعث افزایش قیمت سهام شرکت‌ها شود. در این زمان‌ها است که معامله گران با استفاده از روش های تحلیل بنیادی و ترکیب آن با تحلیل تکنیکال و… می‌توانند با خرید سهام شرکت مدنظر پیش از تاثیرگذاری خبر و فروش آن پس از واکنش به خبر با انجام نوسان گیری، در بازار سود و یا حتی زیان را تجربه کنند.
  3. رویدادها و اخبار: اخبار و رویدادهای مختلف می‌توانند تغییرات قیمتی مختلفی را نیز در بازارهای مالی ایجاد کنند. اطلاعات جدید از فعالیت‌ها، اعلام سود و زیان عملکرد شرکت‌ها، تحریم‌ها، تغییرات سیاسی و جغرافیایی، اعلام سیاست‌های جدید دولتی و سایر رویدادهای این چنینی ممکن است باعث تغییرات قیمتی شدید در بازارها شوند.
  4. روند عمومی بازار: روند عمومی بازار نیز می‌تواند بر تغییرات قیمتی تاثیر بگذارد. یعنی همیشه نیازمند یک اتفاق و عامل کلیدی برای به جریان آوردن قیمت نیستیم، بلکه بازار خود به تنهایی میدان کشاکش خریداران و فروشندگان بوده و هست. به‌صورت کلی، روند صعودی یا نزولی بازار می‌تواند توسط عوامل روانشناختی و رفتاری معامله‌گران تقویت شده و قیمت‌ها را بیشتر در جهت مدنظر معامله گران حرکت دهد.
  5. عوامل تکنیکالی و تحلیلی: تحلیل‌های تکنیکال و تحلیل‌هایی که مبنای نموداری دارند نیز می‌توانند بر تغییرات قیمتی تاثیرگذار باشند. الگوهای نموداری، شاخص‌های فنی، میانگین‌های متحرک و سایر ابزارهای تحلیلی می‌توانند توسط معامله‌گران مورد استفاده قرار گیرند و بر تغییرات قیمتی تاثیر بگذارند.

5 موردی که در این بخش عنوان کردیم، تنها برخی از عواملی هستند که می‌توانند تغییرات قیمتی در بازارهای مالی را تحت تاثیر قرار دهند و لیست آن‌ها ممکن است بسته به شرایط و نوع بازارها متغیر باشد. همچنین، عواملی همچون تغییرات سیاسی، تکنولوژی، محیطی، اجتماعی و قوانین و مقررات نیز می‌توانند در تغییرات قیمتی تاثیرگذار باشند.

 

استراتژی های نوسان گیری

 

استراتژی های نوسان گیری

برای نوسان گیری در معاملات، می‌توانید از استراتژی‌های مختلفی استفاده کنید. در ادامه، چند استراتژی معروف برای نوسان گیری در معاملات را بررسی می‌کنیم:

  1. استراتژی Range Trading: در این استراتژی شما به دنبال معامله ای در بازه قیمتی خاصی هستید که قیمت در بین سقف و کف آن دائما حرکت می‌کند. با وجود اینکه در این استراتژی به صورت خیلی ساده باید در سقف فروشنده و در کف خریدار باشید اما تشخیص روند واقعی بازار بسیار در تعیین کیفیت معاملات شما موثر خواهد بود.
  2. استراتژی Trend Following: با روند دوست باشید، مهم‌ترین شعار و رسالت این استراتژی است. در صورت تشخیص صحیح روند اگر قیمت در حال صعود باشد، شما خرید می‌کنید و اگر قیمت نزولی باشد، شما به عنوان فروشنده، تنها معاملات فروش را فعال می کنید. این استراتژی در شرایطی که بازار دارای روندی قوی و پایدار است، موثر است. البته، ممکن است در شرایط نوسانی بازار، این استراتژی با خطراتی نیز همراه باشد.
  3. استراتژی Breakout Strategy: منتظر بمانید تا قیمت یک خط روند مهم بشکند و تغییر جهت دهد و یا در ادامه روند قبلی با قدرت بیشتری حرکت کند. مثلا، اگر قیمت از سقف یک بازه قیمتی بشکند و به سمت بالا حرکت کند، شما دست به خرید می‌زنید. این استراتژی معمولا در شرایطی که بازار از یک بازه قیمتی خاص خارج می‌شود و روند جدیدی را شکل می‌گیرد، موثر است.
  4. استراتژی Pattern Trading: برای موفقیت در این استراتژی باید به دنبال شناسایی الگوهای کندلی معروف مانند سر و شانه‌، مثلث‌ها، پرچم‌ها و سایر الگوها باشید. با شناسایی این الگوها، شما می‌توانید زمان ورود و خروج از معاملات را تعیین کنید. البته، استفاده از الگوهای نموداری نیاز به تجربه و تحلیل و تشخیصی دقیق دارد.

این نکته درباره استفاده از الگوهای قیمتی را در نظر بگیرید که قوانین باید سخت گیرانه رعایت شوند، به صورت کلی به تنهایی کارایی که انتظار دارید را نخواهند داشت، اما با ترکیب با سبک‌هایی که محدوده‌های مهم را تشخیص می‌دهند می‌توانید در تشخیص هرچه بهتر روند بعدی عمل کنید.

همچنین، برای موفقیت در نوسان گیری، مدیریت ریسک مناسب و استفاده صحیح از قوانین مدیریت معامله و استفاده از ابزارهای مالی مانند ترکیب دارایی‌ها diversification یا متنوع‌سازی سبد سرمایه‌گذاری و استفاده از تریلینگ استاپ trailing stop نیز بسیار مهم است. همچنین، آموزش و تحقیق و تمرین مداوم و استفاده از داده‌های تاریخی و ابزارهای تحلیلی می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری‌های معاملاتی کمک کند.

به هر حال مهم‌ترین نکته این است که در نوسانگیری به عنوان یک معامله‌گر شما باید به تحلیل دقیق بازار، استراتژی‌های خود، وضعیت مالی و ریسک‌های خودتان توجه کنید. همچنین، تجربه و شناخت شخصی شما نیز در انتخاب استراتژی بسیار موثر است.

 

سخن نهایی

نوسانگیری با وجود اینکه تنها تفاضل قیمتی بین نقطه ورود و خروج تعریف می‌شود اما مهم‌ترین بخش آن نحوه عملکرد شماست. این شما هستید که در جایگاه یک معامله گر بر اساس نحوه تحلیل و شناخت دقیق خودتان از قیمت و مدیریت روان باید بتوانید از فرصت های هر روزه که در بازار رخ می‌دهد بهره ببرید.

واین نکته را هم از خاطر نبرید که بهترین استراتژی نوسان گیری وجود ندارد، بلکه میزان تسلط شما به ابزار و اندیکاتورهای نوسانگیری استراتژی‌تان و دیگر ابزار مانند نرم افزارهای نوسان گیری تکمیل کننده عوامل تعیین‌کننده مهم‌تری هستند.

هیچ گاه فراموش نکنید که نوسان ها در تاریخ بازارهای مالی وجود داشته، و وجود هم خواهند داشت. عجله و طمع نباید احساساتی باشند که شما را از رعایت قوانین مدیریت سرمایه و تعهد به تریدینگ پلنتان باز دارند.

اشتراک گذاری

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

به‌ گزارش crypto.news، در 24 ساعت منتهی به صبح روز 24 تیر ماه 1403 ارزش بازار کل میم کوین‌ها
به‌ گزارش cointelegraph.com، ارز دیجیتال سولانا در روز 24 تیر ماه 1403 به محدوده 145 دلار رسید.
به‌ گزارش cointelegraph.com، بامداد 24 تیر ماه 1403 در حالی که ترامپ مشغول سخنرانی بین
در ساعات ابتدایی روز 24 تیر ماه 1403 بسیاری از کاربران همستر کامبت درباره قطعی این

منتخب

مطالب مشابه

به‌ گزارش crypto.news، در 24 ساعت منتهی به صبح روز 24 تیر ماه 1403 ارزش بازار کل میم کوین‌ها
به‌ گزارش cointelegraph.com، ارز دیجیتال سولانا در روز 24 تیر ماه 1403 به محدوده 145 دلار رسید.
به‌ گزارش cointelegraph.com، بامداد 24 تیر ماه 1403 در حالی که ترامپ مشغول سخنرانی بین
در ساعات ابتدایی روز 24 تیر ماه 1403 بسیاری از کاربران همستر کامبت درباره قطعی این