20:37 | چهارشنبه 27 تیر 1403

ترید چیست؟ ماشین پولسازی یا آتش پول سوز؟

در این مقاله تمرکز ما آشنایی با مفهوم ترید و یا معامله گری است. به‌طور کلی تمام تلاش ما برای یادگیری تخصص در هر زمینه برای کسب منافع مالی است. منافع مالی از جمله کسب سود از مشارکت و سرمایه گذاری و یا کسب حقوق ثابت نتایج دلخواهی هستند که برای فعالیت های خود انتظار داریم. معامله گری فعالیتی است که ما در هر زمینه ای درحال انجام این فعل هستیم. فروش زمان و تخصص برای کسب حقوق و یا هرگونه مبادله ای که منجر به کسب سود می شود.

 

ترید چیست؟

ترید یا معامله‌گری، فعالیتی است که در آن افراد به خرید و فروش اموال، دارایی‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها با هدف کسب سود می‌پردازند. ترید به عنوان یک فعالیت مالی، از دیدگاه اقتصادی و مالی بسیار مهم است و در بازارهای مختلفی مانند بازارهای سهام، جفت ارزهای فیات، ارزهای دیجیتال، کالاها و غیره رخ می‌دهد. در معامله‌گری، افراد تحلیل‌های مالی و تکنیکال و دیگر روش های موجود را برای تصمیم‌گیری در خرید و فروش دارایی‌ها استفاده می‌کنند، و همچنین از استراتژی‌ها و روش‌های مختلفی برای بهره‌برداری از رشد قیمتی و یا نزول قیمت بازار استفاده می‌کنند.

 

مبادله کالا به کالا، تاریخچه معامله گری بشر

مبادله کالا به کالا، روشی از معامله‌گری بود که در آن ارزش کالاها مستقیماً با یکدیگر مقایسه می‌شد، این فرآیند معامله گری بدون استفاده از پول و ارزشگرای ابزاری با عنوان پول انجام می‌شد. در این نوع مبادله، دو طرف به توافق می‌رسند تا کالاهای خود را با یکدیگر تعویض کنند و به این ترتیب، هر دو طرف به دنبال برآورده کردن نیازهای خود هستند. مبادله کالا به کالا در گذشته یکی از روش‌های اصلی تجارت بوده است و در برخی جوامع هنوز هم استفاده می‌شود.

 

پول چیست؟

پول در جوامع بشری واحدی است که در تعاملات اقتصادی به عنوان رسمی‌ترین ابزار برای تبادل ارزش استفاده می‌شود. پول نقش مهمی در اقتصاد دارد و علاوه بر تسهیل تبادلات تجاری، وظایف دیگری مانند واحد اندازه‌گیری ارزش، نگهداری ارزش طی زمان و انتقال ارزش را نیز بر عهده دارد. پول می‌تواند به صورت سکه و نقدینگی یا به صورت اعتباری مانند سپرده‌های بانکی و کارت‌های اعتباری و بسیاری از اشکال دیگر وجود داشته باشد.

 

تریدر کیست؟

 

تریدر کیست؟

تریدر، شخصی است که در بازارهای مالی فعالیت می‌کند و به خرید و فروش دارایی‌ها با هدف کسب سود می‌پردازد. تریدرها می‌توانند در بازارهای مختلفی فعالیت داشته باشند، از جمله بازار سهام، بازار فارکس و بازار ارزهای دیجیتال. تریدرها برای تصمیم‌گیری در معاملات خود از تحلیل‌های مالی و تکنیکال استفاده می‌کنند و با استفاده از روش‌ها و استراتژی‌های مختلف، سعی می‌کنند از نزول و صعود بازار بهره‌برداری کنند.

 

انواع روش‌های معامله‌گری

در ترید بازارهای مالی، روش‌ها و استراتژی‌های مختلفی برای معامله‌گری وجود دارد. برخی از این روش‌ها عبارتند از:

  1. تحلیل فاندامنتال: در این روش، تحلیل شرایط اقتصادی، مالی و سیاسی کشورها و شرکت‌ها به عنوان اساسی‌ترین عوامل تصمیم‌گیری در معاملات استفاده می‌شود. درواقع تریدر با توجه به جزئیات بیشتر و بنیادی در سهم مورد نظر تلاش می کند تا از نظر بنیادی آن سهم را ارزش گذاری کند. سهام شرکت ها، ارزهای دیجیتال و یا جفت ارزهای فارکس و … به واسطه اخبار و میزان فعالیت فنی و بنیادی ارزشمند پتانسیل رشد و یا سقوط قیمت پیدا می کنند.
  2. تحلیل تکنیکال: در این روش، با استفاده از شاخص‌ها، الگوهای قیمتی، خطوط روند و سایر ابزارهای تحلیلی، تلاش می‌شود الگوها و روندهای بازار را پیدا کرده و بر اساس آن‌ها تصمیم‌گیری صورت گیرد. تکنیکال به طور کلی سبک های متفاوتی دارد. تکنیکال در واقع براساس یافتن الگوهای قیمتی قابل تکرار در گذشته قیمتی و بررسی سمت و سوی قیمتی سهم در آینده، بناشده است.
  3. تحلیل سنتیمنت: تحلیل سنتیمنت در بازار ارزهای دیجیتال به تحلیل و بررسی احساسات، نگرش‌ها و تفکرات عمومی مرتبط با این بازار می‌پردازد. هدف اصلی این تحلیل برای تریدر ها، درک و پیش‌بینی تأثیر احساسات و نگرش‌های عمومی بر رفتار قیمتی ارزهای دیجیتال و بازارهای مرتبط است. در این شیوه بررسی و ارزش گذاری قیمتی، تریدرها از روش هایی مانند الگوریتم‌های پردازش زبان طبیعی (NLP)و نظرسنجی‌ها و نظرات کاربران و تحلیل رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.
  4. تحلیل آنچین: تحلیل آنچین یک روش تحلیلی است که برای بررسی احساسات و نظرات عمومی درباره یک موضوع خاص استفاده می‌شود. این روش ابتدا در صنعت تحقیقات بازار و بازاریابی مورد استفاده قرار گرفت و سپس به تحلیل سنتیمنت در حوزه های دیگر نیز گسترش یافت، از جمله در بازار ارزهای دیجیتال. در این روش تحلیلی که برای ترید ارزهای دیجیتال در بازه زمانی های میان‌مدت و بلند‌مدت مورد استفاده قرار می گیرد، دیتای ثبت شده از فعالیت نود‌ها در شبکه بلاک‌چین مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد.
    این روش برای ارزش‌‍‌گذاری قیمتی براساس فعالیت اصلی خود بلاکچین و پروژه ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

ارز دیجیتال چیست؟

 

ارز دیجیتال چیست؟

ارزهای دیجیتال یا ارزهای رمزنگاری شده، ارزش خود را از تکنولوژی رمزنگاری بدست می‌آورند و بر اساس شبکه‌های توزیع شده مانند بلاکچین عمل می‌کنند. این ارزها بر خلاف ارزهای سنتی، بدون واسطه و مستقل از بانک‌ها و دولت‌ها عمل می‌کنند.

 

پلتفرم های معامله گری ارزدیجیتال

ترید ارز دیجیتال معمولاً در پلتفرم‌های تبادل ارز دیجیتال که با نام صرافی ارزدیجیتال شناخته می‌شوند، صورت می‌گیرد که امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال را فراهم می‌کنند.
پلتفرم‌های معامله‌گری ارز دیجیتال، بسترهایی هستند که به کاربران اجازه می‌دهند ارزهای دیجیتال را با یکدیگر یا با پول های فیات مانند دلار، خرید و فروش کنند. این پلتفرم‌ها معمولاً واسطه‌ای بین خریداران و فروشندگان ارز دیجیتال هستند و همچنین امکاناتی مانند ثبت سفارشات، نمودارهای قیمت، اطلاعات بازار و امکانات امنیتی را فراهم می‌کنند. برخی از صرافی‌های معروف ترید ارزهای دیجیتال شامل Binance، Coinbase، Kraken و Bitstamp است. در ایران نیز صرافی هایی مانند نوبیتکس، بیت ایمن، رمزینکس و والکس، امکان ترید ارز دیجیتال را به علاقه‌مندان این حوزه می‌دهند.

 

تفاوت تریدر ارز دیجیتال با بورس

تریدر ارز دیجیتال و تریدر بورس در اساس مفهوم خرید و فروش دارایی‌ها تفاوتی ندارند. اما تفاوت‌هایی در محیط و نوع دارایی‌ها وجود دارد که تریدران باید برای معاملات خود مد نظر داشته باشند.

یکی از تفاوت‌ها، نوع دارایی‌هایی است که در هر بازار معامله می‌شوند. در بورس، عمدهً سهام و اوراق بهادار شرکت‌ها مورد معامله قرار می‌گیرند، در حالی که در ترید ارز دیجیتال، تمرکز بر روی ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال است.
تفاوت دیگر، محیط معامله است. در بورس، معاملات اغلب در صرافی‌ها یا کارگزاری های متمرکز انجام می‌شود و قوانین و مقررات سخت‌گیرانه‌تری برای ترید دارند. در حالی که در ترید ارزدیجیتال، پلتفرم‌های تبادل ارز دیجیتال به عنوان محلی برای معاملات استفاده می‌شوند که قوانین و مقررات متفاوتی دارند. در عین حال بعضی از صرافی‌ها در ترید ارزهای دیجیتال به‌صورت غیرمتمرکز فعالیت می کنند.

 

تفاوت ترید ارز دیجیتال با فارکس

ترید ارز دیجیتال و ترید فارکس هر دو به معامله ارز اشاره دارند، اما تفاوت‌های مهمی در محیط و نوع ارزهایی که در هرکدام معامله می‌شوند، وجود دارد.

در ترید ارز دیجیتال، معاملات بر روی ارزهای دیجیتال یا ارزهای رمزنگاری شده انجام می‌شود. ارزهایی مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل و سایر ارزهای دیجیتال قابل خرید و فروش هستند. این بازار به صورت ۲۴ ساعته و در تمام روزهای هفته فعال است و پلتفرم های تبادل ارز دیجیتال امکان معامله را برای کاربران فراهم می‌کنند.

در ترید فارکس (تجارت ارزهای خارجی)، معاملات بر روی جفت‌های ارزی کشورها انجام می‌شود. در این حوزه، ارزهای مختلف مانند دلار آمریکا، یورو، ین ژاپن و غیره با یکدیگر معامله می‌شوند. بازار فارکس نیز ۲۴ ساعته فعال است و معاملات از طریق پلتفرم‌های تجارتی آنلاین انجام می‌شود. البته در این بازار روزهای شنبه و یکشنبه به عنوان تعطیلی رسمی مانع از فعالیت 24/7 این بازار می شود.

البته، ترید ارز دیجیتال و ترید فارکس هر دو دارای ریسک‌های خاص خود هستند و قبل از ورود به این بازارها، تحقیق و آشنایی کافی با مفاهیم و ریسک‌های مربوطه توصیه می‌شود. همچنین، در هرگونه ترید، مهم است که مبلغی که آماده‌اید برای سرمایه‌گذاری را از دست ندهید و به مدیریت ریسک دقت کنید.

 

صحبت های پایانی

در پایان با مفهوم ترید، و تریدر آشنا شدیم. دانستیم معامله گری ریشه دیرینه در گذشته انسان برای ادامه بقا و بدست آوردن نیازهایش دارد. پس از شروع به کار ابزار قدرتمندی به نام پول، انسان دارای ابزار شفاف تر و بهتری برای ارزش‌گذاری کالاها، خدمات و … شد. همچنان تا به این لحظه تبادلات مالی به عنوان یکی از هسته های مرکزی فعالیت‌های انسانی در جهان به کار خود ادامه می‌دهد. در پایان امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. به امید موفقیت معامله گران بیشتر در بازارهای مالی.

اشتراک گذاری

1 1 vote
امتیازدهی به مقاله
عضویت
آگاه شدن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها

تازه ها

تامین مالی برای راه‌اندازی و توسعه پروژه‌های کریپتویی یک ضرورت است. بسیاری از
به گزارش cointelegraph.com، صبح روز 27 تیر ماه 1403 بیت کوین در آستانه رسیدن به 66000 دلار قرار
به‌ گزارش cointelegraph.com، در فاصله بین 24 تا 26 تیر 1403 قیمت ارز دیجیتال سولانا 13 درصد
به‌ گزارش crypto.news، همستر کامبت بالاخره در سایت کوین مارکت کپ فهرست شد. نماد

منتخب

مطالب مشابه

تامین مالی برای راه‌اندازی و توسعه پروژه‌های کریپتویی یک ضرورت است. بسیاری از
به گزارش cointelegraph.com، صبح روز 27 تیر ماه 1403 بیت کوین در آستانه رسیدن به 66000 دلار قرار
به‌ گزارش cointelegraph.com، در فاصله بین 24 تا 26 تیر 1403 قیمت ارز دیجیتال سولانا 13 درصد
به‌ گزارش crypto.news، همستر کامبت بالاخره در سایت کوین مارکت کپ فهرست شد. نماد