اخبار بیت کویناخبار عمومی ارزهای دیجیتال

توکن ادونچر گلد چیست؟ همه چیز درباره AGLD

همه چیز از توییتی از جانب دام هافمن (Dom Hoffman) آغاز شد. هافمن که به عنوان خالق پلتفرم واین (Vine) مشهور است، پروژه لوت (Loot) را کلید زد. این کلکسیون توکن‌های بی‌همتا (NFT)، مجموعه‌ای هشت هزار عددی از مجموعه‌ای از متون بود که بدون هزینه‌ای اضافی برای مینت (تنها هزینه گس شبکه اتریوم) در اختیار هر کس که حساب توییتر هافمن را دنبال می‌کرد قرار گرفت. با استقبال جامعه کریپتو از این اقلام و رویکرد نویی که این مجموعه به مفهوم مشارکت کاربران و دخیل کردن آن در سرنوشت پروژه محبوب خود داشت، به سرعت پروژه‌های متن‌باز و جامعه‌محور فراوانی برای توسعه چیزی که بیش از مشتی کلمات ساده نبود، توسعه یافت. یکی از مهم‌ترین این موارد، توکن ادونچر گلد (Adventure Gold) با نماد AGLD است که نقش توکن حاکمیتی سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) پروژه لوت را ایفا می‌کند.بیشتر در مورد لوت بخوانید: دلیل استقبال جامعه رمز ارزها از پروژه NFT لوت (Loot) چه بود؟

در ادامه این مطلب در مورد اینکه توکن Adventure Gold چیست و چه کاربردی دارد، بیشتر خواهیم خواند. با میهن بلاکچین همراه باشید.

توکن ادونچر گلد چیست؟

توکن ادونچر گلد (Adventure Gold) چیست؟

ادونچر گلد توکن حاکمیتی پروژه لوت است. پیش از آن که به سراغ این توکن رویم، باید کمی بیش‌تر در خصوص لوت توضیح دهیم. لوت را می‌توان مجموعه توکن بی‌همتای ماجراجویانه‌ای تعریف کرد که توسط قرارداد هوشمند به شکل تصادفی تولید می‌شوند. در پروژه لوت تعدادی آیتم به شکل متنی برای توصیف قسمت‌های مختلف یک جنگجوی فرضی تولید می‌شود که در زمینه‌ای ساده و سیاه و بدون توضیحی بیش‌تر قرار دارد. به گفته هافمن، خالق این مجموعه، تصاویر و آمار (و توضیح بیشتر) به شکلی عامدانه حذف شده‌اند تا هر کس تفسیر خود را از پروژه داشته باشد. از میان ۸۰۰۰ پروژه در نظر گرفته شده، ۷۷۷۷ عدد به شکل رایگان در اختیار عموم قرار گرفت و باقی این توکن‌ها که بسته (bag) نامیده می‌شوند برای هافمن باقی ماند که برای توسعه اکوسیستم خرج می‌شود. استقبال از این پروژه قابل توجه بود، به نحوی که قیمت کف (Floor Price) این پروژه هم‌اکنون در پلتفرم اپن سی (OpenSea) ۴.۹۵ اتر است.

میزان فروش مجموعه لوت به تفکیک تاریخ

رویکرد پایین به بالای این مجموعه و برداشت آزادی که به وجود آورد به زودی سبب ایجاد پروژه‌های فراوانی بر روی آن شد. هافمن به جای آن که خانه بسازد و به مردم بفروشد، آجرهای خانه را به فروش رساند و به هر کس اجازه داد تا خانه خود را بسازد.

پروژه لوت آجرهای ساخت دنیایی جدید را در اختیار سازندگان قرار داد

در حالی که تنها کمی بیش از یک ماه (از تاریخ ۵ شهریور) از ایجاد این مجموعه می‌گذرد، میزان فعالیت سازندگان حول این پروژه قابل توجه بوده است. تنها شش روز پس از ایجاد این پروژه، ابزارها و سرویس‌های زیادی برای عینیت بخشی بیشتر به امکانات پیش روی این رویکرد نوین دنیای دیجیتال، توسط سازندگان توسعه یافت که می‌توانید آن را در تصویر زیر مشاهده کنید. برای دیدن نمونه‌های بیشتری از این موارد به این صفحه مراجعه کنید.

اکوسیستم پروژه لوت

حال که دیدی بهتری به پروژه لوت پیدا کردیم، می‌توان سراغ توکن Adventure Gold رفت. این توکن تلاشی دیگر از سوی یکی از اعضای جامعه هواداران این پروژه است. هوادارانی که حتی، ویتالیک بوترین، خالق شبکه اتریوم را نیز در بر می‌گیرد. بوترین در توییتی، با تمجید از فلسفه پروژه لوت، ارزش آن را منوط به ارزش پروژه‌هایی که اعضای جامعه آن تصمیم می‌گیرند بر بستر آن بسازند، دانست.

توییت ویتالیک بوترین در مورد پروژه لوت

تمجید بوترین از این پروژه و تشویق دیگران برای ساختن پروژه‌های مختلف بر روی آن بی‌تاثیر نبود و تنها یک روز بعد، توکن ادونچر گلد به عنوان تلاشی برای ایجاد توکنی بومی برای این اکوسیستم و بازی‌ها و پروژه‌هایی که از آن استفاده خواهند کرد، منتشر شد. نفع مالی برای انتشار این توکن مطرح نبوده است و تمامی عرضه کل آن، بین دارندگان توکن‌های بی‌همتای پروژه لوت به رایگان توزیع (ایردراپ) شده است. هر آدرسی که دارای NFTهای پروژه Loot بود، می‌توانست با رجوع به قرارداد هوشمند این توکن، به ازای هر بسته از توکن‌های در اختیار، ۱۰۰۰۰ عدد توکن AGLD دریافت کند. حداکثر عرضه این توکن ۸۰ میلیون عدد (۸۰ هزار * ۱۰ هزار عدد به ازای هر بسته) تعیین شده است و طراح این توکن سهمی برای خود در نظر نگرفته است.

موارد استفاده توکن AGLD چیست؟

در تاریخ ۸ سپتامبر ۲۰۲۱ (۱۷ شهریور ۱۴۰۰) طی رای‌گیری از اعضای DAO دارندگان لوت، کمی بیش از نیمی این افراد با انتخاب توکن AGLD به عنوان توکن حاکمیتی موافقت کردند. از آن تاریخ به بعد، تصمیمات جامعه لوت به وسیله رای‌گیری از دارندگان توکن ادونچر گلد انجام می‌شود.

نتایج رای‌گیری اتخاذ توکن ادونچر گلد به عنوان توکن حاکمیتی اکوسیستم لوت (Loot)

برای مثال به تصویر زیر دقت کنید. در این تصویر، داستان فصل اول بازی (هنوز عملیاتی نشده) Holy War Lore که خود بخشی از اکوسیستم پروژه لوت است، به رای‌گیری گذاشته شده است. در انتهای فصل اول داستان، توسعه‌دهنده، نظر جامعه فعال را در خصوص سرنوشت داستان جویا شده بود و دارندگان این توکن با اکثریت آرا نظر به «گذاشتن تاج پادشاهی بر سر» دادند. برای خواندن این پیشنهاد، این صفحه را ببینید.

رای‌گیری در خصوص پایان‌بندی فصل اول بازی Holy War Lore
رای‌گیری در خصوص پایان‌بندی فصل اول بازی Holy War Lore

سازنده این توکن موارد استفاده این توکن را این چنین برشمرده است:

هر چه که کامیونیتی تصمیم بگیرد! در حال حاضر افراد از آن به عنوان راهی برای رای دادن به سرنوشت‌های متفاوت داستانی و دیگر کارکردهای حاکمیتی استفاده می‌کنند. از آن می‌توان برای تصمیمات حاکمیتی، ارز درون بازی (در آینده) و یا تولیدات دیگری که بر بستر پروژه لوت بنا خواهند شد و این توکن را قبول می‌کنند، استفاده کرد.

تیم سازنده

این توکن توسط ویل پپر (Will Papper) در تاریخ دو سپتامبر (۱۱ شهریور) ۲۰۲۱ ایجاد شد. ویل پپر هم‌بنیان‌گذار پلتفرم Syndicate DAO است که در حوزه سرمایه‌گذاری غیرمتمرکز فعال است. او همچنین فارغ‌التحصیل دانشگاه استنفورد است و سال‌هاست که در فضای ارزهای دیجیتال فعال است. وی یکی از کسانی است که در پیش فروش اتریوم در سال ۲۰۱۴ شرکت داشته است.رشد ۱۶۰۰ درصدی توکن AGLD تنها در یک روز

تاریخچه قیمت توکن ادونچر گلد

توکن ادونچر گلد بر بستر شبکه اتریوم منتشر شده است و با فریم‌ورک ERC-20 طراحی شده است. عرضه کل این توکن ۸۰ میلیون عدد است و در زمان نگارش این مطلب، ۷۰.۱۷ میلیون عدد از آن در حال گردش است. قیمت توکن ادونچر گلد (AGLD) ۳.۵ دلار بوده و ارزش بازار آن ۲۴۵ میلیون دلار است که از این حیث در رتبه ۲۵۹ برترین کوین‌ها و توکن‌های دیجیتال قرار می‌گیرد.

بیشترین قیمت تاریخی این توکن در طی عمر کوتاه آن با ۷.۶۳ دلار متعلق به سوم سپتامبر (تنها یک روز پس از انتشار) سال جاری بود و کمترین قیمت تاریخی آن نیز در زمان انتشار آن (دوم سپتامبر) رقم خورد که قیمت AGLD در آن روز تنها ۳۶ سنت بود. در واقع دارندگان توکن‌های بی‌همتای پروژه لوت (که آن را تنها با پرداخت هزینه گس شبکه مینت کرده بودند) در زمان اوج قیمت این توکن، تنها از محل ایردراپ رایگان آن مالک بیش از ۷۰ هزار دلار بودند.

ویل پپر در پاسخ به نگرانی‌های امنیتی در مورد قرارداد هوشمند این توکن چنین گفته است:

قرارداد هوشمند این توکن مورد بازبینی امنیتی (audit) قرار نگرفته است اما توسط برخی از افراد جامعه کاربری بازبینی و تست شده است. شما می توانید قرارداد هوشمند این توکن را از صفحه گیت‌هاب آن وارسی کنید. از این قرارداد با مسئولیت خود استفاده کنید.

او همچنین در خصوص وجود فرصتی دوباره برای به دست آوردن این توکن در آینده گفت:

همه‌چیز به جامعه کاربران بستگی دارد. آن‌‌ها می‌توانند برای فصول بعدی رای دهند که این اجازه را برای دریافت مقادیر جدید خواهد داد. امکان رای‌گیری برای انتشار مقادیر جدیدی از AGLD برای خزانه‌داری DAO لوت یا دیگر موارد اکوسیستم وجود دارد. سرنوشت این ارز در اختیار جامعه فعالان آن است.

توکن ادونچر گلد را در چه کیف پولی نگهداری کنیم؟

همان‌طور که اشاره شد این توکن با استاندارد ERC-20 تهیه شده است و بسیاری از کیف پول‌های رایج موجود، قابلیت پشتیبانی از شبکه اتریوم و این گونه توکن‌ها را دارا هستند. برای نمونه می‌توان به کیف پول متامسک، تراست والت، مای اتر والت،‌کیف پول سیف پل و والت C98 اشاره کرد. همچنین اکثر کیف پول‌های سخت افزاری موجود در بازار با این توکن سازگار خواهند بود. برای آشنایی بیشتر، خواندن مقاله زیر خالی از لطف نیست:معرفی بهترین کیف پول‌های سخت افزاری در سال ۲۰۲۱

جمع‌بندی

پروژه لوت یکی از هیجان‌انگیزترین پروژه‌های این روزهای فضای NFT هاست. به نوعی این پروژه را می‌توان اتریوم این فضا دانست و پروژه‌های مختلفی که بر روی آن ساخته می‌شوند را همچون دیفای و دیگر پلتفرم‌های اتریومی دانست. توکن AGLD به عنوان توکنی برای حفظ ارزش، راهی برای تصمیم‌گیری و هر چه که جامعه کاربری لوت تشخیص دهد، پا به میدان گذاشته است. حال باید دید که سرنوشت این پروژه جذاب متن‌باز و جامعه‌محور چه خواهد شد. منتظر بازی‌ها و جهان دیجیتال این پروژه خواهیم ماند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا